Nie możesz żyć bez mięsa? Winna może być genetyka
Niektórym rzucenie mięsa, czy to ze względów etycznych i społecznych, czy to zdrowotnych, przychodzi naprawdę łatwo. Przekonują, że po rezygnacji z produktów zwierzęcych czują się zdecydowanie lepiej, a ich dieta staje się bogatsza, bardziej urozmaicona. Nie brakuje jednak osób, które chociaż bardzo by chciały, nie umieją zrezygnować z solidnego kotleta. Możliwe, że odpowiedź, dlaczego tak się dzieje, przyniesie genetyka.
Naukowcy z Northwestern University Feinberg School of Medicine w Chicago przekonują, że to, czy ktoś jest gotów przerzucić się na dietę roślinną, nie zależy wyłącznie od motywacji i siły charakteru. Po przeanalizowaniu setek tysięcy ankiet w Biobanku (brytyjska biomedyczna bazy danych) nabrali przekonania, że wegetarianizm i weganizm korelują z trzema genami, a to nie wszystko.
Dlaczego weganie i wegetarianie łamią zasady?
Teoretycznie trudno to zrozumieć. Weganie i wegetarianie, najpierw sami, świadomie, rezygnują z mięsa, a nawet wszelkich produktów zwierzęcych, a potem je podjadają. Amerykańscy badacze zderzyli podczas analizy 5 tysięcy osób, które deklarowały, że odstępstwa od diety im się nie zdarzają z 300 tysiącami mięsożerców.
- Wiele osób, które chciałyby zostać wegetarianami, nie jest w stanie tego zrobić, a z kolei nasze dane sugerują, że to genetyka jest jednym z powodów” – mówi prof. Nabeel Yaseen, główny autor badania.
Według profesora niektórzy ludzie mogą genetycznie lepiej nadawać się do diety wegetariańskiej niż inni.
Wegetarianizm - kluczowe trzy geny
Naukowcy zidentyfikowali trzy geny, które są silnie powiązane z wegetarianami, i kolejne 31, które potencjalnie można utożsamiać z wegetarianizmem. na jakiej podstawie? Zaobserwowali wyraźne różnice tych genów u grupy, która nie je konsekwentnie mięsa.
Prof. Yaseen mówił w mediach, że te kilka genów, które w badaniu uznano za powiązane z wegetarianizmem, ma związek z metabolizmem lipidów, czyli tłuszczów.W mięsie są takie tłuszcze, których w roślinach nie znajdziemy i możliwe, że dla niektórych ludzi są one niezbędne, a przynajmniej bardziej potrzebne.
To na razie hipoteza...
Naukowcy przekazali, że potrzebne są kolejne badania na szerszej grupie osób, aby potwierdzić ich twierdzenia. Zarazem podkreślają, że w wielu kwestiach związanych z żywieniem trzeba będzie w większym stopniu uwzględniać kwestie genetyczne.