Dodatki do kawy wzmacniające zdrowie

2020-10-05 14:25

Dodatki do kawy nie tylko zmieniają jej barwę, wzbogacają jej smak, lub potęgują jej aromat. Dodatki do kawy mogą także sprawić, że napój ten zyska wiele dodatkowych właściwości zdrowotnych. Kawa z dodatkami może więc np. złagodzić dolegliwości żołądkowo-jelitowe, obniżyć cholesterol, pomóc w odchudzaniu, a także zwiększyć odporność organizmu. Co zatem dodać do kawy, aby dzieki niej organizm był zdrowszy?

Dodatki do kawy wzmacniające zdrowie
Autor: Getty Images 10 dodatków do kawy, aby była zdrowsza

Dodatków do kawy, podobnie jak samej kawy jest wiele rodzajów. Wielbiciele kawy na pewno kosztowali kaw aromatyzowanych zmieniając zapach napoju na np. czekoladowy, karmelowy, bananowy, chałwowy, pomarańczowy czy… szampański, albo kawy z dodatkiem alkoholu, np. rumu, likieru migdałowego, cherry, lub ajerkoniaku.

Wśród wielu dodatków do kawy są też także i takie, które dodaje się specjalnie po to, aby wzmocnić konkretne właściwości zdrowotne tego napoju, albo nadać mu zupełnie nowych. Sprawdźcie więc, co dokładnie można dodać do kawy, i jakie dzięki nim złagodzić dolegliwości lub objawy chorobowe.

Spis treści

 1. Zdrowe dodatki do kawy: mleko
 2. Zdrowe dodatki do kawy: miód
 3. Zdrowe dodatki do kawy: kakao
 4. Zdrowe dodatki do kawy: korzeń maca
 5. Zdrowe dodatki do kawy: przyprawy

Zdrowe dodatki do kawy: mleko

Mleko jest niewątpliwie liderem wszystkich napojów odżywczych na świecie. Jest także jednym z najczęściej stosowanych dodatków do kawy. Czy zatem dodanie mleka do kawy czyni ją automatycznie zdrowszą? Nie zawsze!

Mleko zawiera wprawdzie wiele witamin, mikroelementów, białek, które odpowiadają za złagodzenie gorzkiego posmaku kawy, ale także tłuszcze i cukry. I to właśnie one sprawiają, że kawa z mlekiem staje się napojem bardziej kalorycznym. Jeśli więc dbacie o prawidłową masę ciała, ale macie nadwagę lub chorujecie na otyłość, a nie potraficie zrezygnować z „zabielania” kawy mlekiem, wybierajcie mleko odtłuszczone.

Mleko staje się jednak zdrowym dodatkiem do kawy, gdy:

 • chcemy obniżyć temperaturę napoju wyjściowego, czyli kawy, aby aby nie wywołać oprzeń przełyku,
 • pijemy kawę w godzinach wieczornych i chcemy złagodzić działanie kofeiny,
 • chcemy obniżyć poziom Ph kawy - co jest szczególnie polecane osobom cierpiącym na nadkwasotę.

Zdrowe dodatki do kawy: miód

Jeśli już musicie słodzić kawę, to dodajcie do niej miodu. Dlaczego w tym wypadku właśnie miód zalecany jest przez specjalistów ds. żywienia jako najlepszy zamiennik cukru, choć miód wcale nie jest jakoś wybitnie mniej kaloryczny, niż cukier? Bo w przeciwieństwie do cukru, miód nie dostarcza organizmowi tzw. pustych kalorii, ale wielu składników odżywczych, w tym m.in.:

Miód ma też inne zalety, które wzbogacają walory zdrowotne kawy, a mianowicie: 

Dodając miód do kawy, pamiętajcie jednak 3 ważnych kwestiach:

 1. miód jest słodszy, niż cukier, więc trzeba nim słodzić mniej, niż cukrem,
 2. w wysokiej temperaturze miód traci cenne wartości odżywcze - zanim go dodacie do kawy poczekajcie chwilę, aby przestygła,
 3. miody różnią się od siebie własnościami, dlatego starannie dobierajcie rodzaj miodu do kawy – najbardziej polecane to: miód wielokwiatowy i miód wrzosowy.

Zdrowe dodatki do kawy: kakao

Kakao, jedno z najpopularniejszych na świecie superfood jest też jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy oraz źródeł błonnika pokarmowego i magnezu. Kakao dodane do kawy sprawia więc, że napój ten: 

Zdrowe dodatki do kawy: korzeń maca

Korzeń maca to warzywo korzeniowe również zaliczane do światowych superfoods. Jego właściwości docenili już Indianie z Peru, wykorzystując go do wzmocnienia sił witalnych, potencji i płodności. Do dziś, korzeń maca uważany za jedno z warzyw, które dodają energii. Zaleca się więc go także przy przewlekłym zmęczeniu, długotrwałym stresie i depresji.

Dlaczego jeszcze warto dosypać sproszkowany korzeń maca do kawy?

Zdrowe dodatki do kawy: przyprawy

Wśród wszystkich przypraw świata jest kilka, które nie tylko zmieniają smak kawy, ale także podwyższają jej właściwości zdrowotne. Szczególną uwagę zwróćcie na:

Czytaj także:

Czy zdrowo się odżywiasz?

Pytanie 1 z 9
Ile jesz posiłków dziennie?
Zdjęcie