Długowieczność i zdrowie jelita. To tylko kilka zalet jedzenia ostrych potraw
Niektóre osoby lubią dodać sobie nieco - a czasami całkiem sporo - pikanterii do swoich posiłków. Wiele z fanów ostrego jedzenia zastanawia się, czy aby na pewno, jest ono zdrowe. Cóż dla fanów wszystkiego, co pikantne mamy dobrą wiadomość.
Niektóre osoby do niemal każdego swojego posiłku muszą dodać coś ostrego, by móc się cieszyć smakiem. Jeśli i ty należysz do grona miłośników wszystkiego, co pikantne, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Papryczki chilli oferują znacznie więcej niż tylko smak.
Zawarte w nich związki mogą przynieść nam całą masę korzyści zdrowotnych. Jeśli jednak chodzi o samą ostrość, to papryczki zawdzięczają ją kapsaicynoidom, czyli związkom chemicznym. Najczęściej występującym związkiem jest kapsaicyna.
Jak jednak ostre posiłki wpływają na zdrowie?
Obniżają ciśnienie i cholesterol
Cóż, istnieją na przykład dowody, że pikantne potrawy są w stanie obniżyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Te dwie rzeczy są głównymi czynnikami zwiększającymi ryzyko choroby serca.
Przegląd badań z 2022 roku wykazał, że pikantne potrawy i papryczki mogą pomóc w poprawie ciśnienia krwi i zmniejszyć ryzyko śmierć z powodu choroby serca czy udaru.
Inne badanie z 2017 roku wykazało natomiast, że osoby jedzące pikantne potrawy przynajmniej pięć razy w tygodniu miały wyższy poziom "dobrego" cholesterolu niż osoby, które tego nie robiły.
Pomocne dla jelit
Na tym jednak nie kończą się korzyści płynące z ostrego jedzenia. Choć u niektórych ostre dania mogą wywoływać problemy trawienne, to w większości przypadków, spożywanie ich w umiarkowanych ilościach może wpłynąć pozytywnie na zdrowie jelit.
Według badań kapsaicyna może zwiększać ilość dobrych bakterii w jelitach, jednocześnie zmniejszając liczebność bakterii wywołujących choroby.
Co więcej, niewielkie dawki tego związku chemicznego mogą być również pomocne w używaniu nadmiaru kwasów z żołądka, wspomagając tym samym gojenie się wrzodów żołądka. Niezbędne są jednak dalsze badania w tym kierunku.
Pomoc w odchudzaniu
Kapsaicyna może być również pomocna w utracie wagi. W badaniu obserwacyjnym przeprowadzonym w 2021 roku, aż 63 proc. uczestników zgłaszało, że byli bardziej syci po zjedzeniu ostrego posiłku.
Naukowcy jednak ostrzegają, że pikantne potrawy mogą zwiększać ochotę na słodycze i pokarmy bogate w węglowodany.
Długowieczność
W przeglądzie przeprowadzonym w 2021 roku przeanalizowano cztery badania obserwacyjne z udziałem przeszło 500 tysięcy dorosłych uczestników, aby zbadać związek między spożyciem pikantnych potraw a śmiertelnością.
Naukowcy odkryli, że w porównaniu do osób, które nie spożywają regularnie pikantnych potraw, osoby je jedzące miały aż o 12 proc. niższe ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny.
Zachowaj ostrożność. Zbyt duża ilość może nieść nieprzyjemne skutki
Trzeba być jednak ostrożnym i spożywać pikantne potrawy z umiarem. Zbyt duże ilości kapsaicyny mogą powodować nieprzyjemne objawy takie jak:
- zgaga
- mdłości
- wymioty
- biegunka
- ból brzucha
Objawy te mogą być poważniejsze u osób cierpiących na zespół jelita drażliwego.