Jakie pieczywo, napoje i mięso jeść przy odchudzaniu? Dietetyk rozwiewa wątpliwości
Dylematy podczas odchudzania to zupełnie naturalna rzecz jeśli z różnych przyczyn nie korzystamy z pomocy dietetyka. Pytania mnożące się w głowie dotyczą często składników na śniadanie, czy obiad. Michał Wrzosek wskazał, które produkty będą najlepszym wyborem jeśli chcemy zrzucić kilka kilogramów.
W trakcie odchudzania redukujemy ilość spożywanego cukru i tłuszczu. Choć na pozór brzmi to dość prosto, to jednak pułapek nie brakuje. Planując listę zakupów, warto wziąć pod uwagę zalecenia profesjonalisty.
Zdrowe śniadanie, czyli co jeść, żeby schudnąć?
Michał Wrzosek, doktor dietetyki przeanalizował pieczywo, po które chętnie sięgamy w trakcie śniadania. Pod uwagę wziął grahamkę, kajzerkę i chrupkie pieczywo dietetyczne.
Specjalista podkreślił, że grahamka ma trochę mniej kalorii i więcej błonnika, niż popularne płaskie kromeczki, które nie raz wybieramy w nadziei, że dzięki temu uda się schudnąć. Zatem warto dać szansę grahamce, ponieważ jej skład zatrzymuje uczucie sytości na dłużej.
Kolejną kwestią jest nabiał. Choć zalecany dla zdrowia to w trakcie odchudzania warto wybrać określony rodzaj. Wrzosek porównał żółty ser, twaróg oraz ser typu feta. Zaznaczył, że każdy z tych produktów jest zdrowy i posiada dobry skład, ale chcąc pozbyć się kilku kilogramów najlepiej postawić na twaróg. Tego typu produkt ma mniej kalorii i dostarcza niezbędnego białka potrzebnego także kontekście odchudzania.
Mięso, nie każdy chce z niego rezygnować dlatego jeśli chcemy schudnąć, nie pozbawiając się przyjemności z jedzenia, dobrze jest postawić na chudy odpowiednik i włączyć do menu indyka zamiast wieprzowiny czy gęsiny.
Najlepszym napojem dla naszego zdrowia, nie tylko podczas odchudzania jest oczywiście woda. Natomiast jeżeli mamy ochotę od czasu do czasu wypić coś innego to zdaniem dietetyka lepiej unikać napojów owocowych i zwykłej coli na rzecz coli typu zero.
Nie możesz schudnąć? To może być sygnał, że coś jest nie tak
Zdarza się, że pomimo zmiany diety, włączenia aktywności fizycznej waga ciągle stoi. Powodów może być wiele, dlatego ważna jest konsultacja lekarska. Może się okazać, że podłożem są problemy z tarczycą w tym choroba Hashimoto, wahania hormonalne czy insulinooporność.
Lekarz, wykonując odpowiednie badania, oceni stan zdrowia, przeanalizuje tryb życia pacjentki i jej dietę, a w razie konieczności skieruje do endokrynologa, diabetologa lub innego specjalisty.