Jest bogaty w witaminę C i kwas foliowy. Nie każdy jednak powinien po niego sięgać
O szpinaku można powiedzieć wiele dobrego. Ma całe mnóstwo zalet i właściwości leczniczych, dzięki czemu uważa się go za jedno z najzdrowszych warzyw świata. Nie oznacza to jednak, że będzie on odpowiedni dla każdego. NIektórym osobom może zaszkodzić.
Szpinak jest przez niektórych kochany, a przez innych wręcz odwrotnie. To warzywa jest uprawiane od wieków i cieszy się popularnością na całym świecie. Nic dziwnego, jest to bowiem niskokaloryczne warzywo, które zawiera około 16 kcal na 100 gramów. Zawiera niewielkie ilości białka, tłuszczu i węglowodanów, a głównie składa się z wody.
Nie można odmówić mu również dobrego działania na zdrowie. Charakteryzuje go niezwykle wysoka zawartość beta-karotenu, witaminy C, potasu, wapnia, magnezu, żelaza oraz cynku. Oprócz tego jest również bogaty w błonnik pokarmowy, witaminy i składniki mineralne.
Komu poleca się jedzenie szpinaku? Grono osób jest niemałe
Szpinak jest szczególnie polecany osobom, które cierpią na zaparcia, hemoroidy i uchyłki jelita grubego. Wszystko dzięki wysokiej zawartości błonnika pokarmowego. Również osoby chorujące na cukrzycę i insulinooporność powinny po niego sięgać. Ma on bowiem bardzo niski indeks glikemiczny, co pomaga wyregulować cukier we krwi.
Będzie idealnym wyborem, dla wszystkich tych, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy. Wpływa również pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy oraz przyczynia się do normalizacji ciśnienia tętniczego krwi. A wszystko dzięki wysokiej zawartości potasu, obecności magnezu i niskiej zawartości sodu.
Szpinak warto włączyć do diety jako antyrakowa profilaktyka i do walki z miażdżycą.
Kto nie powinien jeść szpinaku? Tym osobom nie służy
Kiedy już wiemy, kto powinien jeść szpinak, pozostaje pytanie, czy są jakieś przeciwwskazania jeśli chodzi o zajadanie się przysmakiem Popeye'a?
Choć szpinak jest bez wątpienia witaminową bombą niektórzy powinni jednak z niego zrezygnować. Wszystko przez wysoką zawartość szczawianów. Szpinaku powinny unikać osoby zmagające się z:
- nadkwasotą
- dną moczową
- kamicą nerkową
- zapaleniem stawów
- chorobami reumatycznymi
Co więcej, szpinak utrudnia również przyswajanie jodu, więc trzymać się od niego z daleka powinny osoby chore na tarczycę czy Hashimoto. Warto zaznaczyć również, że szpinak jest dość mocnym alergenem i zawiera sporą ilość histaminy. Warzywo to może więc powodować przypominające zmiany uczuleniowe wykwity skórne.
Szpinaku powinny również unikać osoby stosujące leki przeciwzakrzepowe, ponieważ zawiera on sporą ilość witaminy K.
Jak przygotować szpinak? Sposobów jest kilka
Szpinak można jeść zarówno na surowo, jak i po ugotowaniu. Można użyć tego zielonego warzywa jako zamiennik dla sałaty. Świetnie się będzie komponował z czosnkiem, fetą i suszonymi pomidorami. Jeśli chcemy wydobyć, jak największą ilość smaku warto doprawić go cukrem, pieprzem lub gałką muszkatołową.
Przygotowanie szpinaku nie jest trudne, a włączenie go do diety może świetnie wpłynąć na nasze zdrowe.