Ma dostarczać białka i dodawać energii. Kawa z surowym jajkiem to niebezpieczny trend
W mediach społecznościowych pojawił się nowy trend kulinarny, który budzi wiele wątpliwości. Okazuje się, że coraz więcej osób do porannej kawy dodaje nietypowy składnik bogaty w białko - surowe jajko. Ma to na celu nadanie kawie niezwykłego smaku i kremowej konsystencji, ale czy to bezpieczne?
Skąd pochodzi kawa z jajkiem?
Na TikToku i Instagramie pojawił się nowy trend, który polega na dodawaniu do kawy niecodziennego składnika. Coraz więcej osób do filiżanki z parującym napojem wbija surowe jajko lub rozgniata je i wrzuca razem ze skorupką.
Pochodzenie kawy z jajkiem budzi wiele wątpliwości. Niektórzy twierdzą, że wywodzi się z Norwegii, inni, że ze Szwecji, nie brakuje też głosów, że po raz pierwszy napój ten pojawił się w Środkowo-Zachodnich Stanach Zjednoczonych ok. 1800 roku.
Mieszkańcy przygotowywali wówczas "Church Basement Coffee", której receptura polegała na dodaniu całego jajka do fusów kawy, a następnie ugotowaniu mieszanki w wodzie i jej odcedzeniu.
W Wietnamie również można trafić na kawę jajeczną, która powstała w latach 40. XX wieku jako sposób na radzenie sobie z niedoborami mleka. Dodawano wówczas do napoju surowe żółtko jajka ubite z cukrem na puszystą masę. Obecnie wietnamską kawę jajeczną przygotowuje się z mocnej kawy, żółtka, cukru i skondensowanego mleka.
Kawa z jajkiem - zalety i wady nowego trendu
Jajka są źródłem pełnowartościowego białka. Jedno jajko dostarcza aż 6 gramów tego składnika. Dodatkowo są bogate w witaminę D i cholinę, które pomagają utrzymać energię przez cały dzień.
Jednocześnie jajko ma pozytywny wpływ na smak kawy, redukuje jej kwasowość i gorycz, dodając aksamitnej, kremowej konsystencji.
Jednak czy warto spróbować kawy z jajkiem? Największe obawy dotyczą spożywania surowych jajek. Choć gorąca kawa może częściowo ściąć jajko, wciąż wypicie napoju z takim dodatkiem może zwiększać ryzyko zatrucia pokarmowego. Np. w USA trwa obecnie epidemia salmonelli powiązana z jajkami, przez które wiele osób trafiło do szpitala.
Objawy salmonelli obejmują:
- biegunkę,
- gorączkę,
- bóle brzucha,
- nudności,
- wymioty,
- bóle głowy.
Zwykle pojawiają się 6-72 godziny po spożyciu zakażonego pokarmu i mogą trwać od 4 do 7 dni. W cięższych przypadkach może dojść do odwodnienia lub powikłań wymagających hospitalizacji.
Pomysł dodania do kawy jajka razem ze skorupką również nie należy do bezpiecznych, ponieważ skorupka może być zanieczyszczona wieloma różnymi szczepami bakterii, o ile nie sparzymy jej uprzednio wrzątkiem.