DIETA na dobrą pamięć i koncentrację
Masz problemy z koncentracją? Ciągle o czymś zapominasz? Zajrzyj do kuchni, znajdziesz tam produkty, które pomogą utrzymać sprawny umysł, a o problemach z pamięcią... zapomnisz. Co powinna zawierać dieta na problemy z pamięcią i koncentracją?
Spis treści
- Dieta na pamięć i koncentrację: pieczywo i zboże
- Dieta na pamięć i koncentrację: jajka
- Dieta na pamięć i koncentrację: ryby
- Dieta na pamięć i koncentrację: mięso
- Dieta na pamięć i koncentrację: warzywa
- Dieta na pamięć i koncentrację: czekolada
- Dieta na pamięć i koncentrację: menu na cały dzień
Żyjesz w biegu, jesteś zestresowana i roztargniona, ciągle o czymś zapominasz? Pomyśl o wypoczynku – to zawsze pomaga. Ale oprócz tego konieczna jest zmiana diety. Niezwykle skomplikowana armia neuronów w mózgu i całym układzie nerwowym, przesyłających miliony impulsów każdego dnia, potrzebuje solidnego zaplecza – składników pokarmowych.
Jeśli dieta nie dostarczy ich w wystarczającej ilości, funkcje układu nerwowego mogą ulec upośledzeniu. Wówczas trudniej ci się skoncentrować, pojawiają się drobne kłopoty z pamięcią, w dodatku brakuje ci energii i dobrego humoru. Dlatego należy jadać regularnie 4–5 posiłków dziennie – to zapewni stała dostawę składników pokarmowych, które odżywiają układ nerwowy.
Dieta na pamięć i koncentrację: pieczywo i zboże
Dla wzmocnienia układu nerwowego w każdym posiłku powinny się znaleźć 2 cienkie kromki pieczywa albo 2–3 łyżki kaszy lub makaronu, albo 4 łyżki musli lub 2 średnie ziemniaki. To bogate źródła węglowodanów, z których w organizmie uwalniana jest glukoza – najlepsze paliwo dla mózgu. Jeśli jej brakuje, np. gdy jesteśmy głodni, mózg pracuje na wolniejszych obrotach, trudniej się skoncentrować, szybciej też dopada nas znużenie.
Przetwory zbożowe i ziemniaki zawierają sporo węglowodanów złożonych – skrobi. Jest ona wolno trawiona, stopniowo i łagodnie podnosi poziom cukru we krwi. Dzięki temu neuronom nie brak energii przez dłuższy czas. Przetwory zbożowe, zwłaszcza te z pełnego ziarna, wyróżniają się ponadto zawartością witaminy B1. Jest ona składnikiem enzymów biorących udział w pozyskiwaniu glukozy z węglowodanów. Jest też niezbędna w przewodzeniu impulsów pomiędzy komórkami nerwowymi.
Dieta na pamięć i koncentrację: jajka
W diecie dobrej dla mózgu nie może zabraknąć jajek (3–4 tygodniowo, zaś przy kłopotach z cholesterolem 1–2 na tydzień). Żółtko zawiera lecytynę, która jest jednym z najważniejszych fosfolipidów znajdujących się w każdej komórce organizmu. Głównym jej zadaniem jest wspomaganie funkcjonowania układu nerwowego. Lecytyna poprawia pamięć i przyspiesza wymianę informacji w mózgu.
Dieta na pamięć i koncentrację: ryby
Układając jadłospis, pamiętaj, by 2–3 razy w tygodniu zjadać porcje (ok. 150 g) ryby morskiej. To jedno z najlepszych źródeł tłuszczów nienasyconych omega-3. Te zaś budują mózg i są składnikiem błony komórkowej neuronów, potrzebujemy ich także do wytwarzania neuroprzekaźników, czyli substancji przenoszących impulsy nerwowe. Kwasy omega-3 pobudzają również wydzielanie serotoniny, która poprawia nastrój. Ale to nie wszystko.
Jak dowodzą naukowcy, dieta bogata w tłuszcze omega-3 obniża ryzyko demencji i choroby Alzheimera. Podobne właściwości ma olej lniany, rzepakowy i oliwa. Mają one też sporo witaminy E, która spowalnia starzenie się komórek nerwowych.
Dieta na pamięć i koncentrację: mięso
W trosce o szare komórki warto zadbać, by raz dziennie w menu pojawiła się porcja (150 g) mięsa lub 2–3 plasterki wędliny. Zawierają one sporo witamin z grupy B, zwłaszcza witaminę PP (niacynę). Jej niedobór powoduje osłabienie pamięci, kłopoty ze skupieniem uwagi i kojarzeniem oraz bezsenność.
Mięso to najlepsze źródło pełnowartościowego białka (wykorzystywanego do wytwarzania tkanki mózgowej i enzymów w mózgu), a także dobrze przyswajalnego przez organizm żelaza. Poprawia ono ukrwienie mózgu, co sprawia, że jest on lepiej odżywiony i może pracować na wyższych obrotach.
Dieta na pamięć i koncentrację: warzywa
Najlepiej dodawać do każdego posiłku porcję (czyli filiżankę) jarzyn. Nie dość, że zawierają mnóstwo składników mineralnych (magnez, cynk, krzem), obfitują w witaminy: C, beta-karoten i kwas foliowy, a także przeciwutleniacze – flawonoidy i antocyjany. To one chronią neurony przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. A dzięki temu mogą zapobiegać degeneracji komórek nerwowych, opóźniając związaną z wiekiem demencję, zapobiegając chorobom Alzheimera i Parkinsona.
Tak działają przede wszystkim owoce jagodowe (jagody, borówki, truskawki, maliny, aronia). Podobne właściwości ma seler naciowy, marchewka, zielona papryka oraz oregano. Zawarta w nich luteolina (przeciwutleniacz z grupy flawonoidów) działa na organizm przeciwzapalnie i ogranicza związane z wiekiem deficyty pamięciowe.
Dieta na pamięć i koncentrację: czekolada
Jeżeli czeka cię ważny egzamin, zjedz 2–3 kostki czekolady, najlepiej gorzkiej. To świetny zastrzyk energii dla mózgu.
Cukry zawarte w czekoladzie są błyskawicznie trawione, szybko podnoszą poziom glukozy we krwi, niestety na bardzo krótko – już po kilkunastu minutach mózg znów staje się głodny. Dlatego czekolada to dobry sposób na szybkie wzmocnienie na kilka minut przed egzaminem.
Ale czekolada, zwłaszcza ta gorzka o zawartości kakao powyżej 70 proc., ma także dużo magnezu niezbędnego do wytwarzania energii dla mózgu. Pierwiastek ten poprawia pamięć i koncentrację, działa przeciwstresowo i łagodzi objawy depresji. Magnez jest też w pestkach dyni, słonecznika, migdałach, orzechach, zwłaszcza brazylijskich, nerkowcach i ziemnych. Zawierają go również warzywa strączkowe, produkty zbożowe (kasza gryczana, ciemne pieczywo), szpinak, ser żółty, sok pomidorowy, płatki z otrębów, ziarno sezamu i tofu.
Dieta na pamięć i koncentrację: menu na cały dzień
- Śniadanie: jajko na miękko posypane koperkiem, 2 kromki chleba pełnoziarnistego z soją, cienko posmarowane margaryną, z plastrem chudej wędliny, pomidorem i 1/2 strąka papryki, szklanka kakao z chudym mlekiem
- II śniadanie: małe (150 g) opakowanie jogurtu jagodowego, garść orzechów laskowych i włoskich, szklanka soku pomarańczowego
- Obiad: zupa krem z brokułów z grzankami z pieczywa razowego posypana łyżką natki, mintaj pieczony w folii z cebulą, 2–3 łyżki brązowego ryżu, surówka z kapusty pekińskiej, marchewki i jabłka doprawiona sosem winegret i posypana prażonymi nasionami dyni
- Podwieczorek: sałatka z awokado z pomarańczą
- Kolacja: sałatka z selerem naciowym, szklanka soku pomidorowego
To jadaj:
- pełnoziarniste i razowe pieczywo, musli i płatki zbożowe, razowe makarony, kasza gryczana, brązowy ryż
- ziemniaki
- czekolada gorzka, kakao
- banany, pomarańcze, kiwi, cytryny, grejpfruty, owoce jagodowe (maliny, truskawki, jagody, borówki, aronia)
- orzechy (brazylijskie, laskowe, włoskie, ziemne), migdały
- ryby morskie (dorsz, łosoś, mintaj, tuńczyk, makrela)
- jajka
- olej lniany i rzepakowy, oliwa
Tego unikaj:
- żywności typu fast food i wysokoprzetworzonej – zawiera dużo soli, cukrów prostych i tłuszczów nasyconych, a ma niewiele witamin i składników pokarmowych wspomagających działanie układu nerwowego i mózgu
- alkoholu – dociera do mózgu już po 6 minutach od wypicia, powoduje zaburzenia funkcjonowania hipokampu (części mózgu odpowiedzialnej za pamięć) oraz przyśpiesza starzenie się komórek nerwowych
- nadmiaru soli – jest główną przyczyną nadciśnienia, a to zaburza prawidłową pracę układu nerwowego, pogarsza pamięć i zwiększa ryzyko demencji
Polecany artykuł:
miesięcznik "Zdrowie"