Czy można jeść czarną końcówkę banana? W ten mit wierzy wielu dorosłych

2024-03-05 16:52

„To czarne w bananie” w wielu osobach budzi niepokój. Czarna końcówka tego smacznego i zdrowego owocu bywa uważana za niezdrową, a nawet... niebezpieczną. Czy kryją się w niej toksyny? A może czają się pasożyty? O czarnej końcówce banana powiemy wam wszystko, co chcecie wiedzieć, ale wstydzicie się zapytać.

Czy można jeść czarną końcówkę banana? W ten mit wierzy wielu dorosłych
Autor: Getty Images

Co znajduje się w końcówce banana? 

Lubicie banany? Te wyjątkowo smaczne i zdrowe owoce mają wielu zwolenników. Jeśli należycie do teamu wielbicieli bananów, z pewnością nie raz zadawaliście sobie pytanie, czym właściwie jest czarna końcówka tego owocu.

CZYTAJ TEŻ: Tych bananów nie jedz pod żadnym pozorem. Natychmiast je wyrzuć

Już przedszkolaki snują na ten temat opowieści, strasząc się nawzajem larwami, owadami lub pasożytami, które jakoby mają się gnieździć w końcówce banana. W teorie te wierzy także wiele dorosłych osób. Czy czarna końcówka banana jest niebezpieczna? Czym grozi jej zjedzenie?

Banany: jakie mają właściwości? Dlaczego warto jeść banany?

Czy końcówka banana jest niebezpieczna? 

Ciemne fragmenty banana, w końcówce oddalonej od ogonka owocu, w rzeczywistości nie są niebezpieczne. Jeśli chodzi o „ryzykowne” części tych smacznych owoców, to można tu wskazać skórkę, którą mogą pokrywać pestycydy. W związku z tym banany należy myć, w przeciwnym razie potencjalnie szkodliwe substancje, mogą trafić do organizmu.

W ciemnej końcówce podobnie jak w całym bananie, znajdują się witaminy i minerały, szczególnie potas, z którego dużej zawartości słyną banany, ale również fosfor, magnez i wapń.

Końcówka banana jest jednak uboższa w substancje odżywcze, w porównaniu z pozostałą częścią banana. W całym owocu znajdziemy , poza wspominanymi minerałami, solidną porcję witamin z grupy B i witaminę C, a także błonnik.

W jednym średnim bananie znajdziemy też ok. 105-135 kcal. Indeks glikemiczny bananów wynosi ok. 50-70 – im bardziej są dojrzałe, tym jest wyższy.

Czy można jeść końcówkę banana? Banany - przeciwwskazania

Końcówkę bananów można więc śmiało jeść, a jeśli jej kolor lub konsystencja zniechęcają, można ją wykorzystać do zrobienia kompostu.

Na banany (niezależnie od ich części) powinny uważać osoby na diecie niskowęglowodanowej oraz pacjenci z niewydolnością nerek, z uwagi na wysoką zawartość potasu.