Zajęcia fitness dla mam z małymi dziećmi

2018-06-27 10:55

Zajęcia fitness pomagają kobietom wrócić do formy po porodzie, są sposobem na wyrwanie się z domu i poznanie nowych ludzi. Zaletą fitnessu dla mam z małymi dziećmi jest też to, że dzieci aktywnie uczestniczą w zajęciach, nie trzeba więc organizować im dodatkowej opieki. Zobacz, na czym to polega.

Zającia fitness dla mam z małymi dziećmi
Autor: thinkstockphotos.com Fitness z dziećmi daje podwójne korzyści - pomaga wrócić do sylwetki sprzed ciąży i jest sposobem na ciekawe spędzenie czasu z dzieckiem.

Spis treści

  1. Na czym polega fitness dla mam z małymi dziećmi?
  2. Kiedy najwcześniej można zacząć trenować fitness z dzieckiem?
  3. Efekty ćwiczeń z dziećmi
  4. Czy niemowlęta nie są za małe na zajęcia fitness?
  5. Jak wyglądają zajęcia dla matek z dziećmi?

Instruktorki fitnessu mówią, że zainteresowanie fitnessem dla mam z małymi dziećmi ma związek z wydłużeniem urlopu macierzyńskiego, dzięki czemu mamy mają więcej czasu na szukanie różnych aktywności, w których mogą uczestniczyć z dziećmi.

Na czym polega fitness dla mam z małymi dziećmi?

Są to zajęcia ogólnorozwojowe, które mają pomóc młodym mamom wrócić do formy po ciąży i porodzie. Tym, co przede wszystkim je odróżnia od innych lekcji fitness, jest towarzystwo dzieci. Mamy nie muszą się martwić o zorganizowanie opieki dla swoich pociech, tylko mogą spędzać czas razem z nimi, dobrze się bawić, a przy tym zrobić coś dobrego dla siebie. Na zajęciach pracujemy nad kondycją mięśni całego ciała, ale duży nacisk kładziemy na poprawę stabilizacji kręgosłupa i na ćwiczenia mięśni dna miednicy – wyjaśnia Katarzyna Witek, instruktorka fitnessu dla mam.

Świeżo upieczone mamy uczą się też odpowiednio trzymać i podnosić dzieci, by równomiernie stymulować ich rozwój i nie przeciążać swojego kręgosłupa. Poza tym ćwicząc i bawiąc się z dziećmi, wspomagamy ich rozwój psychoruchowy. Zajęcia są dla młodych mam, które nie chcą lub nie mają z kim zostawić swoich dzieci.

Kiedy najwcześniej można zacząć trenować fitness z dzieckiem?

Mamy mogą przyjść na ćwiczenia po zakończeniu okresu połogu i kontroli u ginekologa. Dzieci biorą udział w ćwiczeniach dopiero, kiedy stabilnie trzymają główkę, wcześniej tylko leżą na matach lub w swoich wózkach, a mamy ćwiczą same. Poza tym nie ma żadnych specjalnych przeciwwskazań.

Tak jak przy każdej innej aktywności fizycznej, nie powinniśmy ćwiczyć m.in. z gorączką, podczas chorób wirusowych, czy przy zagrożonej ciąży – wylicza Witek. Jeśli ktoś ma jakiś przewlekły problem zdrowotny, powinien zawsze skonsultować go wcześniej z lekarzem i poinformować instruktora o tym, czego nie może robić.

Efekty ćwiczeń z dziećmi

Mamy motywują się wzajemnie ćwiczeń, mogą zadbać o swoje ciało po porodzie, zrzucić zbędne kilogramy, wzmocnić mięśnie ramion, brzucha, nóg i pośladków. Przy okazji dbają o zdrowie kręgosłupa, plecy bez bólu i poprawią kondycję osłabionych po ciąży i porodzie mięśni dna miednicy. A wszystko to w wyjątkowym towarzystwie ich dzieci.

Myślę, że te zajęcia najwięcej korzyści dają uczestniczkom ze względu na kontakt z innymi mamami i ich dziećmi. Mogą wymienić się doświadczeniami, porozmawiać o wspólnych problemach, a dzieci spędzają czas z rówieśnikami i lepiej się rozwijają – ocenia Katarzyna Witek. I dodaje od razu, że jeśli matki tylko mają możliwość, zdecydowanie powinny też chodzić na zwykły fitness, gdzie będą mogły skupić się tylko na sobie, na technice ćwiczeń i dać z siebie wszystko. Na zajęciach z dziećmi mamy koncentrują się jednak przede wszystkim na dzieciach, przez co ćwiczenia nie mogą być zbyt trudne i wymagające fizycznie. Jeśli jednak mama chce stopniowo i bezpiecznie wrócić do formy, to te zajęcia będą dla niej idealne.

Czy niemowlęta nie są za małe na zajęcia fitness?

Dzieci nie są wykorzystywane na tych treningach, jedynie w nich towarzyszą i tylko na tyle, na ile mają na to ochotę. Jeśli dziecko śpi, jest zmęczone, grymasi, płacze, mama nie angażuje go do ćwiczeń. Dla dziecka ma to być przyjemność i zabawa, a przy okazji stymulacja jego rozwoju. Na sali słychać śmiech i radosne piski.

Kolejna sprawa, to uświadamianie mamom, by nosząc dzieci równomiernie obciążały swoje ciało, zmieniały stronę, po której trzymają dziecko oraz by odpowiednio stabilizowały dzieciom główkę i symetrycznie układały ich kończyny. Wykonujemy też ćwiczenia typowo dla dzieci, np. przy użyciu dużych piłek. Na przykład: dzieci leżą na piłkach trzymane przez mamy i są przez nie kołysane – opisuje Katarzyna Witek z Galerii Fitness. Taka gimnastyka poprawia funkcje motoryczne dziecka (np. podnoszenie i kontrola główki, podpór na dłoniach), pomaga kształtować prawidłowe napięcie mięśniowe i wzorce ruchowe. Piłka dostarcza dużo bodźców czuciowo-ruchowych, koordynuje i stabilizuje ciało dziecka, uczy je równowagi.

Na następnej stronie >>Jak wyglądają zajęcia dla mam z małymi dziećmi? <<

Jak wyglądają zajęcia dla matek z dziećmi?

Zaczyna się od rozgrzewki, w której nie uczestniczą dzieci. Mogą wtedy leżeć, pełzać, raczkować… Poznają się, rozglądają po sali, przeglądają w lustrze, wymieniają zabawkami. Mamy mają chwilę dla siebie, by przygotować swoje ciało do ćwiczeń.

Następnie wykonujemy kilka podstawowych ćwiczeń wzmacniających, jak przysiady czy wykroki. Uczymy się wykonywać je dobrze technicznie, męczymy mięśnie nóg i pośladków – opisuje trenerka.

Potem angażowane są do ćwiczeń dzieci (o ile mają ochotę, jeśli nie – na sali do wykorzystania są hantle). Matki uczą się je podnosić i odkładać, trzymać w różny sposób (w zależności od wieku dziecka), a wszystko z kontrolą odpowiedniego ustawienia kręgosłupa i ułożenia ciała dziecka. Wzmacniamy też mięśnie ramion i pleców. Następnie na matach robimy serie ćwiczeń na uda, pośladki, brzuch, grzbiet. Dzieci mogą przytulać się do mam, a w wielu ćwiczeniach uczestniczyć, np. leżąc na udach i biodrach mamy stanowią dla niej obciążenie, kiedy w leżeniu na plecach podnosi miednicę nad matę.

Każda mama przed pierwszym uczestnictwem w zajęciach ma kontrolowany stan mięśni brzucha. Nie chodzi o ich siłę, tylko o to, czy nie doszło do rozstępu mięśni prostych brzucha. Jeśli tak się stało, mama dostaje alternatywny zestaw ćwiczeń, bo nie powinna np. wzmacniać mięśni skośnych brzucha, by nie pogłębiać swojego problemu. Kilka razy w ciągu każdej lekcji, w różnych pozycjach, ćwiczone są też mięśnie dna miednicy. Są one zwykle osłabione po ciąży i porodzie, co powoduje takie problemy, jak np. nietrzymanie moczu, mniej satysfakcjonujące życie seksualne czy gorszą stabilizację kręgosłupa. Dlatego te ćwiczenia, choć wydają się niepozorne, są bardzo ważne. Zajęcia kończą się stretchingiem i ćwiczeniami dzieci na piłkach lub nauką elementów masażu niemowląt - w zależności od wieku dzieci.

Materiały prasowe