Zasady zdrowego i bezpiecznego grillowania

2015-04-30 12:13

Moda na potrawy z grilla nie przemija, a nawet rozwija się. Banalną kiełbasę, żeberka i karkówkę z rusztu wypierają wyrafinowane szaszłyki, ryby, owoce morza, dania z warzyw i owoce. Co zrobić, by grillowanie było zdrowe i bezpieczne?

Zasady zdrowego i bezpiecznego grillowania
Autor: Photos.com

Spis treści

  1. Zasady zdrowego grillowania
  2. 7 zasad bezpiecznego grillowania

Grillowanie to od lat ulubione zajęcie Polaków od wczesnej wiosny do późnej jesieni, dlatego każdy z nas powinien znać zasady zdrowego i bezpiecznego grillowania.

Zasady zdrowego grillowania

Pieczonym na grillu mięsom i rybom towarzyszą sałatki i surówki, coraz więcej też pieczemy warzyw i owoców. Dzięki temu na naszą kulinarno-towarzyską letnią atrakcję łaskawszym okiem patrzą dietetycy. – Zdrowiej piec mięsa na grillu elektrycznym lub patelni grillowej – podkreśla Justyna Marszałkowska, dietetyk. – Podczas nieumiejętnego pieczenia na tradycyjnym grillu powstają rakotwórcze nitrozaminy. Wytapiający się tłuszcz spada na rozżarzone węgle, a spalając się, wytwarza związki, które z dymem osiadają na piekącym się mięsie. Inne szkodliwe substancje są też w zwęglonych produktach, dlatego przypalone kawałki trzeba zawsze wyrzucać. Bezwzględnie zalecam używanie aluminiowych tacek lub folii.

Choć grillowanie nie wymaga żmudnych przygotowań, trzeba wcześniej zamarynować produkty, zwłaszcza mięso i ryby. W skład marynaty musi wejść coś kwaśnego (sok z cytrusów, czerwone wino, ocet winny) albo sos sojowy, jogurt, kefir oraz olej dobrej jakości (rzepakowy, z pestek winogron, arachidowy lub oliwa). Sól syp oszczędnie, zastąp ją przyprawami i ziołami. Zamarynowane mięso lub ryby wstaw na kilka godzin do lodówki, a naczynie przykryj folią spożywczą. Można też włożyć je do torebki ze strunowym zamknięciem, wtedy łatwiej przekręcać je od czasu do czasu. Nie marynuj mięs w metalowym naczyniu (kwaśna marynata wchodzi w reakcję z metalem).

7 zasad bezpiecznego grillowania

1. Ustaw grill na równym i twardym podłożu. Jeśli urządzenie nie ma daszka, musi stać w zacisznym miejscu. Pamiętaj, że gdy w palenisku będzie żar, nie dasz rady go przesunąć.

2. Palenisko wyłóż folią aluminiową, dzięki temu lepiej będzie trzymać ciepło, a po wszystkim łatwiej oczyścisz grill. Potem rozłóż warstwę (ok. 10 cm grubości) węgla drzewnego lub brykietów (łatwiej się rozpalają) albo szczap z drzew liściastych. Między nie powtykaj kawałki podpałki lub oszczędnie podlej (ale najwyżej 3–4 łyżkami) płynnej podpałki. Do rozpalania nigdy nie używaj łatwopalnych płynów (benzyny, nafty, denaturatu itp.).

3. Ogień zapal długą zapałką (są specjalne do grilla) lub zapalarką. Po 10 minutach lekko rozgarnij węgle, poczekaj, aż będą się żarzyć. Nigdy nie kładź na ruszcie produktów, gdy pali się żywy ogień.

4. Jeśli grillujesz w plenerze, przygotowane do pieczenia produkty, zwłaszcza mięso, trzymaj w turystycznej lodówce. Inne (warzywa, owoce, pieczywo) przechowuj w plastikowych pojemnikach. Wyjmij je w ostatniej chwili – wprost na ruszt lub na stół.

5. Mięso do pieczenia nie powinno być zbyt tłuste, aby wytapiający się tłuszcz nie skapywał na rozżarzone węgle. Przed położeniem na ruszt produkty trzeba osączyć z marynaty albo piec je na aluminiowych tackach.

6. Nie dotykaj surowego mięsa, odwracaj je szczypcami, widelcem lub łopatką (muszą być dostatecznie długie). Nie używaj tych samych sztućców do surowego mięsa i pozostałych produktów. Na wszelki wypadek miej pod ręką przybory do mycia (chociaż jednorazowe chusteczki).

7. Dokładnie sprawdź, czy mięso się upiekło. W tym celu nakłuj je patyczkiem do szaszłyków albo widelcem – jeśli wycieka z niego przezroczysty jasny sos, jest upieczone. Gotowe mięsa i ryby trzymaj z daleka od surowych.

miesięcznik "Zdrowie"