Efektywne odchudzanie - 10 przykazań jak skutecznie schudnąć

2022-01-24 12:10

Efektywne odchudzanie to prawdziwa sztuka. Większość z nas ma za sobą wiele diet i prób zrzucenia zbędnych kilogramów. Nawet jeśli dzięki ograniczeniu spożywanych kalorii udawało się nam schudnąć, zazwyczaj stracone w czasie diety kilogramy wracały. Co więc zrobić, by utrata wagi okazała się długotrwała? Oto dziesięć przykazań, które uczyni odchudzanie efektywniejszym.

Efektywne odchudzanie
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. 1. Odchudzanie to proces, który należy zaplanować na dłuższy czas
  2. 2. Odchudzanie przyniesie efekt, jeśli będziesz jeść niewielkie porcje, ale częściej
  3. 3. Efektywne odchudzanie to jedzenie pięciu posiłków dziennie
  4. 4. Odchudzanie będzie przemyślane i skuteczne, jeśli zaplanujesz posiłki
  5. 5. Jeśli się odchudzasz,  w trakcie posiłków skoncentruj się na jedzeniu
  6. 6. W czasie odchudzania pij ok. dwóch litrów niesłodzonych płynów dziennie
  7. 7. Jeśli się odchudzasz, uważnie czytaj etykiety kupowanych produktów
  8. 8. Wysiłek fizyczny wspomoże odchudzanie
  9. 9. Jeśli się odchudzasz, staraj się więcej stać, a mniej siedzieć
  10. 10. Podczas odchudzania pozwól sobie na małe grzeszki

Efektywne odchudzanie wymaga nieco więcej wysiłku, ale wyniki mogą cię zaskoczyć. Warto zastosować poniższe zalecenia dotyczące podstawowych zasad odchudzania. Być może na początku wydadzą się one trudne w realizacji. Jednak szybko okaże się, że nowe przyzwyczajenia staną się twoją drugą naturą i nie będziesz sobie mogła wyobrazić powrotu do dawnej diety i stylu życia.

Warto zapamiętać: zrzucenie wagi to dopiero połowa sukcesu. Gdy schudniesz, musisz przyzwyczaić swój organizm do nowej wagi, utrzymując ją przez długie miesiące. W ten sposób sprawisz, że przytycie będzie dużo trudniejsze. Pamiętaj o tym, gdy w euforii po zejściu z wagi pokazującej wymarzoną ilość kilogramów będziesz chciała sięgnąć po coś, czego nie jadłaś, walcząc z tłuszczykiem. Oto 10 przykazań skutecznego odchudzania.

W formie 24: 5 błędów spowalniających odchudzanie

1. Odchudzanie to proces, który należy zaplanować na dłuższy czas

Większość diet, zwłaszcza tych bardzo ekstremalnych, bazuje głównie na utracie wody. Po nich organizm najszybciej wraca do dawnej wagi. Mają one sens tylko, gdy w ciągu kilku dni musisz stracić parę centymetrów w pasie, żeby zmieścić się w ulubioną sukienkę i dobrze wyglądać na wielkim balu. Natomiast stosowane zbyt często czynią w twoim organizmie spustoszenie: efekt jo-jo sprawia, że coraz bardziej tyjesz, a okresy niejedzenia spowalniają przemianę materii tak, że kolejne próby przynoszą coraz gorsze efekty. Dlatego lepiej mówić nie o diecie, a o zmianie sposobu żywienia i cały proces zaplanować na długie miesiące: przygotować się na powolne chudnięcie i okresy, gdy mimo starań, waga ani drgnie.

2. Odchudzanie przyniesie efekt, jeśli będziesz jeść niewielkie porcje, ale częściej

Udowodniono naukowo, że zjedzenie tych samych produktów w dwóch posiłkach w ciągu dnia może prowadzić do przytycia, a w pięciu posiłkach – do utraty wagi. Wynika to z faktu, że twój organizm, przyzwyczajony od prawieków do okresów głodu, stara się robić zapasy na „czarną godzinę” w postaci tak nielubianego przez ciebie tłuszczyku. Dwa posiłki dziennie to sygnał, że zapasy żywności się kończą i czas się przygotować na okres postu. Natomiast jedząc małe porcje cztery–pięć razy dziennie, dajesz własnemu ciału do zrozumienia, że jedzenia nie zabraknie i całą energię można spokojnie zużywać na bieżące potrzeby, a nawet redukować zgromadzone wcześniej zapasy.

3. Efektywne odchudzanie to jedzenie pięciu posiłków dziennie

Zjedzenie drugiego śniadania i podwieczorku w postaci małych posiłków ma jedną wielką zaletę: zapobiega większym spadkom poziomu cukru we krwi, skutkującym wywołaniem uczucia głodu. A że głodna zjadasz więcej, twoje kolacje mogą przekroczyć wyznaczone ramy i zahamować spadek wagi.

4. Odchudzanie będzie przemyślane i skuteczne, jeśli zaplanujesz posiłki

Przemyślenie tego, co zjesz jutro, to doskonały sposób na przestrzeganie diety i niejedzenie rzeczy tuczących. Pozwoli na zaplanowanie posiłków jedzonych w pracy (i ich wcześniejsze przygotowanie), zrobienie listy zakupów i przyzwyczajenie się do stałych godzin posiłków. Dzięki temu nie będziesz zmuszona do jadania w fast foodach, bo zapomniałaś o zabraniu czegoś do pracy, a także będziesz mogła łatwo kontrolować, co i ile w ciągu całego dnia jesz.

5. Jeśli się odchudzasz,  w trakcie posiłków skoncentruj się na jedzeniu

Nie znaczy to oczywiście, że posiłki należy jeść w samotności, ciszy i skupieniu. Warto jednak zrezygnować z jadania przed telewizorem – zbytnie zainteresowanie programem może skończyć się bowiem drobnym grzeszkiem w postaci dokładki, bądź deseru z chipsów, czy słodyczy. Dobrze byłoby natomiast jadać posiłki na małych talerzach (wtedy porcja wyda się większa), gryźć je dokładnie i, co bardzo istotne, komponować je tak, by były smaczne. Tylko ludzie o niezwykle silnej woli potrafią całymi miesiącami jeść wyłącznie rzeczy, które im nie smakują.

Czytaj też: Dlaczego tyjesz?

6. W czasie odchudzania pij ok. dwóch litrów niesłodzonych płynów dziennie

Najlepiej oczywiście wody niegazowanej. Dlaczego? Tłuszcz rozkładany jest przy udziale wody i bez wody nie ma odchudzania. Oczywiście należy zrezygnować ze wszystkich napojów słodzonych, oraz wersji light, słodzonych słodzikami. To prawda, napoje te nie są kaloryczne, to jednak nie rozwiązuje całego problemu. Substancje słodzące, nawet nie mające kalorii, sprawiają, że w twoim organizmie pojawia się insulina – mechanizm jej wydzielania sprzężony jest ze smakiem słodkim. Spada więc nam poziom cukru we krwi i pojawia się uczucie głodu. Mimo więc, że same napoje są niskokaloryczne, sprawiają one, że jesz więcej.

7. Jeśli się odchudzasz, uważnie czytaj etykiety kupowanych produktów

Nie daj się omamić reklamie i zapewnieniom producentów, że ich produkty są ekologiczne i zdrowe. W czasie zakupów warto pamiętać, że kategoria „light” nie została dokładnie określona i u każdego producenta może oznaczać coś zupełnie innego: produkt odtłuszczony, albo z mniejszą ilością cukru, czy niskokaloryczny. Warto więc sprawdzić, co właściwie jesz. I pamiętać, że produkty odtłuszczone często zawierają tyle węglowodanów, że wcale nie pomogą ci w odchudzaniu.

8. Wysiłek fizyczny wspomoże odchudzanie

Spalanie tłuszczu jest najszybsze przy niezbyt intensywnym wysiłku. Fachowcy mówią o marszu na tyle wolnym, by można było w jego trakcie rozmawiać bez zadyszki. Może warto więc przynajmniej część drogi do pracy odbyć piechotą? 10 tysięcy kroków to może niewiele, ale systematycznie powtarzane daje naprawdę widoczne efekty.

Czytaj też: Jakie ćwiczenia najlepiej przyspieszą odchudzanie?

9. Jeśli się odchudzasz, staraj się więcej stać, a mniej siedzieć

Stój co najmniej dziesięć minut w ciągu każdej godziny. To kolejny sposób na odrobinę ruchu. Istotny dla tych wszystkich, którzy większość dnia spędzają w pozycji siedzącej. Żeby pobudzić przemianę materii wystarczy nie siadać w tramwaju, czy autobusie, rozmawiać na stojąco, bądź spokojne czekać na przystanku.

10. Podczas odchudzania pozwól sobie na małe grzeszki

Odchudzanie to proces długotrwały. Nie sposób zawsze bez wyjątku postępować zgodnie z regułami. Zdarzają się przecież wielkie uroczystości rodzinne, ważne wyjścia, czy po prostu spotkania z przyjaciółmi. Pozwól sobie od czasu do czasu na odrobinę szaleństwa i zjedz coś tuczącego. W pierwszych miesiącach może to być jeden posiłek w tygodniu. Skorzystaj z tej furtki na uroczystym obiedzie u babci, służbowej kolacji, czy po prostu jedząc pizzę, na którą od dawna miałaś ochotę. Jeden posiłek (ale może być tylko ten jeden!) nie zrujnuje naszych wysiłków, a wprawi nas w dobry nastrój. A to chyba równie istotne, co właściwe odżywianie.

Czytaj też:

Dlaczego nie chudnę?

Pytanie 1 z 10
Jak często się ważysz lub mierzysz?
odchudzanie