Efekty przysiadów ze sztangą
Efekty przysiadów ze sztangą najszybciej zaobserwujesz na udach i pośladkach. Przysiady ze sztangą angażują jednak nie tylko te partie. Nieoceniony jest ich wpływ na rozwój masy i siły, a także na stawy i ścięgna.
Spis treści
- Efekty przysiadów ze sztangą
- Jakie jeszcze efekty osiągniemy dzięki sztandze?
- Negatywne skutki przysiadów ze sztangą
Przysiad ze sztangą nie ma chyba swojego odpowiednika, który angażowałby tak dużą grupę mięśni. Oczywistym jest, że najbardziej spektakularne efekty osiągniemy w obszarach ciała, których mięśnie najbardziej zaangażowane są bezpośrednio w wykonanie ćwiczenia – mięśnie ud, pośladków, łydek oraz biodra, ale to nie koniec.
Efekty przysiadów ze sztangą
Przysiady ze sztangą niewątpliwie są ćwiczeniami z grupy ćwiczeń siłowych, czyli beztlenowych. Nie są one zatem polecane w celu spalenia tkanki tłuszczowej, ale do budowania masy mięśniowej, siły i tzw. „rzeźby”. Najbardziej widocznym efektem przysiadów ze sztangą na pewno będzie więc wyszczuplenie ud i ujędrnienie pośladków – bo to mięśnie tych części ciała najbardziej zaangażowane są w wykonywanie ćwiczenia.
Wykonując przysiady ze sztangą możesz się spodziewać efektów w obszarze:
- ud (mięsień czworogłowy) i pośladków – jest to jedno z najskuteczniejszych ćwiczeń na te obszary ciała. Dodatkowo, podczas prostowania pozycji wzmacnia się mięsień krawiecki (od wewnętrznej strony uda). Podczas wykonywania ruchu – schodzenia w dół oraz uginania kolana, uruchamiane są także tylne mięśnie ud – np. dwugłowy uda;
- łydek, pleców oraz brzucha (mięśnie skośne i proste);
- obciążenie sztangą podczas przysiadów, oprócz tego, że zwiększa efektywność ćwiczeń, to wpływa na mięśnie górnych części ciała, np. ramion, w tym np. biceps, czego nie daje np. zwykły przysiad.
Jakie jeszcze efekty osiągniemy dzięki sztandze?
1. Budowa masy mięśniowej – to absolutnie podstawowy efekt przysiadów ze sztangą. Mało które ćwiczenie tak bardzo angażuje mięsień czworogłowy ud czy mięsień pośladkowy wielki oraz wszystkie główne grupy mięśniowe organizmu;
2. Wzmocnienie sylwetki – oprócz mięśni (w tym mięśni brzucha, które mają ogromny wpływ na naszą postawę), ćwiczenie to znacznie poprawia ruchomość stawów oraz wzmacnia ścięgna i więzadła;
3. Poprawa koordynacji ruchowej oraz poczucia równowagi – przysiad ze sztangą wymaga utrzymania postawy i stabilizacji;
4. Jak każde ćwiczenie siłowe, przysiad ze sztangą poprawia gęstość kości;
5. Wpływają także na poszerzenie klatki piersiowej i korzystnie działają na układ krwionośny.
Negatywne skutki przysiadów ze sztangą
Pamiętaj! Technika wykonywania ćwiczeń i zdrowy rozsądek przede wszystkim! Zwiększając bezmyślnie liczbę serii, nie nadrobisz zaległości w zaniedbywaniu aktywności. Nawet jeśli będą to tak wydajne ćwiczenia jak przysiady ze sztangą.
Wykonuj ćwiczenia z rozwagą i czekaj na efekty – ćwicząc bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania możesz się tylko nabawić kontuzji, ale też mikrourazów. Przysiady ze sztangą są ćwiczeniem kompleksowym, ale podczas jego wykonywania wymaga się też kompleksowej pracy mięśni – wystarczy, że któryś z mięśni odmówi posłuszeństwa i problem gotowy. Aby tego uniknąć należy zawsze dbać o technikę oraz precyzyjnie i stopniowo zwiększać obciążenie.
Polecany artykuł: