Co lepiej odchudza: interwały czy trening kardio?
Zarówno interwały, jak i trening kardio to formy wysiłku polecane osobom odchudzającym się. Jednak pod względem szybkości, z jaką spalana jest tkanka tłuszczowa, trening interwałowy ma sporą przewagę nad ćwiczeniami kardio. Sprawdź, czym różnią się te dwa rodzaje treningu i jak ćwiczyć, aby uzyskać najlepsze efekty w odchudzaniu.
Spis treści
- Trening interwałowy – dlaczego odchudza lepiej niż kardio?
- Trening interwałowy a kardio - różnice
- Trening kardio – czy zupełnie z niego zrezygnować?
Chcesz schudnąć i zastanawiasz się, który rodzaj treningu wybrać: interwały czy kardio? Jeśli zależy ci na bardzo szybkich efektach, a przy tym masz mało czasu na ćwiczenia – wybierz trening interwałowy. Wśród wszystkich rodzajów treningów jest to najskuteczniejszy sposób na utratę niechcianych kilogramów.
Trening interwałowy – dlaczego odchudza lepiej niż kardio?
Do niedawna sądzono, że najlepszy sposób na redukcję tkanki tłuszczowej to długi, jednostajny wysiłek o umiarkowanym natężeniu. Ten pogląd to jednak przeszłość – naukowcy we współpracy z doświadczonymi sportowcami dowiedli, że trenując interwałowo można spalić tkankę tłuszczową nawet 3 razy szybciej niż wykonując tradycyjne ćwiczenia kardio, i to przy mniejszych nakładach energii. Dlaczego tak jest?
Decydujący wpływ ma tu nie szybkość, z jaką spalana jest tkanka tłuszczowa w czasie treningu, lecz procesy zachodzące w organizmie przez kilka-kilkanaście godzin po wysiłku. Ponieważ interwały to ekstremalnie wyczerpujący trening, który angażuje 80% mięśni ciała (dla porównania, umiarkowany wysiłek kardio tylko 40%), organizm wymaga długiego okresu regeneracji. Aby powrócić do formy sprzed treningu, konieczne staje się dostarczenie dużych ilości tlenu biorącego udział w procesach odbudowy. Energia do tych procesów pobierana jest z tłuszczu. Stąd tak duża skuteczność interwałów w spalaniu tkanki tłuszczowej nawet do 24 godzin po treningu. Niezależnie od tego czy śpimy, leżymy na kanapie czy jedziemy samochodem – dzięki interwałom chudniemy przez długi czas także w spoczynku.
Czytaj też: Trening interwałowy bieganie [PLAN TRENINGOWY]
Czytaj też: Trening interwałowy na rowerze [PLAN TRENINGOWY]
Czytaj też: Trening interwałowy na siłowni [PLAN TRENINGOWY]
Trening interwałowy a kardio - różnice
Gdy porównamy interwały do treningu kardio okaże się, że w przypadku tego drugiego proces regeneracji i związane z tym zjawisko spalania tłuszczu zachodzi w dużo mniejszym stopniu. Ponadto, żeby odnieść długofalowe korzyści z treningu aerobowego (kardio) należy ćwiczyć codziennie minimum 30-40 minut. W przypadku interwałów wystarczą jedynie 3 treningi tygodniowo po 25 minut, żeby uzyskać zadowalające efekty. Jest to więc znaczna oszczędność czasu przy maksymalnej skuteczności w odchudzaniu.
Dodatkową zaletą treningu interwałowego jest fakt, że pomaga on w spalaniu tłuszczu z okolic, gdzie jest go najwięcej i najtrudniej się go pozbyć, czyli brzucha, bioder i ud. Dlatego interwały powinny wprowadzić do swoich planów treningowych osoby, którym zależy na szczupłym, płaskim brzuchu oraz kobiety chcące zmniejszyć obwód swoich ud i bioder. Taki trening sprawdzi się lepiej niż np. brzuszki, przysiady czy wykroki, które spowodują wzmocnienie mięśni, ale nie zredukują tłuszczu.
Warto dodać, że w przeciwieństwie do treningu kardio, interwały nie powodują spalania tkanki mięśniowej. Dzięki bardzo krótkim sesjom treningowym, ubytki w mięśniach są minimalne. Jest to szczególnie istotne dla osób, które chcą schudnąć, a jednocześnie wyrzeźbić i ujędrnić ciało.
Czytaj też: Jak jeździć na rowerze, żeby schudnąć?
Nie pozwól, by Twój trening poszedł na marne. Wybierz dietę Dla Aktywnych od JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego Poradnika Zdrowie. Ciesz się menu dobranym do Twoich indywidualnych potrzeb i uprawianego sportu. Wysmuklij sylwetkę i utrzymaj efekt na dłużej.
Trening kardio – czy zupełnie z niego zrezygnować?
Mogłoby się wydawać, że trening kardio przegrywa z interwałami na wszystkich polach i w związku z tym jest bezużyteczny dla osób odchudzających się. Jest to nieprawda. Interwały są dużo skuteczniejsze, ale trzeba pamiętać, że nie nadają się dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem i nie mają kondycji. Trening interwałowy to znaczny wydatek energetyczny dla organizmu i jeśli nie jesteśmy do niego przyzwyczajeni, skutki takiej wyczerpującej sesji mogą być dla nas fatalne – bolesne zakwasy, ekstremalne zmęczenie, wyczerpanie i brak motywacji do dalszych treningów.
Z tego powodu osoby początkujące powinny zacząć odchudzanie od treningu kardio, a dopiero potem przejść do interwałów. Dzięki temu przygotują swój organizm do zwiększonego wysiłku, zminimalizują też ryzyko przetrenowania. Można na przykład przez 4 pierwsze tygodnie stosować umiarkowane ćwiczenia aerobowe (przynajmniej 4 razy w tygodniu po 30 minut), po czym powoli zacząć wprowadzać interwały.
Trzeba także pamiętać, że osoby starsze, otyłe, mające problemy z sercem, które chcą schudnąć również powinny postawić na ćwiczenia kardio, ponieważ trening na poziomie 90-100% wydolności może być zbyt obciążający dla ich organizmu.
Polecany artykuł: