W taki upał chcesz sobie ulżyć lodami, ale boisz się przytyć? Mamy dobre informacje
Opowieści o "ujemnych kaloriach" w lodach to mity. Nieprawdą jest też, że muszą zaraz pójść ci w boczki. Mogą nawet pomóc w odchudzaniu. Znaczenie ma nie tylko ilość spożytego zimnego deseru, ale także to, jakie lody wybierzesz.
Ostrożność przy jedzeniu lodów nigdy nie zaszkodzi, bo przy tropikalnych upałach można doznać termicznego szoku.
Jeśli masz wrażliwe gardło, jedzenie lodów może sprzyjać anginie. Jedzenie spełniające normy samo w sobie nie wywołuje infekcji (robią to chorobotwórcze mikroorganizmy). Chwilowy spadek odporności, spowodowany schłodzeniem gardła, jednak już tak.
Góra lodów może odłożyć się w postaci tłuszczu. Doniesienia, że organizm wydatkuje więcej energii przy trawieniu deseru niż deser dostarczy kalorii, są nieprawdziwe.
Lody pozostają jednak jednymi z lepszych deserów pod względem zdrowia i utrzymania szczupłej sylwetki. Trzeba tylko mądrze je wybrać.
Czy dieta lodowa działa?
Na fali teorii o "ujemnych kaloriach" ponad 20 lat temu powstała nawet dieta lodowa. Obserwacje osób, które z niej korzystały, w najlepiej pozwoliły zweryfikować prawdziwość poglądu, że ogrzewanie potraw w żołądku to już przepis na odchudzanie.
Okazało się, że cudów nie ma, ale dieta Holly McCord, autorki książki "The Ice Cream Diet" i byłej redaktorki działu żywienia w magazynie "Prevention", wciąż znajduje amatorów.
Dlaczego? Chudniesz na niej jak na innych dietach - podstawą jest przede wszystkim deficyt kaloryczny - ale przyjemność procesu odchudzania jest unikalna. Codziennie jesz lody, uwzględniając je w swojej dawce kalorii.
Dieta lodowa to racjonalna dieta 1500 kcal, z czego 250 kcal należy do lodów.
Lody - ile kalorii ma gałka lodów
Lody zasadniczo nie są bombą kaloryczną. Przykładowo: klasyczne lody mleczno-owocowe to około 120 kcal w 100 g, śmietankowe to około 160 kcal w 100 g, a czekoladowe ok. 215 kcal w 100 g.
Typowa gałka lodów to około 50 g.
Idealne sorbety dla zdrowia to te zrobione w domu, składające się wyłącznie z owoców i wody, bez dodatku cukru. Można też do nich dodać orzechy, bo te, chociaż są kaloryczne, praktycznie nie tuczą.
Takie lody są najzdrowsze
Ministerstwo Zdrowia, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej i PZH zgodnie namawiają do jedzenia lodów dla zdrowia. Oczywiście, chodzi o odpowiednie lody domowe.
Oto ich główne zalety:
- domowe lody mogą zwiększać spożycie potrzebnych w diecie owoców, warzyw, pełnych ziaren, orzechów i nasion, produktów mlecznych, etc.
- lody przygotowane na bazie takich składników zachowują większość witamin i związków mineralnych oraz nawadniają organizm
- produkty domowe nie są przeładowane cukrem i niekorzystnie przetworzone
- wysokowitaminowe mrożone desery są dobrym rozwiązaniem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, gdy pojawi się apetyt na słodycze.