W taki upał chcesz sobie ulżyć lodami, ale boisz się przytyć? Mamy dobre informacje

2024-07-10 15:10

Opowieści o "ujemnych kaloriach" w lodach to mity. Nieprawdą jest też, że muszą zaraz pójść ci w boczki. Mogą nawet pomóc w odchudzaniu. Znaczenie ma nie tylko ilość spożytego zimnego deseru, ale także to, jakie lody wybierzesz.

W taki upał chcesz sobie ulżyć lodami, ale boisz się przytyć? Mamy dobre informacje
Autor: GettyImages

Ostrożność przy jedzeniu lodów nigdy nie zaszkodzi, bo przy tropikalnych upałach można doznać termicznego szoku.

Jeśli masz wrażliwe gardło, jedzenie lodów może sprzyjać anginie. Jedzenie spełniające normy samo w sobie nie wywołuje infekcji (robią to chorobotwórcze mikroorganizmy). Chwilowy spadek odporności, spowodowany schłodzeniem gardła, jednak już tak.

Góra lodów może odłożyć się w postaci tłuszczu. Doniesienia, że organizm wydatkuje więcej energii przy  trawieniu deseru niż deser dostarczy kalorii, są nieprawdziwe.

Lody pozostają jednak jednymi z lepszych deserów pod względem zdrowia i utrzymania szczupłej sylwetki. Trzeba tylko mądrze je wybrać.

Najłatwiejsze waniliowe lody domowe

Czy dieta lodowa działa?

Na fali teorii o "ujemnych kaloriach" ponad 20 lat temu powstała nawet dieta lodowa. Obserwacje osób, które z niej korzystały, w najlepiej pozwoliły zweryfikować prawdziwość poglądu, że ogrzewanie potraw w żołądku to już przepis na odchudzanie.

Okazało się, że cudów nie ma, ale dieta Holly McCord, autorki książki "The Ice Cream Diet" i byłej redaktorki działu żywienia w magazynie "Prevention", wciąż znajduje amatorów.

Dlaczego? Chudniesz na niej jak na innych dietach - podstawą jest przede wszystkim deficyt kaloryczny - ale przyjemność procesu odchudzania jest unikalna. Codziennie jesz lody, uwzględniając je w swojej dawce kalorii.

Dieta lodowa to racjonalna dieta 1500 kcal, z czego 250 kcal należy do lodów.

Lody - ile kalorii ma gałka lodów

Lody zasadniczo nie są bombą kaloryczną. Przykładowo: klasyczne lody mleczno-owocowe to około 120 kcal w 100 g, śmietankowe to około 160 kcal w 100 g, a czekoladowe ok. 215 kcal w 100 g.

Typowa gałka lodów to około 50 g.

Idealne sorbety dla zdrowia to te zrobione w domu, składające się wyłącznie z owoców i wody, bez dodatku cukru. Można też do nich dodać orzechy, bo te, chociaż są kaloryczne, praktycznie nie tuczą.

Takie lody są najzdrowsze

Ministerstwo Zdrowia, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej i PZH zgodnie namawiają do jedzenia lodów dla zdrowia. Oczywiście, chodzi o odpowiednie lody domowe.

Oto ich główne zalety:

  • domowe lody mogą zwiększać spożycie potrzebnych w diecie owoców, warzyw, pełnych ziaren, orzechów i nasion, produktów mlecznych, etc.
  • lody przygotowane na bazie takich składników zachowują większość witamin i związków mineralnych oraz nawadniają organizm
  • produkty domowe nie są przeładowane cukrem i niekorzystnie przetworzone
  • wysokowitaminowe mrożone desery są dobrym rozwiązaniem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, gdy pojawi się apetyt na słodycze.