Czy kawa jest zdrowa? Michał Wrzosek rozwiewa wątpliwości

2024-03-15 15:40

Kawa od dawna budzi kontrowersje i jest przedmiotem licznych badań naukowych. Wokół tego popularnego napoju narosło wiele mitów i nieporozumień. Doktor Michał Wrzosek, specjalista z dziedziny dietetyki, postanowił przyjrzeć się tematowi kawy i wyjaśnić, jak naprawdę wpływa ona na nasz organizm.

Czy kawa jest zdrowa? Michał Wrzosek rozwiewa wątpliwości
Autor: Getty Image / You Tube Michał Wrzosek Czy kawa jest zdrowa? Michał Wrzosek rozwiewa wątpliwości

W swoim filmie "Cała prawda o kawie" Michał Wrzosek przedstawił szereg faktów opartych na badaniach naukowych, które mają na celu rozwianie wszelkich wątpliwości dotyczących tego napoju.

"Nie boli, ale doprowadza do dramatycznych konsekwencji zdrowotnych". Pierwszym objawem może być zawał albo udar.

Ile można wypić kawy?

Zgodnie z dostępnymi badaniami, picie od 3 do 5 filiżanek kawy dziennie może być korzystne dla zdrowia dorosłych osób. Kluczowym składnikiem kawy jest kofeina, a jej bezpieczna dzienna dawka wynosi około 400 mg. Ważne jest jednak, aby pamiętać o pewnych ograniczeniach i warunkach, które doktor Wrzosek podkreślił w swoim nagraniu.

Kiedy nie wolno pić kawy?

Jednym z takich ograniczeń jest ciąża. Kobiety w ciąży powinny ograniczyć spożycie kawy, aby uniknąć ewentualnych negatywnych skutków dla rozwijającego się dziecka. Kolejnym ważnym aspektem jest wpływ kawy na wchłanianie żelaza. Kawa może ograniczać wchłanianie tego pierwiastka z pożywienia, dlatego zaleca się odczekanie co najmniej godziny od spożycia posiłku, zanim sięgniemy po filiżankę kawy.

Czy kawa tuczy?

Kawa, choć sama w sobie jest napojem niskokalorycznym, może stać się źródłem znacznej ilości kalorii, jeśli dodamy do niej cukier, syropy smakowe czy śmietankę. Napoje kawowe serwowane w kawiarniach, takie jak ice white mocha, mogą zawierać nawet 430 kcal, co stanowi istotną część dziennego zapotrzebowania kalorycznego.

Kiedy pić kawę?

Doktor Wrzosek podkreśla także znaczenie odpowiedniego czasu spożycia ostatniej filiżanki kawy. Aby nie zakłócać naszego cyklu snu, należy unikać picia kawy przynajmniej 8 godzin przed planowanym pójściem spać. Dodatkowo, w niektórych przypadkach, np. przy stosowaniu określonych leków takich jak lewotyroksyna, warto ograniczyć spożycie kawy lub całkowicie z niego zrezygnować.

Podsumowując, kawa może być zdrowym dodatkiem do diety, pod warunkiem że będziemy przestrzegać zaleceń dotyczących jej spożycia. Ważne jest, aby pamiętać o potencjalnych ograniczeniach i dostosować swoje nawyki tak, aby czerpać z kawy jak najwięcej korzyści, nie narażając się na niepożądane skutki.