Wzmacnia włosy, leczy trądzik, koi ból stawów. Ten olejek uważano za sekret urody japońskich gejsz

2024-06-06 10:20

Olejki – różnego rodzaju – robią furorę, jeśli chodzi o ich zbawienny wpływ na zdrowie. Wciąż jednak niektóre z nich pozostają nieodkryte dla szerszej publiczności. Odtajniamy dla was te informacje. Po jaki olejek warto sięgać i dlaczego? Dziś sprawdzamy właściwości oleju kameliowego.

Wzmacnia włosy, leczy trądzik, koi ból stawów. Ten olejek uważano za sekret urody japońskich gejsz
Autor: GettyImages Wzmacnia włosy, leczy trądzik, koi ból stawów. Ten olejek uważano za sekret urody japońskich gejsz

Olejek z nasion herbaty a olejek z drzewa herbacianego

Olejek kameliowy znany jest również jako olej z nasion herbaty. Istotnie jest ekstrahowany z nasion Camellia oleifera – jest to gatunek drzewa z rodziny herbatowatych. To wiecznie zielone drzewo uprawia się w Azji celem pozyskiwania z nasion cennego olejku, którego zalety omówimy w niniejszym artykule.

Nie należy mylić olejku z nasion herbaty z olejkiem z drzewa herbacianego. Co istotne, te dwa olejki znacznie się od siebie różnią. Olejek kameliowy, czyli olejek z nasion herbaty, otrzymywany jest z roślin z rodzaju Camellia.

Z kolei olejek z drzewa herbacianego pozyskiwany jest z Melaleuca alternifolia, która jest zupełnie inną rośliną. To nie koniec bardzo istotnych różnic. Olejku z drzewa herbacianego nie należy spożywać. Tymczasem olej kameliowy jest całkowicie bezpieczny, jeśli chodzi o możliwości spożycia.

Wformie: naturalne spalacze tłuszczu

Olejek kameliowy - właściwości 

Olejek kameliowy można ekstrahować różnymi metodami m.in. przez tłoczenie na zimno. Ta technika tłoczenia pozwala uzyskać olej najwyższej jakości.

Wynika to z faktu, że każdy proces wykorzystujący ciepło może spowodować pogorszenie składu odżywczego i chemicznego oleju. Z tego powodu zaleca się wybór olejów nierafinowanych i, jeśli to możliwe, ekstrahowanych metodą tłoczenia na zimno.

Olej ma bardzo wysoką temperaturę dymienia – aż 485 stopni. Często stosuje się go jako zamiennik oliwy z oliwek, z uwagi na smak i delikatną konsystencję. Olej kameliowy ma szereg zalet i jest bogaty w składniki odżywcze. Co znajdziemy w oleju kameliowym?

  • wysokie stężenie jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym omega 3 i omega 6
  • bardzo mało tłuszczów nasyconych, co też jest korzystne dla zdrowia
  • duże ilości witaminy E, która ma korzystny wpływ m.in. na wygląd
  • polifenole, które pomagają organizmowi wytwarzać przeciwutleniacze
  • kwas stearynowy
  • kwas alfa-linolenowy
  • kwas linolowy
  • triterpeny
  • saponiny
  • skwalen
  • minerały: wapń, potas.

Olej kameliowy - działanie na organizm

Dlaczego warto stosować olej kameliowy? Korzystnie działa na zdrowie i urodę. Może mieć wpływ m.in. na regulowanie poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi, przez co sprzyja zdrowiu serca i układu krążenia.

Zmniejsza stany zapalne, zmniejsza możliwość rozwoju niektórych nowotworów, może też działać pomocniczo u pacjentów z osteoporozą. Olejek kameliowy może być również stosowany w leczeniu objawów przeziębień, grypy i innych infekcji wirusowych oraz infekcji dróg oddechowych.

Stosowany doustnie olejek kameliowy sprzyja poprawie kondycji serca i układu krążenia. Może działać pomocniczo, w celu regulowania ciśnienia, obniżenia poziomu cholesterolu, zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób serca i układu krążenia.

Olejek kameliowy dzięki bogactwu minerałów może też zmniejszać ryzyko rozwoju osteoporozy czy choroby zwyrodnieniowej stawów lub stanów zapalnych stawów. To zasługa obecnych w tym olejku substancji, takich jak kwas gamma-linolenowy, kwas oleinowy i kemferol. Jeśli cierpisz na zapalenie stawów, spróbuj wmasować olejek kameliowy w bolące miejsca.

Składniki tego olejku wykazują właściwości wzmacniające układ odpornościowy, co pozwala organizmowi skuteczniej bronić się przed infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi.

Olejek kameliowy może łagodzić objawy problemów żołądkowo-jelitowych, zapalenia stawów oraz chorób układu oddechowego. Sądzi się, że może pomagać również zmniejszać ryzyko rozwoju niektórych nowotworów, w tym okrężnicy, prostaty i piersi.

Olej kameliowy dla zdrowia skóry i włosów 

Olej kameliowy stosowany zewnętrznie sprzyja poprawie kondycji skóry i leczeniu ran. W przypadku skóry pomaga leczyć choroby takie jak egzema i łuszczyca, zmniejsza trądzik i niedoskonałości skórne, może być stosowany na włosy w celu poprawy kondycji zniszczonych włosów czy pozbycia się łupieżu.

Używany na skórę, nie zatyka porów i zmniejsza ryzyko potrądzikowych blizn. Olejek kameliowy sprzyja też poprawie stanu skóry, może pomagać pozbywać się drobnych zmarszczek i wspierać prawidłowe nawilżenie skóry, także narażonej na działanie promieni słonecznych.

Olejek kameliowy ma przyjemną, lekką konsystencję. Jest delikatny i gładki w dotyku, a po nałożeniu na skórę łatwo się wchłania olejek kameliowy, nie pozostawiając tłustych śladów. Można nakładać go bezpośrednio na skórę lub dodawać odrobinę do innych olejków czy swoich codziennych kosmetyków.

Ten olejek znakomicie zmiękcza także bardziej szorstkie rejony skóry jak kolana, łokcie czy pięty. Niektóre legendy głoszą, że sekretem pięknej białej skóry japońskiej gejszy był właśnie olejek kameliowy.

Wszystko dzięki temu, że zawiera bogactwo przeciwutleniaczy i kwasów tłuszczowych omega, które pomagają odżywiać skórę od wewnątrz. Przeciwutleniacze mogą chronić skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a nawet sądzi się, że mogą spowalniać procesy starzenia. Olejek kameliowy wygładza drobne zmarszczki i przebarwienia.

Olejek kameliowy może również pomóc wzmocnić zniszczone włosy i nawilżyć skórę głowy. Pomoże to zapobiec łamaniu się i rozdwajaniu włosów, a także może pomóc zredukować lub całkowicie wyeliminować łupież.

Jeśli Twoje włosy są łamliwe, słabe lub zniszczone, może pomóc przywrócić im siłę i wygląd. Bardzo dobrze wchłania się we włosy i mieszki włosowe, może być stosowany jako naturalna odżywka. Możesz także nałożyć go na suche włosy i pozostawić na około godzinę przed normalnym myciem włosów.

Olej kameliowy - zastosowanie w kuchni 

Olejek kameliowy może być używany jako zamiennik oliwy z oliwek. Ma lekki smak, który nie dominuje nad innymi składnikami. Można go używać do smażenia, pieczenia, a także jako dodatek do sałatek.

Doskonale nadaje się do smarowania mięsa przed pieczeniem oraz jako zamiennik masła czy innych tłuszczów stałych, choć może to wpłynąć na konsystencję potraw. Można go stosować do sałatek, dipów oraz smażenia.

Olejek kameliowy - przeciwwskazania 

Olejek kameliowy zazwyczaj nie wywołuje negatywnych skutków ubocznych, choć może powodować podrażnienia skóry i niedociśnienie u niektórych osób. Osoby przyjmujące leki obniżające ciśnienie krwi powinny zachować ostrożność ze względu na wysoką zawartość potasu.

Dla bezpieczeństwa warto skonsultować się z lekarzem przed dodaniem olejku kameliowego do codziennej pielęgnacji skóry lub diety, aby upewnić się, że jest on odpowiedni dla danej osoby.