Jakie efekty daje pilates? Korzyści płynące z ćwiczeń pilates

2017-03-07 15:14

Jakie efekty daje pilates? Ćwiczenia pilates m.in. wzmacniają kręgosłup, poprawiają postawę ciała i pozwalają wyrzeźbić smukłą sylwetkę bez forsownego wysiłku. Pilates jest także przeznaczony dla osób, które chcą wrócić do zdrowia po przebytych kontuzjach. Pilates pozwala zyskać świadomość własnego ciała i osiągnąć harmonię ciała oraz ducha. Sprawdź, jakie jeszcze efekty może dać ci pilates.

Jakie efekty daje pilates? Korzyści płynące z ćwiczeń pilates
Autor: thinkstockphotos.com Do efektów pilates można zaliczyć wzmocnienie mięśni stabilizujących, poprawę koordynacji, gibkości i zwiększenie świadomości ciała.

Spis treści

  1. Jakie efekty daje pilates?

Jakie efekty daje pilates? Pilates to zestaw ćwiczeń poprawiających m.in. elastyczność ciała, samopoczucie i świadomość własnego ciała. Nieskomplikowane ćwiczenia pomogą zaktywizować także te części ciała, które wymagają wyszczuplenia. O wszystkich jego korzyściach mogą się przekonać osoby w każdym wieku i na każdym poziomie sprawności fizycznej.

Jakie efekty daje pilates?

1. Wzmacnia mięśnie całego ciała

Pilates zwiększa siłę mięśni niemalże całego ciała, a w szczególności mięśni brzucha, ponieważ pilates właśnie mięśnie tej części ciała stawia w centrum zainteresowania, a także pleców i pośladków. Ponadto pilates wzmacnia mięśnie dna miednicy - te, które podtrzymują pochwę, pęcherz moczowy i macicę. Dzięki temu ćwiczenia pilates zapobiegają obniżaniu się narządów rodnych, a także poprawiają satysfakcję seksualną. Ułatwią także "sterowanie" mięśniami w czasie porodu.

2. Zapobiega problemom z kręgosłupem

Pilates został wymyślony głównie z myślą o osobach, które mają kłopoty z kręgosłupem. Pilates wzmacnia bowiem mięśnie stabilizujące i podpierające kręgosłup oraz inne mięśnie, dzięki którym pozycja kręgosłupa jest stabilna.

3. Poprawia postawę ciała

Pilates poprawiają stabilność kręgosłupa, a także pomaga w korekcji połączeń między kością biodrową a kręgosłupem. Dzięki temu sylwetka jest wyprostowana i bardziej stabilna. Osoby ćwiczące pilates mają mniejszą skłonność do garbienia się i nie dokuczają im bóle pleców.

4. Ujędrnia sylwetkę i likwiduje cellulit

Pilates to tak naprawdę trening z masą własnego ciała, ponieważ wiele ćwiczeń pilatesowych wymaga zaangażowania dużych grup mięśniowych w celu utrzymania równowagi. Poprzez aktywizację mięśni zwiększona zostaje produkcja kolagenu, poprawia się krążenie w skórze, a ta w efekcie staje się bardziej jędrna i elastyczna.

Zobacz też: Zestaw ćwiczeń na cellulit [WIDEO]

5. Poprawia koordynację ruchową i koncentrację

Pilates poprawia koordynację ruchową, uczy, jak zachować równowagę (pilates polega m.in. na uruchomieniu mięśni głębokich i utrzymaniu przy tym równowagi). Ponadto poprawia koncentrację, ponieważ wymaga skupienia, które jest potrzebne, aby udało się wyodrębnić konkretne mięśnie i wykonywać precyzyjne ruchy.

6. Rozciąga i uelastycznia ciało

Pilates łączy w sobie jogę, balet oraz ćwiczenia napinające mięśnie, które wzmacniają i uelastyczniają mięśnie, ale nie prowadzą do ich nadmiernego rozbudowania.

7. Relaksuje

Pilates prowadzi do wyciszenia, zmniejsza stres, przywraca równowagę psychiczną. Inaczej niż w przypadku innych ćwiczeń, po zakończeniu sesji pilates ćwiczący jest wypoczęty i pełen energii. Spowodowane jest to w dużej mierze tym, że dokładnie wykonywane elementy ćwiczeń mają za zadanie usunąć napięcie akumulujące się w kręgosłupie (zwłaszcza w lędźwiach) i pasie barkowym. Pilates rozluźnia także górne partie pleców, kark i ramiona.

Czytaj też: Trening uspokajający - 6 ćwiczeń przywracających wewnętrzną równowagę

8. Odchudza

Ćwiczenia pilates uczą utrzymywać prostą postawę, dzięki czemu można optycznie dodać sobie kilku centymetrów wzrostu i odjąć kilka kilogramów. Dzięki temu ciało wydaje się szczuplejsze.

9. Uczy prawidłowej techniki oddychania

Większość osób wykorzystuje jedynie niewielką część płuc i często nie umie oddychać głęboko przeponą albo "szeroko", poprzez rozszerzanie klatki piersiowej na boki. Pilates uczy oddychać w prawidłowy sposób, tzn. w taki, aby czuć jak klatka piersiowa "otwiera się na boki". Ponadto pozwala kontrolować oddech.

10. Pozwala osiągnąć harmonię

Ćwiczenia pilates zwiększają świadomość własnego ciała, poprzez połączenie go z umysłem, i uczą słuchać sygnałów z niego płynących. Pilates pomaga umysłowi zapanować nad całym ciałem, doprowadzając do całkowitej harmonii organizmu.

11. Zapobiega kontuzjom

Pilates minimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji. Dzięki regularnym ćwiczeniom ciało zyskuje równowagę, ruchy są płynne i opanowane, nawet jeśli muszą być nagłe i szybkie.