Łagodzi hemoroidy, koi nerwy, oczyszcza nerki. Uciążliwy chwast to skarbnica zdrowia

2024-06-14 14:08

Ogrodnicy go nienawidzą. Ten chwast jest trudny do wyplewienia, gdy zadomowi się na naszych działkach i w ogrodach. A jednak, właśnie ten chwast kryje w sobie też duże możliwości w zakresie wspierania naszego zdrowia. Sprawdź, jak podagrycznik pospolity działa na organizm i jak można go stosować.

Łagodzi hemoroidy, koi nerwy, oczyszcza nerki. Uciążliwy chwast to skarbnica zdrowia
Autor: GettyImages Łagodzi hemoroidy, koi nerwy, oczyszcza nerki. Uciążliwy chwast to skarbnica zdrowia

Podagrycznik pospolity - uciążliwy chwast, który służy zdrowiu

Rośnie pospolicie w Europie, ale też w Azji i Ameryce Północnej. Odrasta, gdy w ziemi pozostanie choć mały fragment kłącza, więc walka z nim bywa uciążliwa.

Ta roślina ma jajowate, zaostrzone liście - na każdym ogonku znajdują się trzy. Rośnie nawet do wysokości metra. Pod ziemią ma rozrośnięte kłącza, przez które się rozprzestrzenia. Niekiedy podagrycznik mylony bywa z barszczem zwyczajnym albo dzięglem leśnym.

Dziko rośnie na skrajach lasów i na nieużytkach, w zacienionych i wilgotnych miejscach. Podagrycznik pospolity, gdy się rozrośnie na działce, jak już wspomniano, jest trudny do wyplewienia.

Jeśli nie możemy się z nim rozstać, to może czas go polubić? Z perspektywy zdrowia naprawdę warto dać podagrycznikowi szansę na poprawę naszego samopoczucia i funkcjonowania ważnych organów.

Co może nam dać podagrycznik? To przepis m.in. na usunięcie nadmiaru kwasu moczowego z organizmu - nie tylko. Sprawdź spektrum zastosowania podagrycznika dla zdrowia. 

Nowy odcinek #MuratorOgroduje: czosnki ozdobne – uprawa i odmiany

Podagrycznik pospolity - właściwości i zalety dla zdrowia 

Które części podagrycznika mają właściwości lecznicze? Odpowiedź jest prosta: wszystkie. Takie prozdrowotne właściwości mają zarówno liście, jak i łodygi, kwiaty, nasiona, a nawet korzenie. Susz z liści czy proszek ze zmielonej rośliny to skarbnica zdrowia.

Podagrycznik, jak sama nazwa wskazuje, wspiera w walce z podagrą – chorobą zwaną inaczej dną moczanową. Oprócz tego podagrycznik zawiera antyoksydanty, które uważa się za substancje sprzyjające redukcji stanów zapalnych w organizmie.

Obecne w podagryczniku olejki eteryczne również mają właściwości prozdrowotne. W tej roślinie nie brakuje też witamin, takich jak witamina C i witamina E, także minerałów, takich jak bor, mangan, magnez, miedź, potas, wapń, żelazo.

W jakich chorobach pomaga podagrycznik pospolity? 

Podagrycznik pospolity tradycyjnie wykorzystywany był w medycynie ludowej jako wsparcie w leczeniu chorób reumatycznych. Rwa kulszowa albo dna moczanowa to schorzenia, których objawy były łagodzone z pomocą podagrycznika.

Roślina ta sprzyja bowiem usuwaniu soli kwasu moczowego z organizmu, dzięki czemu dolegliwości ulegają złagodzeniu. Suszone liście podagrycznika można zaparzyć i wypić jako herbatkę, która stanowi remedium na wzdęcia i zaparcia.

Podagrycznik ma też właściwości moczopędne. Sprawdza się u osób ze stanami zapalnymi w obrębie nerek i układu moczowego. Może być pomocniczo podawany pacjentom z kamicą nerkową.

Ponadto może łagodzić objawy hemoroidów. Sądzi się, że podagrycznik może działać przeciwbakteryjnie. Herbatka z tej rośliny również łagodnie uspokaja.

Jak stosować podagrycznik? 

Podagrycznik może być serwowany na wiele sposobów. Sprawdza się m.in. jako składnik zup lub sosów, jako zamiennik selera czy pietruszki.

Może być zaparzany jako herbatka, stosowany do picia lub jako napar do robienia okładów. W sprzedaży są gotowe suplementy z podagrycznikiem. Ciekawym pomysłem jest ocet z podagrycznika.

Można go przygotować, dodając cukier (4 łyżki) i wodę do litrowego słoika pełnego liści podagrycznika. Całość przykrytą gazą i talerzem odstawiamy na 2-4 tygodnie, codziennie mieszając.

Po upływie tego czasu możemy odcedzić powstały ocet, który ma właściwości m.in. przeciwzapalne i przeciwreumatyczne. Zalecany jest do codziennego spożycia, rano i wieczorem, po łyżeczce.

Jak w każdym przypadku, przed rozpoczęciem podagrycznikowej kuracji, skonsultuj się z lekarzem, który oszacuje, czy jest to roślina bezpieczna dla danej osoby i czy nie wejdzie w interakcje ze stosowanymi lekami.