Myślisz, że to chwast, a to skarbnica zdrowia. Herbatka z tego ziela koi kaszel, poprawia nastrój i spowalnia starzenie

2024-06-05 12:41

Ta roślina wydaje się niepozorna, przez co powszednieje i nie doceniamy jej zalet. Tymczasem w medycynie ludowej wysoko ceniono herbatkę z tych liści i drobnych kwiatów, które korzystnie wpływają na nerki, słyną z łagodzenia przeziębień, pozwalają szybciej uporać się z kaszlem. Jeśli dodamy do tego, że kolejnym atutem jest spowolnienie procesów starzenia i korzystny wpływ na cerę, mamy długą listę powodów, dla których warto sięgać po herbatę z rdestu.

Myślisz, że to chwast, a to skarbnica zdrowia. Herbatka z tego ziela koi kaszel, poprawia nastrój i spowalnia starzenie
Autor: GettyImages Myślisz, że to chwast, a to skarbnica zdrowia. Herbatka z tego ziela koi kaszel, poprawia nastrój i spowalnia starzenie

Popularna roślina może ratować zdrowie

Rdest ptasi, rdest różnolistny to roślina jednoroczna z rodziny rdestowatych. Formalna nazwa - Polygonum aviculare L. - jest znacznie mniej znana niż potoczne określenia jak rdest, żmijowiec albo chwast ptasi.

Rdest ptasi rośnie powszechnie w klimacie umiarkowanym na całym świecie: od Ameryki Północnej, przez Europę, po Azję, gdzie stanowi składnik pożywnych zup. W tradycyjnej medycynie naturalnej rdest wykorzystywany m.in. w leczeniu chorób nerek, w stanach przeziębienia, w przypadku stanów zapalnych w jamie ustnej.

Czy herbata jest zdrowa? Jakie właściwości lecznicze posiada herbata?

Rdest osiąga 10-40 cm. Eliptyczne, krótkoszypułkowe liście, zielone kwiaty o białawych lub różowych krawędziach, ciemne owoce w formie małego orzecha – tak można opisać tę roślinę. Żeby kiełkować, nasiona rdestu potrzebują światła – bez niego mogą leżeć w ziemi kilka lat, nie wzrastając.

Rdest - doskonały na przeziębienia i odkrztuszanie 

Rdest ptasi, jak wykazują badania, zawiera flawonoidy i związki fenolowe, znane ze zbawiennego wpływu na organizm. Roślina ta ma szereg właściwości leczniczych, w tym działanie antyoksydacyjne, antybakteryjne, antyseptyczne, wykrztuśne, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.

W medycynie ludowej za pomocą rdestu leczono objawy przeziębienia, podrażnienie gardła i kaszel. Rdest zawdzięcza swoją skuteczność właściwościom przeciwzapalnym i wykrztuśnym, co pozwala łagodzić choroby gardła i dróg oddechowych i ułatwia pozbywanie się zalegającej wydzieliny.

Chociaż brakuje naukowych randomizowanych badań, herbatka z rdestu polecana jest w infekcjach dróg oddechowych.

Rdest może spowalniać procesy starzenia i poprawiać nastrój

Rdest ptasi zawiera również cenne antyoksydanty, które uważa się za składniki sprzyjające spowolnieniu procesów starzenia. Mogą korzystnie wpływać na aparycję zdrowie, chroniąc organizm przed wolnymi rodnikami. Właściwości przeciwutleniające rdestu potwierdzają badania naukowe.

Antyoksydanty mogą też zmniejszać ryzyko rozwoju niektórych nowotworów. Rdest może działać kojąco również w dolegliwościach psychofizycznych.

Herbatka z tej rośliny polecana jest w przypadku przewlekłego zmęczenia, obniżenia nastroju, przewlekłych dolegliwości bólowych. Wyniki badań na zwierzętach dały bardzo obiecujące rezultaty.

Rdest na stany zapalne jamy ustnej, piękną skórę i na nerki

Rdest działa wspomagająco w stanach zapalnych dziąseł. Płukanie jamy ustnej naparem z rdestu znacząco poprawia kondycję jamy ustnej. Stany zapalne jamy ustnej mogą prowadzić do szeregu powikłań ogólnoustrojowych, m.in. zwiększają ryzyko miażdżycy.

Badania przeprowadzone na zwierzętach wskazują, że rdest może działać skutecznie w starciu z kamieniami nerkowymi. Potrzebne są testy na ludziach, ale dotychczasowe obserwacje to potwierdzają.

Z kolei rdest stosowany zewnętrznie działa kojąco na skórę. Ponadto może sprzyjać zachowaniu młodego wyglądu, wzmacniać i ujędrniać.

Herbata i suplementy z rdestu - przeciwwskazania

Rdest można stosować w formie zdrowej i kojącej herbaty. Na rynku dostępne są również suplementy, zawierające ten cenny składnik. Oprócz ewentualnych alergii nie ma przeciwwskazań do stosowania rdestu. Profilaktycznie odradza się go osobom w ciąży lub karmiącym piersią, z uwagi na brak badań na tej grupie pacjentów.