Kiszone jabłka - jak jeść, jak zrobić. Właściwości zdrowotne kiszonych jabłek
Kiszone jabłka jednym smakują, innym nie. Nie ma wątpliwości, że warto ich spróbować. Może przekonają was liczne właściwości zdrowotne kiszonych jabłek? Zrobić je bardzo łatwo, niestety gorzej z zakupem. Wypróbujcie - tego trzeba spróbować, żeby wyrobić sobie zdanie.
Spis treści
Kiszone jabłka nie są powszechnym przysmakiem w Polsce, chociaż jabłek u nas pod dostatkiem - mało kto zna w ogóle smak kiszonych jabłek. Jednak zdecydowanie warto go poznać! Kiszone jabłka mogą być alternatywą dla musów jabłkowych, które robimy na zimę. Pieczone lub smażone jabłka z dodatkiem przypraw zamykamy w słoikach i mamy w ten sposób pyszny farsz do ciast, także do lubianej przez Polaków szarlotki.
Kiszone jabłka sprawdzą się jako jabłka w wersji "wytrawnej", czyli dodatek do obiadów.
Kiszone jabłka - właściwości
Kiszenie jabłek pozwala zachować ich cenne właściwości zdrowotne, a do tego dochodzi "bonus" w postaci bakterii probiotycznych powstałych w procesie fermentacji. Kiszone jabłka pomagają uregulować rytm wypróżnień, dbają o naszą odporność zwiększając liczbę dobrych bakterii w jelitach.
Kiszone jabłka chronią przed zaparciami, a dzięki zawartości błonnika zmniejszają wchłanianie cholesterolu i skutecznie zapobiegają miażdżycy i chronią przed zawałem.
Kiszone jabłka pomagają w odchudzaniu i przyspieszają przemianę materii. Kiszenie owoców, także jabłek, sprawia, że mają niższą zawartość cukru.
Polecamy: KISZONKI to najlepszy PROBIOTYK
Kiszone jabłka - smak
Kiszone jabłka mają kwaskowaty smak, powinny być także miękkie. Ważne, aby wybierać jabłka nie uszkodzone i nie obite. Nie powinno się także usuwać z nich szypułek - jest to ważne, bowiem uszkodzone jabłka chłoną solankę i tracą smak. Zawierają wtedy też dużo soli.
Kiszone jabłka - jak zrobić
- 6 małych jabłek
- laska cynamonu, złamana na pół
- 15 goździków
- 100 g miodu
- 10 łyżek zalewy po kiszonych cytrynach lub z innej kiszonki - jeżeli nie masz zalewy po kiszonkach dodaj 15 g soli gruboziarnistej
- 3 plastry korzenia imbiru
- 1 litr wody mineralnej
Przepis:
- Najpierw rozpuść miód w wodzie, najlepiej bez jej podgrzewania.
- Do wody dodaj zalewę z kiszonek lub sól.
- Jabłka umyj, ale nie obieraj ich ze skóry ani nie odrywaj szypułek - uszkodzona skórka jabłka sprawi, że będą chłonąć zalewę za bardzo i stracą smak. Jabłka muszą być małe i twarde.
- Do słoika wrzuć imbir (pokrojony i obrany ze skóry). Następnie ułóż w słoiku jabłka. Dodaj cynamon.
- Słoik zalej wodą z miodem i zalewą.
- Słoik odstaw na około miesiąc w ciepłe miejsce. Potem ukiszone przechowuj w lodówce albo w chłodnym miejscu - np. na balkonie – wytrzymają co najmniej 6 miesięcy.