Sposób ODŻYWIANIA zapracowanych Polaków
Jedzenie posiłków w pośpiechu i nieregularnie, częste podjadanie tłustych, słodkich i słonych przekąsek o dużej zawartości kalorii, rezygnacja ze śniadania, a zamiast niego mocna kawa - oto sposób odżywiania przeciętnego zapracowanego Polaka. Niewiele to ma wspólnego z zasadami zdrowego żywienia Przeciwnie, prowadzi do nadwagi i problemów ze zdrowiem.
Choć ponad połowa aktywnych zawodowo Polaków wie, jak ważne w profilaktyce chorób serca jest zdrowe, racjonalne odżywianie, to aż 40% spośród nich wychodzi z domu bez śniadania, a 31% ankietowanych główny posiłek zjada dopiero wieczorem.
Posiłki spożywane w pośpiechu i nieregularnie, częste podjadanie tłustych, słodkich i słonych przekąsek tzw. „zapychaczy” o dużej kaloryczności to codzienność wielu zapracowanych Polaków. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Koalicji na rzecz Zdrowego Serca wynika, że ponad 70% ankietowanych przynajmniej raz w miesiącu sięga po żywność typu fast food, a 24% badanych sięga po tego typu jedzenie przynajmniej raz w tygodniu. Aż 40% osób aktywnych zawodowo wychodzi z domu bez śniadania. 31% ankietowanych główny, bardzo obfity posiłek, zjada wieczorem. Wówczas ilość kalorii dostarczanych jednorazowo przekracza nasze zapotrzebowanie, co w krótkim czasie może doprowadzić do nadwagi.
Właściwy sposób odżywiania może zredukować nieprawidłowy poziom cholesterolu
Podwyższony poziom cholesterolu LDL jedną z przyczyn chorób sercowo - naczyniowych. Cholesterol typu LDL gromadzi się na ściankach naczyń wieńcowych powodując stopniowe zwężenie światła naczyń a nawet zablokowania dopływu krwi do serca - co może doprowadzić w efekcie do zawału serca. Badania kliniczne dowodzą, że podwyższony poziom cholesterolu we krwi może mieć związek nawet z jedna trzecią ogólnej liczby zgonów z powodu chorób układu krążenia. Nieprawidłowy poziom cholesterolu można zredukować poprzez częściowe zastąpienie nasyconych kwasów tłuszczowych, jednonienasyconymi oraz wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi z rodziny omega-6 i omega-3. Pamiętać należy również, że jadalne tłuszcze roślinne, czyli oleje, oliwa i margaryny nie zawierają cholesterolu, gdyż jest to związek, który występuje jedynie w tkankach zwierzęcych. W naszym tygodniowym menu powinny znaleźć się przynajmniej 2 porcje ryb.” - podkreśla mgr Magdalena Milewska, dietetyk, doktorantka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Dla wielu Polaków perspektywa, że w przyszłości mogą mieć zawał lub inne problemy związane z układem krążenia, jeśli nie zmienią stylu życia, wydaje się być na tyle odległą, że w ogóle się nad tym nie zastanawiają. Brak jakichkolwiek objawów w danym momencie traktują jako brak problemu. Choć doskonale wiemy, co szkodzi zdrowiu zwykle zaczynamy się o nie troszczyć dopiero, gdy zaczyna szwankować. A przecież lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Niezdrowy sposób odżywiania przyczynia się do chorób serca
Wbrew stereotypowemu myśleniu, że na choroby serca zapadają przeważnie mężczyźni po 50 roku życia, problem ten coraz częściej dotyczy młodych, aktywnych zawodowo osób. Szybkie tempo życia i pracy, stres, brak aktywności ruchowej, wysokie spożycie nasyconych kawasów tłuszczowych – to główne przyczyny chorób układu sercowo - naczyniowego, z powodu których codziennie umiera aż 100 Polaków. Tak wysoka śmiertelność spowodowana jest z jednej strony niedostateczną wykrywalnością zaburzeń lipidowych (zaburzenia lipidowe występują u 60% dorosłych Polaków – WOBASZ 2003 - 2005), nadciśnienia tętniczego i cukrzycy, z drugiej zaś, niską motywacją do wprowadzenia modyfikacji w stylu życia. Pomimo, że Polacy zdają sobie sprawę z zagrożeń płynących z czynników ryzyka, brak im siły i motywacji do jakichkolwiek zmian. Przekonanie, że wymaga to zbyt wielkiego wysiłku, nakładu czasu, którego wiecznie brakuje, powoduje, że ludzie rezygnują z robienia czegokolwiek dla swojego zdrowia.
Jak pokazują badania przeprowadzone na zlecenie Koalicji na rzecz Zdrowego Serca 18% ankietowanych Polaków deklaruje, że mimo świadomości korzystnego wpływu prawidłowo zbilansowanej diety na zdrowie ich serca, zwykle nie mają czasu by ją stosować. Zaledwie 21% badanych stara się codziennie racjonalnie i zdrowo odżywiać. Większość Polaków, jeśli już zdecyduje się na zmianę swojego sposobu odżywiania skupia się głównie na ilości spożywanego tłuszczu, a nie jego jakości. Tylko 9% ankietowanych wskazuje jako jeden z ważniejszych elementów codziennej diety mający wpływ na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu wskazuje zastąpienie tłuszczów zwierzęcych (masła) tłuszczami roślinnymi (oleje, margaryny).
Rola tłuszczów roślinnych w codziennej diecie
Choć wiadomo, że spożycie tłuszczu, jako produktu wysokoenergetycznego należy ograniczać, to jednak w prawidłowo zestawionej diecie nie może go zabraknąć. Tłuszcze są niezbędne do przyswajania witamin A, D, E i K, syntezy hormonów i budowy błon komórkowych, a ponadto stanowią rezerwę energii dla organizmu.
„Tłuszcze powinny dostarczać człowiekowi od 30 do 35 %. dziennej energii. Jedynie 10 % z nich powinny stanowić nasycone kwasy tłuszczowe. Pozostałe zapotrzebowanie na tłuszcze powinniśmy uzupełniać spożywając wysokiej jakości tłuszcze roślinne, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a które można znaleźć w olejach roślinnych i produktach, które z nich otrzymujemy - np. w margarynach” podkreśla prof. dr hab. n med. Longina Kłosiewicz-Latoszek z Instytutu Żywności i Żywienia, członkini Koalicji na rzecz Zdrowego Serca.
Prawidłowy sposób odżywiania - klucz do zdrowego serca
Prawidłowa dieta powinna być zróżnicowana i zbilansowana tak, aby dostarczać wszystkich składników odżywczych potrzebnych organizmowi do zachowania zdrowia i dobrej kondycji. Zalecane jest, by była bogata w owoce i warzywa, a uboga w nasycone kwasy tłuszczowe, które znajdują się w takich produktach jak gotowe herbatniki i ciasta, przetwory mięsne, pełne mleko, mięso, sery i masło.
„Warzywa, owoce, produkty zbożowe i strączkowe są dobrym źródłem błonnika, witamin i składników mineralnych, a także flawonoidów. Dziennie powinniśmy spożywać od 400 do 1000 g warzyw i owoców. Błonnik pokarmowy, głównie jego frakcja nierozpuszczalna, poprawia perystaltykę jelit i zapobiega zaparciom. Z kolei frakcja rozpuszczalna błonnika działa redukująco na stężenie cholesterolu, glukozy i ciśnienia krwi” zaznacza prof. dr hab. n med. Longina Kłosiewicz Latoszek.
Dieta powinna zaspokajać zapotrzebowanie energetyczne organizmu, pozwalając jednocześnie utrzymać prawidłową wagę. Poza względami zdrowotnymi, takimi jak: utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu, zabezpieczenie przed nadciśnieniem tętniczym, prawidłowa dieta decyduje także o naszym samopoczuciu i atrakcyjnym wyglądzie.