Czy można mieć nadwagę przez "grube kości"? Co to w ogóle znaczy, tłumaczy dietetyk kliniczny

2025-04-09 18:06

Należysz do "grubokościstych", dlatego nawet ważąc prawidłowo, nie wyglądasz szczupło? Zaskakująco często słyszy się, że ktoś ma grube kości i wpływają one zasadniczo na wagę. Dietetyk kliniczny Jarosław Piotrowski nie ma wątpliwości, jak jest naprawdę.

Czy można mieć nadwagę przez grube kości? Co to w ogóle znaczy, tłumaczy dietetyk kliniczny
Autor: GettyImages/Jarosław Piotrowski

Czy ludzie mogą mieć grube kości? Sądząc tylko po tym, jak często to deklarują, zjawisko byłoby częste. 

Widziałeś kiedykolwiek ludzkie szkielety? Poszczególne modele, z którymi mamy do czynienia, raczej nie różnią się grubością kości. Z drugiej strony - to jednak tylko wzorce, obrazujące uniwersalne, prawidłowe rozmiary narządów.

W przypadku modeli pokazujących inne narządy niż szkielet zwykle również nie wykazują one zbyt wielu różnic gabarytowych.

A jednak dietetyk kliniczny Jarosław Piotrowski nie ma wątpliwości, że "grube kości" to jednak rodzaj wymówki tłumaczącej nadmiar innych tkanek niż kostna.

Dowodzi tego nawet w dość zabawnym filmiku na Facebooku.

Poradnik Zdrowie: osteoporoza

Jarosław Piotrowski o kościach na Facebooku

Jarosław Piotrowski jest specjalistą dietetyki klinicznej, w trakcie studiów na kierunku psychodietetyka. Na co dzień prowadzi prywatny gabinet dietetyczny oraz przyjmuje pacjentów w prywatnej przychodni. Deklaruje, że jest sportowcem amatorem, miłośnikiem gotowania oraz podróży, podczas których z chęcią testuje lokalne potrawy.

Jego sylwetka zdradza, że nie jest to dietetyk teoretyk i dobre rady wdraża w życie. Piotrowski angażuje się w działania edukacyjne, prowadząc choćby bezpłatne zajęcia ruchowe z bezpłatną opiekę dietetyczną dla 60 dzieci z nadwagą lub otyłością.

Ponieważ za najważniejszą misję uznaje przekazywanie Polakom rzetelnej wiedzy w zakresie zdrowego odżywiania w przystępny sposób, od pewnego czasu chętnie dzieli się nią z czytelnikami "Poradnika Zdrowie", ale też edukuje w mediach społecznościowych.

W temacie ludzkich kości nie ma jednak dobrych wieści dla tych, którzy chcieliby w nich widzieć osobistych wrogów szczupłej sylwetki.

Ile ważą ludzkie kości?

Oceniając potencjał nadwagi i otyłości z kości, dietetyk nie musi opierać się na modelach. Patolodzy i inni specjaliści regularnie mają kontakt z ludzkimi szkieletami. Kwestię ich wagi i ewentualnych "typów" zbadano i opisano szczegółowo już dawno temu.

Nasze szkielety różnią się nieznacznie. Różnica w wadze to przede wszystkim kwestia mięśni i tkanki tłuszczowej. Na wagę kości wpływa przede wszystkim nasz wiek, wzrost, płeć. 

Kości dorosłego mężczyzny ważą zwykle ok. 12 kg, a kobiety 10 kg - przypomina Jarosław Piotrowski. Uwaga, nie ma wyraźnej różnicy w ich wadze u osób szczupłych, z nadwagą czy otyłych.

- Ewentualne różnice różnice są tak znikome, że nie ma możliwości ich zauważyć

- podkreśla ekspert.

Można mieć lżejsze kości - i to już nie są żarty

Przy okazji przypominamy, że o ile kości ludzi zdrowych o podobnych gabarytach ważą niemal tyle samo, zdarza się, że są lżejsze z powodu choroby.

Wystarczy niewielka różnica w gęstości, by konsekwencje były dramatyczne, z zagrożeniem życia włącznie.

Obniżona gęstość kości może być objawem osteopenii lub osteoporozy. O osteopenii mówimy już przy obniżeniu gęstości mineralnej kości o ok. 2%.

Charakterystyczne objawy problemów, które towarzyszą obniżeniu gęstości kości to nieprawidłowa postawa ciała, nadmierna łamliwość kości i złamania samoistne. Osteopenia i osteoporoza wymagają nie tylko odpowiedniego stylu życia (dieta, ćwiczenia), ale też leczenia farmakologicznego.

Osteoporoza: sprawdź czy jesteś narażony

Poradnik Zdrowie Google News

Źródła:

  • https://www.facebook.com/reel/357214833953293
  • https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/cichy-zlodziej-kosci
  • NFZ