Czy intensywny trening może spowodować wypadanie włosów?

2021-01-12 10:38

Intensywne treningi pobudzają gospodarkę hormonalną i metabolizm, czego skutkiem jest utrata wagi, poprawa kondycji fizycznej oraz wydolności organizmu. Ostre treningi czasowo zaburzają również homeostazę organizmu. Czy intensywne treningi mogą być z tego powodu przyczyną wypadania włosów? Jak intensywne ćwiczenia wpływają na włosy?

Czy intensywny trening może spowodować wypadanie włosów?
Autor: Getty Images

Regularne ćwiczenia na siłowni poprawiają kondycję, ale mało kto wie, że nadmierny wysiłek fizyczny może przyczynić się również do wypadania włosów. Przy zbyt dużej dawce ćwiczeń organizm reaguje tak, jak w ekstremalnie stresującej sytuacji – co jest jedną z głównych przyczyn łysienia.

Spis treści

  1. Czy intensywny trening może spowodować wypadanie włosów?
  2. Wypadanie włosów po intensywnym treningu - co robić?

Czy intensywny trening może spowodować wypadanie włosów?

Intensywne treningi na siłowni powodują przyspieszenie metabolizmu, ale pobudzają również gospodarkę hormonalną oraz w sposób czasowy zaburzają homeostazę organizmu, czyli zdolność do utrzymywania stałości parametrów wewnętrznych.

Podczas ćwiczeń wyrzucany jest głównie kortyzol i testosteron, dlatego szczególną uwagę na siebie powinny zwrócić panie, które mają problemy z policystycznymi jajnikami, za małą ilością progesteronu lub za dużą – prolaktyny w organizmie. U nich duża intensywność ćwiczeń powoduje dodatkowe zaburzenie hormonalne, co może skończyć się utratą włosów.

U mężczyzn z kolei nadmierne ćwiczenia siłowe powodują wyrzut testosteronu, który zamienia się w DHT (dihydrotestosteron), powodując miniaturyzację mieszków włosowych, a w przypadku panów, którzy są dodatkowo obciążeni genetycznie – łysienie jest niemal pewne. Poziom testosteronu po wysiłku wzrasta zazwyczaj od 15 minut do godziny.

Na przykład ćwiczenia kardio, które często wykonujemy na siłowni, powodują transdukcję (przekształcenie) testosteronu w jego destrukcyjną dla mieszków włosowych formę, czyli DHT. Odpowiada on za miniaturyzację mieszków włosowych i jest przyczyną łysienia androgenowego u mężczyzn. Również u kobiet działa negatywnie na cebulki, powodując stopniową utratę włosów. U obu płci proces ten odbywa się pod wpływem enzymu 5-alfa-reduktazy.

Dlaczego wypadają włosy - prawdy i mity

Wypadanie włosów po intensywnym treningu - co robić?

Można stosować blokery, które hamują proces przemiany enzymu, są nimi:

Ważne jest również, by po intensywnych ćwiczeniach dokładnie umyć włosy, ponieważ nadprodukcja sebum to kolejny czynnik wpływający na utratę włosów.

Pierwsze sygnały, które powinny nas zaniepokoić, to kiedy włosy stają się bardzo suche, pozostaje ich więcej na szczotce, są łamliwe lub nadmiernie się przetłuszczają. Warto zwrócić się po pomoc do trychologa – specjalisty od dolegliwości związanych ze schorzeniami skóry głowy i włosów. Na początku wizyty przeprowadza on wywiad oraz badanie trichoskopowe (specjalnym mikroskopem), pozwalające ocenić stan skóry głowy i cebulek włosów.

Następnie dobiera kurację odpowiednią do problemu, która pozwoli przywrócić zdrowy stan włosów i skóry głowy, np. poprzez poprawę mikrokrążenia w naczyniach włosowatych stymuluje się wzrost nowych włosów.

Decydując się na intensywne treningi, warto zacząć baczniej obserwować swój organizm. Ważne, by kobiety, które mają wspomniane wcześniej wahania poziomu hormonów, ostrożnie dobierały ćwiczenia. Czasem lepiej wybrać szybki marsz niż intensywny wysiłek, który może mieć negatywne konsekwencje.

Zapalonym sportowcom trycholog może dobrać suplementy przeciwdziałające miniaturyzacji mieszków włosowych (zawierają ziołowe blokery DHT, kompleks witamin i minerałów) lub zawierające melatoninę, która ma pozytywny wpływ na podziały komórkowe macierzy włosa. Są też specjalne preparaty do stosowania zewnętrznego, które zabezpieczają mieszki.

Pamiętajmy, że kondycja włosów jest ściśle powiązana z funkcjonowaniem całego organizmu. Jeśli występują w nim nieprawidłowości, cebulki włosów są pierwszym rejonem, do którego przestają być dostarczane substancje odżywcze. Z tego też powodu trycholog może poprosić o wykonanie podstawowych badań krwi.

Czytaj też: