Ewa Chodakowska: "Secret" - zasady i efekty treningu pilates

2017-11-17 12:42

"Secret" Ewy Chodakowskiej to trening inspirowany ćwiczeniami pilates. Jest dobry na rozpoczęcie przygody ze sportem. "Secret" to ćwiczenia wykonywane na macie, mało intensywne, wymagające jednak użycia dużej siły mięśniowej. "Secret" Ewy Chodakowskiej jest przeznaczony zarówno dla osób początkujących, jak i dla tych, które miały już do czynienia z pilatesem lub inną formą sportu. Sprawdź, jakie są zasady treningu "Secret" i dowiedz się, jakie efekty możesz zyskać ćwicząc z planem treningowym Ewy Chodakowskiej.

Ewa Chodakowska: Secret - zasady i efekty treningu pilates
Autor: YouTube/EwaChodakowska Ewa Chodakowska w treningu "Secret" prezentuje ćwiczenia rozciągające inspirowane pilatesem.

Spis treści

  1. "Secret" Ewy Chodakowskiej – na czym polega?
  2. Jak wygląda trening "Secret"?
  3. Obejrzyj WIDEO z przykładowym zestawem ćwiczeń rozciągających Ewy Chodakowskiej
  4. "Secret" Ewy Chodakowskiej – efekty
  5. Komu polecany jest "Secret"?

Trening "Secret", który stworzyła Ewa Chodakowska, różni się od pozostałych programów trenerki. Większość z nich opiera się na treningu kardio i treningu anaerobowym, natomiast "Secret" czerpie z pilatesu i ma za zadanie wzmocnić mięśnie, zmniejszyć ból pleców i zrelaksować organizm. Przypomina jeden z pierwszych zestawów ćwiczeń Ewy – "Skalpel", ale różni się od niego tym, że wszystkie ćwiczenia wykonywane są na macie, a podczas treningu dużą uwagę skupia się na głębokim oddechu i powolnym, dokładnym ruchu.

Sprawdź, jak wygląda trening "Secret" i dowiedz się, dla kogo jest wskazany i kiedy pojawią się pierwsze efekty ćwiczeń.

"Secret" Ewy Chodakowskiej – na czym polega?

"Secret" Ewy Chodakowskiej to program treningowy oparty na ćwiczeniach pilates. Podczas treningu mamy do czynienia z dość prostymi ćwiczeniami, wykonywanymi w spokojnym tempie. Trening "Secret" wymaga dokładności w wykonywaniu powtórzeń, a Ewa Chodakowska dużą uwagę przykłada do poprawnej techniki ćwiczeń. Program ma za zadanie zrelaksować i odprężyć nasze ciało oraz wysmuklić sylwetkę. Idealnie nadaje się na wieczorną porę, kiedy chcemy zresetować ciało i umysł po ciężkim dniu pracy.

Jak wygląda trening "Secret"?

"Secret", jak większość programów Ewy Chodakowskiej, trwa około 40 minut. Trenerka zaczyna od krótkiego wstępu, w którym tłumaczy zasady pilatesu. Następnie trening rozpoczyna się od krótkiej rozgrzewki kardiodynamicznej. Podczas części głównej wszystkie ćwiczenia wykonujemy w pozycji leżącej, więc aby zrobić trening potrzebna nam jest jedynie mata lub ręcznik. Program oferuje nam ćwiczenia na mięśnie ramion, pleców, brzucha i nóg.

Trening właściwy rozpoczyna się od intensywnych ćwiczeń na mięśnie brzucha, które wykonuje się w pięciu pozycjach, więc całość jest łatwa do zapamiętania. Ćwiczenia w programie "Secret" są stosunkowo proste do wykonania, ale składają się z dużej liczby podporów i desek, co nie jest łatwe do powtórzenia dla osoby, która dopiero rozpoczyna przygodę ze sportem. Na szczęście Ewa Chodakowska stara się czuwać nad zdrowiem ćwiczących i podczas treningu daje rady oraz przypomina o poprawnej postawie. Czasem pokazuje również lżejszy wariant danego ćwiczenia. Po każdej serii mamy chwilę na odpoczynek i złapanie oddechu. Program treningowy zakończony jest relaksującym rozciąganiem.

Obejrzyj WIDEO z przykładowym zestawem ćwiczeń rozciągających Ewy Chodakowskiej

Poniższe ćwiczenia zawierają elementy pilates. Świetnie sprawdzą się jako sesja rozciągająca po treningu oraz w ramach relaksu.

Pilates, na którym opiera się program treningowy "Secret", ma właściwości rehabilitacyjne. Dzięki niemu odprężymy ciało oraz pozbawimy je bólów i napięć. "Secret" pozwala aktywować do pracy wszystkie grupy mięśniowe oraz uruchamia mięśnie głębokie i stabilizujące, co daje dodatkową korzyść dla stawów. Ponadto, dzięki zwiększonemu krążeniu krwi, trening Ewy Chodakowskiej ujędrnia skórę, uelastycznia ciało oraz wzmacnia i wysmukla mięśnie. To wszystko wpływa na uzyskanie szczuplejszej, zgrabnej sylwetki.

"Secret" Ewy Chodakowskiej – efekty

Wyraźne efekty ćwiczeń, jak obiecuje sama Ewa Chodakowska, można dostrzec już po 10 treningach.

Komu polecany jest "Secret"?

Program treningowy Ewy Chodakowskiej przeznaczony jest dla osób początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych. "Secret" może wykonywać każdy, ze względu na niską dynamikę treningu i stosunkowo proste ćwiczenia. Ewa pokazuje, by wykonywać poszczególne ruchy bardzo powoli i dokładnie, co znacznie zmniejsza ryzyko kontuzji u osoby ćwiczącej.

"Secret" polecany jest dla każdego, kto tylko chce spróbować swojej przygody z pilatesem. W przeciwieństwie do większości programów treningowych Ewy Chodakowskiej, "Secret" jest mało intensywny, nie wywoła zadyszki, ani nie spowoduje zawrotów głowy. Jest to trening całkowicie bezpieczny dla zdrowia.