Mrożonki na wysoki poziom cukru we krwi? 5 produktów, które koniecznie musisz mieć w domu

2024-09-23 13:30

Warto jeść mrożonki, oczywiście nie chodzi o przetworzoną żywność, ale o warzywa, czy owoce, które możemy kupić niemal w każdym sklepie. Jesień obfituje w świeże produkty, dlatego warto niektóre z nich wrzucić do zamrażarki, zwłaszcza jeśli borykamy się z wysokim poziomem cukru we krwi. Na liście pięć propozycji.

Mrożonki na wysoki poziom cukru we krwi? 5 produktów, które koniecznie musisz mieć w domu
Autor: Fot. Getty Images

Kiedy możemy mówić, że mamy zbyt wysoki poziom cukru w krwi? Do sytuacji dochodzi wówczas, gdy wyniki badań wskażą przekroczenie norm. Otóż prawidłowy poziom glikemii wynosi od 70 do 99 mg/dL. A zatem kiedy na czczo mamy wartość od 100 mg/dL do 120 to znak, że mamy do czynienia ze stanem przedcukrzycowym. Natomiast cukrzyca typu 2 zaczyna się od momentu gdy wyniki krwi pobranej na czczo wskazują od 120 mg/dL wzwyż.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 10, Cukrzyca

Wysoki cukier a dieta. Nie traktuj zmiany jak kary

Nieodłącznym elementem leczenia cukrzycy jest dieta, dlatego zwracamy uwagę na to, które mrożonki warto włączyć do codziennego menu, nie tylko, gdy mamy cukrzycę, ale także kiedy poziom glikemii lekko przekroczył normy, by zapobiec rozwojowi choroby.

W celu poprawy wyników krwi należy zmienić nawyki żywieniowe. Oznacza to, że nie podchodzimy do tego co jemy jak do diety, która jest przykrą koniecznością. Przede wszystkim należy nastawić swój umysł na to, że to nowy początek, a nie chwilowa zmiana.

Cukrzyca typu 2 to choroba przewlekła, nie da się jej pozbyć kilkumiesięczną dietą. Zasada jest zatem prosta, zmieniamy nawyki żywieniowe już na stałe. Niemniej warto podejść do tego pozytywnie, z wizją dłuższego życia pozbawionego poważnych powikłań.

W ten sposób pozbywamy się wewnętrznej presji i poczucia, że bezpowrotnie straciliśmy w życiu to, co sprawia radość. Posiłki o niskim indeksie glikemicznym i dużej porcji błonnika mogą być naprawdę smaczne. Wystarczy przyrządzać je w ciekawej formie.

Mrożonki a wysoki cukier. Co jeść, by poprawić wyniki krwi?

Wkraczając w nowy etap i dbając by od tej pory, by posiłki nie powodowały nagłych skoków cukru i nie przyczyniały się do rozwoju chorób, zaczynamy od listy zakupów. Tym razem naszą dość nietypową propozycją będą mrożonki

Dzięki nim mamy stały dostęp do warzyw i owoców, które nie tylko nas nasycą, ale nie będą podnosić poziomu cukru. Poniżej lista pięciu produktów, które warto mieć w domu i dodawać je nie tylko do obiadów.

  1. Brokuły - zawierają dużo błonnika oraz sulforafan, czyli związek, który nadaje mu charakterystyczny zapach, ale przede wszystkim pomaga w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi. Mrożone brokuły można ugotować w osolonej wodzie i dodać do pieczonej ryby, dorzucić do ulubionej zupy, czy zblendować i podać z dodatkiem ziół w formie purée.
  2. Szpinak - zarówno ten świeży jak i mrożony zaleca się do codziennego spożywania. Ma wyjątkowo niski indeks glikemiczny (15), a zatem świetnie sprawdzi się jako dodatek do kanapek z pełnoziarnistego pieczywa. Jeśli lubimy makarony, to na obiad warto przygotować pełnoziarniste penne w sosie śmietanowo-szpinakowym z dodatkiem drobno posiekanego indyka. Warto jednak pamiętać, by dodać ząbek czosnku, w przeciwnym razie sos nie będzie tak smaczny jak byśmy oczekiwali.
  3. Ryż z kalafiora - brzmi dziwnie, ale w chłodniach możemy czasem spotkać taki produkt. To nic innego jak mocno rozdrobnione warzywo, które z powodzeniem zastąpi zwykły ryż, ponieważ ma dużą zawartość błonnika. Dzięki temu nie podnosimy poziomu cukru we krwi, osiągamy uczucie sytości i zatrzymujemy je na dłużej. Oczywiście możemy także kupić zwykły mrożony kalafior i rozdrobnić go po ugotowaniu, albo zjeść w małych cząstkach.
  4. Mrożone owoce jagodowe - w grę wchodzą jagody, jeżyny, borówki, czy maliny. A zatem lista jest całkiem długa. Owoce te mają niski indeks glikemiczny, dzięki czemu nawet osoby z cukrzycą mogą po nie sięgać. Po rozmrożeniu można je zmiksować i wypić w formie koktajlu. Świetnie sprawdzą się także jako dodatek do płatków orkiszowych. Mrożone owoce warto zagotować z dodatkiem pektyny (bez cukru), by w ten sposób pozyskać dżem, na kanapki z pełnoziarnistego pieczywa.
  5. Ryby - klucz do zdrowia. Mrożone i świeże zalecane są nie tylko, gdy mamy problem z wysokim poziomem cukru we krwi. Pamiętajmy jednak, aby unikać produktów z puszki z dodatkiem różnych sosów, ponieważ najczęściej w ich składzie znajdziemy cukier. A zatem ryby surowe, takie, które możemy upiec lub usmażyć posiadają cenne kwasy tłuszczowe omega-3, a ich rola jest bardzo duża w przypadku osób chorujących na cukrzycę, ponieważ chronią serce przed powikłaniami oraz realnie wzmacniają odporność.

WAŻNE!

Pamiętaj, by wybierając mrożonki zwracać uwagę na zawartość błonnika, która zawsze jest wskazana z tyłu na opakowaniu. Chcąc regulować poziom cukru za pomocą diety, zadbaj o to, by w jednej porcji warzyw lub owoców było minimum 3 g błonnika. Nie kupuj mrożonek, które w składzie mają sól, cukier, tłuszcz czy konserwanty. Czytaj etykiety i wybieraj świadomie.

Listen on Spreaker.