Efekty przysiadów ze sztangą

2016-04-08 15:46

Efekty przysiadów ze sztangą najszybciej zaobserwujesz na udach i pośladkach. Przysiady ze sztangą angażują jednak nie tylko te partie. Nieoceniony jest ich wpływ na rozwój masy i siły, a także na stawy i ścięgna.

Efekty przysiadów ze sztangą
Autor: thinkstockphotos.com Kobiety nie powinny bać się przysiadów ze sztangą - ćwiczenie nie rozbuduje ich muskulatury, za to ujędrni pośladki.

Spis treści

  1. Efekty przysiadów ze sztangą
  2. Jakie jeszcze efekty osiągniemy dzięki sztandze?
  3. Negatywne skutki przysiadów ze sztangą

Przysiad ze sztangą nie ma chyba swojego odpowiednika, który angażowałby tak dużą grupę mięśni. Oczywistym jest, że najbardziej spektakularne efekty osiągniemy w obszarach ciała, których mięśnie najbardziej zaangażowane są bezpośrednio w wykonanie ćwiczenia – mięśnie ud, pośladków, łydek oraz biodra, ale to nie koniec.

Efekty przysiadów ze sztangą

Przysiady ze sztangą niewątpliwie są ćwiczeniami z grupy ćwiczeń siłowych, czyli beztlenowych. Nie są one zatem polecane w celu spalenia tkanki tłuszczowej, ale do budowania masy mięśniowej, siły i tzw. „rzeźby”. Najbardziej widocznym efektem przysiadów ze sztangą na pewno będzie więc wyszczuplenie ud i ujędrnienie pośladków – bo to mięśnie tych części ciała najbardziej zaangażowane są w wykonywanie ćwiczenia.

Wykonując przysiady ze sztangą możesz się spodziewać efektów w obszarze:

  • ud (mięsień czworogłowy) i pośladków – jest to jedno z najskuteczniejszych ćwiczeń na te obszary ciała. Dodatkowo, podczas prostowania pozycji wzmacnia się mięsień krawiecki (od wewnętrznej strony uda). Podczas wykonywania ruchu – schodzenia w dół oraz uginania kolana, uruchamiane są także tylne mięśnie ud – np. dwugłowy uda;
  • łydek, pleców oraz brzucha (mięśnie skośne i proste);
  • obciążenie sztangą podczas przysiadów, oprócz tego, że zwiększa efektywność ćwiczeń, to wpływa na mięśnie górnych części ciała, np. ramion, w tym np. biceps, czego nie daje np. zwykły przysiad.

Jakie jeszcze efekty osiągniemy dzięki sztandze?

1. Budowa masy mięśniowej – to absolutnie podstawowy efekt przysiadów ze sztangą. Mało które ćwiczenie tak bardzo angażuje mięsień czworogłowy ud czy mięsień pośladkowy wielki oraz wszystkie główne grupy mięśniowe organizmu;

2. Wzmocnienie sylwetki – oprócz mięśni (w tym mięśni brzucha, które mają ogromny wpływ na naszą postawę), ćwiczenie to znacznie poprawia ruchomość stawów oraz wzmacnia ścięgna i więzadła;

3. Poprawa koordynacji ruchowej oraz poczucia równowagi – przysiad ze sztangą wymaga utrzymania postawy i stabilizacji;

4. Jak każde ćwiczenie siłowe, przysiad ze sztangą poprawia gęstość kości;

5. Wpływają także na poszerzenie klatki piersiowej i korzystnie działają na układ krwionośny.

Negatywne skutki przysiadów ze sztangą

Pamiętaj! Technika wykonywania ćwiczeń i zdrowy rozsądek przede wszystkim! Zwiększając bezmyślnie liczbę serii, nie nadrobisz zaległości w zaniedbywaniu aktywności. Nawet jeśli będą to tak wydajne ćwiczenia jak przysiady ze sztangą.

Wykonuj ćwiczenia z rozwagą i czekaj na efekty – ćwicząc bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania możesz się tylko nabawić kontuzji, ale też mikrourazów. Przysiady ze sztangą są ćwiczeniem kompleksowym, ale podczas jego wykonywania wymaga się też kompleksowej pracy mięśni – wystarczy, że któryś z mięśni odmówi posłuszeństwa i problem gotowy. Aby tego uniknąć należy zawsze dbać o technikę oraz precyzyjnie i stopniowo zwiększać obciążenie.