Najlepsze zupy, gdy masz problem z nerkami. Uważaj, jest sporo ograniczeń

2024-03-22 14:50

Zupy są pożywne, dobrze przyswajane i zdrowe. Nawadniają, dostarczają cenne składniki w przyjaznej formie. A jednak trzeba z nimi uważać, gdy masz problemy ze zdrowiem. Twoje nerki lubią zupy, ale nie dotyczy to wszystkich rodzajów i dodatków. To ma znaczenie, co do zupy wrzucasz.

Najlepsze zupy, gdy masz problem z nerkami. Uważaj, jest sporo ograniczeń
Autor: GettyImages

Co może być złego w zupie jarzynowej? Niby nic, a jednak dietetycy kliniczni zalecają je w ograniczonej ilości pacjentom z niewydolnością nerek. Niektóre warzywa nawet w tak pozornie przyjaznej formie jak zupa w ogóle odradzają. To nie jest powszechny problem? Niestety, miliony Polaków chorują na nerki, często nawet o tym nie wiedząc.

Sprawdź, jak dbać o nerki

Zupy zalecane przy niewydolności nerek

Według oficjalnych danych NFZ, nadciśnienie tętnicze to problem 11 mln Polaków, a na cukrzycę choruje ponad 3 mln rodaków. Obie te choroby prowadzą do niewydolności nerek, co znacząco obniża jakość życia i skraca jego długość (więcej na ten temat).

Warto wiedzieć, czego nerki nie lubią, kiedy można podejrzewać, że chorują i jak generalnie o nie dbać, bo niejednokrotnie o problemie dowiadujemy się nie tylko wtedy, gdy są zniszczone. Bywa, że dopiero najpoważniejsze powikłania niewydolności nerek, gdy niewiele można zrobić, dają od razu wyraźne objawy, np. w postaci udaru czy zawału serca.

Troszcząc się o nerki, nie wystarczy wiedzieć, jakie zupy lubią, ale od czegoś trzeba zacząć.

Zupy zalecane przy niewydolności nerek, w ograniczonych ilościach, wg dietetyczek szpitalnych Bożeny Pudy i Martyny Wachtarczyk, to zupy owocowe, warzywne, krupniki, zupy ziemniaczane i na wywarach jarzynowych.

Tych zup absolutnie nie jedz przy niewydolności nerek

Niewskazane są zupy mleczne, tłuste, zawiesiste, na wywarach mięsnych, kostnych, grzybowych. Żadnych zasmażek, zaprawiania kwaśną śmietaną, ostrych przypraw.

Zapomnij o zupach z warzyw kapustnych, roślin strączkowych, o ogórkowej, cebulowej, porowej, ale też o rosołach i bulionach.

8 złotych zasad dla zdrowych nerek - dieta to tylko część zaleceń

To są naprawdę proste rzeczy, korzystne zresztą także dla innych narządów. Polskie Towarzystwo Nefrologiczne od lat zaleca:

  1. Bądź osobą aktywną
  2. Kontroluj poziom cukru we krwi
  3. Mierz ciśnienie krwi
  4. Jedz zdrowo i utrzymuj prawidłową wagę
  5. Pij codziennie 1,5-2 litry, a jak lekarz pozwoli, to nawet trzy
  6. Nie pal
  7. Nie nadużywaj leków, nawet tych bez recepty
  8. Ogranicz spożycie soli.
8 złotych zasad zdrowych nerek. w sumie to proste
Autor: Polskie Towarzystwo Nefrologiczne, Poradnik Zdrowie