Mówili, że jest trująca. Ta roślina wspomoże walkę z przeziębieniem i ukoi lęki
Naturalne formy walki z infekcją cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jednak w dużej mierze stawiamy na imbir, czosnek, czy miód. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak pomocne mogą być owoce. Tym razem omówimy właściwości lecznicze czeremchy.
Czeremcha rośnie w Polsce od wieków, jednak mimo to wciąż jest niedoceniana. Powodem może być fakt, iż była uznawana za trującą. Nie jest jednak bardziej szkodliwa niż klasyczne jabłka. Powód kryje się w pestkach zawierających toksyczny cyjanowodór, jednak miąższ jest nie tylko bezpieczny, ale i wyjątkowo zdrowy.
Na co pomaga czeremcha? Bogactwo zdrowych właściwości
Czeremcha podczas kwitnienia charakteryzuje się przepięknym zapachem. Duże białe kwiatostany przyciągają nie tylko owady, ale także ludzi zachwyconych aromatem. Choć w kinie, czy literaturze zajęła pokaźne miejsce, to jednak nadal istnieje wyraźna potrzeba odczarowania tej rośliny pod względem toksyczności.
Krzew zaczyna owocować na przełomie września i października, zatem to najlepszy moment, aby zebrać dojrzałe kuleczki pełne prozdrowotnych właściwości. Choć prawdą jest, że znajdujące się wewnątrz pestki są trujące, to jednak po odciśnięciu owoców przez drobne sitko można całkowicie pozbyć się problemu zyskując pyszne soki lub dżemy.
Powodem dla którego zdecydowanie warto sięgać po czeremchę jest bogactwo właściwości leczniczych. Owoce zawierają dużą dawkę witaminy C, flawonoidy, błonnik, wapń, rutynę czy fosfor. Obecność antyoksydantów chroni organizm przed rakiem a także zapobiega występowaniu miażdżycy, chorób układu sercowo-naczyniowego, czy udaru mózgu.
Zrób sok lub napar i sięgaj podczas przeziębienia
Przyrządzając sok lub napar z czeremchy możemy w prosty i pyszny sposób wspomóc organizm w walce z przeziębieniem. Wykorzystując owoce jako naturalny środek leczniczy pobudzimy organizm do pozbywania się nadmiaru flegmy.
Czeremcha ma bowiem działanie wykrztuśne, dzięki czemu także podczas grypy mamy szansę pozbyć się uciążliwego kaszlu i przyspieszyć powrót do zdrowia.
Dodatkowo owoce czeremchy mają zdolności antyseptyczne i przeciwbakteryjne. Dlatego podczas infekcji warto przepłukać roztworem gardło, aby zwalczyć różne drobnoustroje. W tym celu idealnie sprawdzi się ostudzony napar z suszonych owoców.
Przeciwzapalne działanie owoców pomaga także złagodzić bóle stawów. Lata obserwacji przeprowadzonych badań wykazały, że dodanie soku z czeremchy do herbaty działa kojąco na układ nerwowy i pozwala wyciszyć lęki. Duża ilość pektyn wzbogaca także florę jelitową dzięki czemu wzmacniamy odporność oraz pozbywamy się problemów z biegunką.