ĆWICZENIA, dzięki którym wrócisz do formy po CESARSKIM CIĘCIU

2018-07-10 12:14

Miałaś cesarskie cięcie? Jak najszybciej zacznij ćwiczyć - pierwszy raz już nawet 2 doby po porodzie. Nieforsowne ćwiczenia po cesarce wzmocnią mięśnie i pomogą ci odzyskać płaski brzuch.

Spis treści

  1. Ćwiczenia po cesarskim cięciu - na czym polegają?
  2. Kiedy można zacząć ćwiczyć po cesarskim cięciu?
  3. Jak pozbyć się brzucha po porodzie? Zobacz! [#TOWIDEO]
  4. Jak po cesarskim cięciu szybko stanąć na nogi

Być może masz wątpliwości, czy ćwiczenia po cesarskim cięciu są bezpieczne. Uspokajamy: są i warto je wykonywać. Ćwiczenia w połogu po cesarce przyspieszają proces obkurczania się macicy, zapobiegają obniżaniu macicy i ścian pochwy, eliminują zaburzenia wypróżniania, pomagają szybciej wrócić do dawnej sylwetki.

Ćwiczenia po cesarskim cięciu - na czym polegają?

Ćwiczenia po cesarce to nie są typowe ćwiczenia wysiłkowe, jakie wykonujemy na siłowni czy w klubie fitness. Są dużo spokojniejsze i polegają na poruszaniu ciałem w niewielkim zakresie. Obejmują ćwiczenia izometryczne, czyli wzmacniające mięśnie poprzez napinanie i rozluźnianie ich, bez zmiany długości.

Kiedy można zacząć ćwiczyć po cesarskim cięciu?

Proste i mało wysiłkowe ćwiczenia po cesarce można zacząć wykonywać już w drugiej dobie po porodzie, oczywiście za zgodą i wiedzą lekarza. Na początku ćwiczenia wykonuje się bez wychodzenia z łóżka, a ruchy są bardzo proste, np. uginanie raz lewej, raz prawej nogi na leżąco, ściskanie przed sobą poduszki. Od 3. dnia można stopniowo wprowadzać ruchy w obrębie brzucha i miednicy, np. przyciągać pępek do kręgosłupa - nadal są to jednak ćwiczenia polegające wyłącznie na napinaniu mięśni. Brzuszki można zacząć robić dopiero po kilku tygodniach od cesarskiego cięcia.

Czytaj też:

Ćwiczenia na rozstęp mięśni prostych brzucha (kresę białą)

Ćwiczenia na płaski brzuch po ciąży [WIDEO]

Zajęcia fitness dla mam z małymi dziećmi

Wskazówki, kiedy dokładnie i jakie wykonywać ćwiczenia, znajdziesz w galerii poniżej.

Jak pozbyć się brzucha po porodzie? Zobacz! [#TOWIDEO]

Jak po cesarskim cięciu szybko stanąć na nogi

Powrót do formy po cesarskim cięciu zajmuje nieco więcej czasu niż po porodzie siłami natury. Odpowiednio postępując, można jednak skrócić ten czas. Już kilka godzin po operacji położna pomoże ci wstać z łóżka, zrobić kilka kroków, załatwić się i wziąć prysznic. A potem?

  • Staraj się jak najczęściej spacerować po korytarzu, nawet jeśli chodzenie sprawia ci trudności. Leżenie w łóżku jest kuszące, ale spacery zapobiegną zrostom i poprawią perystaltykę jelit, dzięki czemu łatwiej będzie ci się wypróżnić.
  • Spróbuj zapewnić sobie pomoc w opiece nad dzieckiem, bo noszenie malca może ci sprawiać ból.
  • Dbaj o ranę. Opatrunek zostanie zdjęty w pierwszej dobie po cięciu. Od razu umyj ranę wodą z dodatkiem mydła dla niemowląt, a potem delikatnie osusz jednorazowymi ręcznikami – czysta rana szybciej się zagoi. Nie bój się, że ją uszkodzisz.
  • Przez dwa tygodnie po zabiegu staraj się unikać mocnego napinania mięśni brzucha. Z łóżka wstawaj wolno, lekko unosząc się do pozycji siedzącej. Opisane przez nas ćwiczenia wykonuj powoli, a jeśli któreś sprawia ci trudność, po prostu go nie rób.

    Ćwiczenia prezentuje Wioletta Osiak-Maszewska.

miesięcznik "M jak mama"