Jak lody pomagają w odchudzaniu? Warto wiedzieć nie tylko w upał

2024-06-28 12:32

Lody, lody i jeszcze raz lody. W gorące dni niewiele osób powstrzyma się przed ich jedzeniem. Chociaż opowieści o "ujemnych kaloriach" zimnych deserów to mity, niekoniecznie od nich przytyjesz. Mogą nawet pomóc w odchudzaniu.

Jak lody pomagają w odchudzaniu? Warto wiedzieć nie tylko w upał
Autor: GettyImages

Jeśli masz wrażliwe gardło, jedzenie lodów może nawet sprzyjać anginie. Oczywiście, żadne jedzenie spełniające normy samo w sobie nie wywołuje infekcji (robią to chorobotwórcze mikroorganizmy), ale intensywne schłodzenie może ułatwić ich atak.

Góra lodów może pójść w boczki, bo doniesienia, że organizm wydatkuje więcej energii przy ich trawieniu niż mogą dostarczyć, włóż między bajki. A jednak lody wciąż należą do najbezpieczniejszych deserów pod względem zdrowia i utrzymania szczupłej sylwetki, jeśli tylko odpowiednio je dobierzesz.

Najłatwiejsze waniliowe lody domowe

Dieta lodowa Holly McCord

Na fali teorii o "ujemnych kaloriach" ponad 20 lat temu powstała nawet dieta lodowa. Obserwacje osób, które z niej korzystały, w najlepiej pozwoliły zweryfikować prawdziwość poglądu, że ogrzewanie potraw w żołądku to już przepis na odchudzanie.

Okazało się, że cudów nie ma, ale dieta Holly McCord, autorki książki "The Ice Cream Diet" i byłej redaktorki działu żywienia w magazynie "Prevention", wciąż znajduje amatorów.

Dlaczego? Chudniesz na niej jak na innych dietach - podstawą jest przede wszystkim deficyt kaloryczny - ale przyjemność procesu odchudzania jest unikalna. Codziennie jesz lody, uwzględniając je w swojej dawce kalorii.

Dieta lodowa to racjonalna dieta 1500 kcal, z czego 250 kcal należy do lodów.

Ile kalorii mają lody?

Lody zasadniczo nie są bombą kaloryczną. Przykładowo: klasyczne lody mleczno-owocowe to około 120 kcal w 100 g, śmietankowe to około 160 kcal w 100 g, a czekoladowe ok. 215 kcal w 100 g.

Typowa gałka lodów to około 50 g.

Idealne sorbety dla zdrowia to te zrobione w domu, składające się wyłącznie z owoców i wody, bez dodatku cukru. Można też do nich dodać orzechy, bo te, chociaż są kaloryczne, praktycznie nie tuczą.

Domowe lody - źródło zdrowia

Ministerstwo Zdrowia, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej i PZH zgodnie namawiają do jedzenia lodów dla zdrowia. oczywiście, chodzi o odpowiednie lody domowe.

Oto ich główne zalety:

  • domowe lody mogą zwiększać spożycie potrzebnych w diecie owoców, warzyw, pełnych ziaren, orzechów i nasion, produktów mlecznych, etc.
  • lody przygotowane na bazie takich składników zachowują większość witamin i związków mineralnych oraz nawadniają organizm.
  • produkty domowe nie są przeładowane cukrem i niekorzystnie przetworzone
  • wysokowitaminowe mrożone desery są dobrym rozwiązaniem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, gdy pojawi się apetyt na słodycze.
Sonda
Które lody lubisz najbardziej?