Kapary i ich właściwości. Jakie mają zastosowanie w kuchni?
Kapary to przyprawa, która już dawno znalazła zastosowanie w kuchni europejskiej, zwłaszcza śródziemnomorskiej. Są one dobrym źródłem antyoksydantów, które opóźniają proces starzenia oraz chronią przed chorobami układu krążenia i nowotworami. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości zdrowotne mają kapary i do jakich dań najlepiej ich użyć.
Spis treści
- Kapary: co to?
- Kapary: bogactwo polifenoli
- Kapary i ich właściwości: zaliczane do żywności sirt
- Jaki mają smak kapary i do jakich dań warto je dodawać?
Kapary: co to?
Kapary to niedorozwinięte pączki kwiatowe kaparu ciernistego, marynowane lub konserwowane. Obecnie są używane jako przyprawa w kuchni. Dawniej kapary znalazły szerokie zastosowanie w medycynie ludowej ze względu na swoje właściwości lecznicze. Były uznawane za afrodyzjak, a także środek wspomagający pracę układu pokarmowego i wątroby, ograniczający wzdęcia i mający właściwości przeciwreumatyczne.
Kapary w około 83 proc. składają się z wody, a reszta stanowi liczne:
- polifenole jako najważniejszy składnik,
- pierwiastki mineralne,
- witaminy (zwłaszcza witamina A i C),
- saponozydy steroidowe, które wykazują działanie wykrztuśne, moczopędne, wzmagają wydzielanie śluzu i przyspieszają metabolizm tłuszczów.
Kapary: bogactwo polifenoli
Kapary odznaczają się szczególnie wysoką zawartością polifenoli, inaczej antyoksydantów. Są to substancje, które chronią przed nowotworami i spowalniają procesy starzenia się organizmu. Surowe kapary zawierają ok. 310 mg polifenoli na 100 g, a średnia zawartość polifenoli w 100 g kaparów w zalewie to 135,56 - 180,77 mg.¹
Kwiaty kaparu ciernistego zakwitają rano, a już wieczorem pojawiają się owoce.
Polifenole występujące w kaparach to:
- kaempferol,
- kwercetyna,
- rutyna (uznawana jest za najważniejszy).
Rutyna uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, ułatwia przyswajanie cennych substancji i spowalnia utlenianie witaminy C, przedłużając tym samym jej oddziaływanie. Jednak przede wszystkim jest silnym antyoksydantem, który chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników przyspieszających procesy starzenia organizmu.
Wartości odżywcze kaparów konserwowanych (w 100 g/jednej łyżce - 8,6 g)
- Wartość energetyczna - 23/2 kcal
- Białko ogółem - 2.36/0.20 g
- Tłuszcz - 0.86/0.07 g
- Węglowodany - 4.89/0.42 g (w tym cukry proste 0.41/0.04 g)
- Błonnik - 3.2/0.3 g
Witaminy
- Witamina C - 4.3/0.4 mg
- Tiamina - 0.018/0.002 mg
- Ryboflawina - 0.139/0.012 mg
- Niacyna - 0.652/0.056 mg
- Witamina B6 - 0.023/0.002 mg
- Kwas foliowy - 23/2 µg
- Witamina A - 138/12 IU
- Witamina E - 0.88/0.08 mg
- Witamina K - 24.6/2.1 µg
Minerały
- Wapń - 40/3 mg
- Żelazo - 1.67/0.14 mg
- Magnez - 33/3 mg
- Fosfor - 10/1 mg
- Potas - 40/3 mg
- Sód - 2348/202 mg
- Cynk - 0.32/0.03 mg
Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference
Przeczytaj też: KARCZOCHY - właściwości odżywcze. Jak jeść karczochy?
Kapary i ich właściwości: zaliczane do żywności sirt
Żywność sirt to grupa produktów, które aktywują białka zwane sirtuinami. Białka te regulują procesy metaboliczne w organizmie, zwłaszcza glukozy i lipidów. Przypisuje się im również właściwości odmładzające. Według naukowców, regularne spożywanie żywności sirt może zwiększyć tempo utraty wagi i zrównoważyć skutki niezdrowej diety.
Do grupy żywności sirt należą również:
- zielona herbata,
- kakao, kurkuma,
- jarmuż,
- jagody,
- pietruszka,
- owoce cytrusowe,
- orzechy włoskie,
- seler,
- chili,
- soja,
- gryka,
- czerwona cebula,
- jabłka.
Zbilansowane dieta to klucz do zdrowia i lepszego samopoczucia. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie. Wybieraj spośród tysięcy przepisów na zdrowe i smaczne dania z wykorzystaniem dobrodziejstw natury. Ciesz się indywidualnie dobranym menu, stałym kontaktem z dietetykiem i wieloma innymi funkcjonalnościami już dziś!
Przeczytaj też: Rukola: jakie wartości odżywcze ma rukiew siewna? [PRZEPIS]
Jaki mają smak kapary i do jakich dań warto je dodawać?
Kapary mają ostry smak, który przypomina mieszankę oliwek, czarnego pieprzu i chrzanu, choć niektórzy wyczuwają w nim też delikatny aromat kapusty. Dodane do potraw, nadają im pikantności i wyrazistości.
Biały nalot na kaparach to rutyna, która krystalizuje się w czasie marynowania.
Kapary kiszone lub zakonserwowane można dodać do tatara, dań ze śledzi, sałatek z mięsem i wędlinami, marynat rybnych i warzywnych, a także do dekorowania galaret. W kuchni śródziemnomorskiej najczęściej serwuje się je jako dodatek do:
- drobiu,
- ryb,
- owoców morza,
- sosu pomidorowego,
- sałatek,
- makaronów,
- pizzy.
Kapary stanowią też nieodzowny składnik francuskiego sosu remoulade.
UWAGA! Nie należy przesadzać z ilością kiszonych lub zakonserwowanych kaparów, ponieważ zawierają bardzo dużo sodu (którego głównym źródłem jest sól).
Kapary tracą swój oryginalny smak pod wpływem wysokiej temperatury, dlatego nie należy ich gotować, dusić, smażyć. Najlepiej zjadać je na zimno. Jeśli kapary mają być składnikiem ciepłych dań, dodaje się je na końcu.
Przepis Anny Starmach na łososia z makiem i kaparami
Uważaj na fałszywe kapary!
Kupując kapary, warto dokładnie sprawdzić na etykiecie, czy na pewno są to prawdziwe kapary. Kapary można bardzo łatwo pomylić z marynowanymi pąkami nasturcji (zwanymi zresztą polskimi kaparami). Są one łudząco podobne do tych prawdziwych pod względem wyglądu i smaku.
Polecany artykuł: