Nie rezygnuj całkowicie z czekolady. Dietetyk zdradza, dlaczego warto ją jeść
Czekolada - produkt, który kocha wielu, jednak często się z niego rezygnuje. Część z osób jest przekonana bowiem, że jest ona szkodliwa dla jelit. Okazuje się jednak, że niekoniecznie musi być to prawda.
Słodycze - to właśnie z nich wiele osób rezygnuje z obawy przed przybranie wagi, większego ryzyka chorób serca i próchnicy zębów. Okazuje się jednak, że z jednego z nich nie powinniśmy opuszczać.
Chodzi konkretnie o czekoladę, która może korzystnie wpływać nie tylko na zdrowie jelit, ale również mózgu. Tak twierdzi profesor Tim Spector, którego uważa się za "guru dietetyki".
Jedna porcja wystarczy. Nie rezygnuj z czekolady
Według niego zjedzenie zaledwie jednej porcji dobrej jakości gorzkiej czekolady, nie tylko jest znaczne, ale również dobre dla naszego zdrowia. Na przykład, cztery kostki dobrej jakości gorzkiej czekolady zawierają tyle samo błonnika, co kromka chleba pełnoziarnistego.
Dieta bogata w błonnik jest natomiast ważna dla naszego zdrowia. Powiązało się ją na przykład z niższym ryzykiem chorób serca, udaru mózgu, cukrzycy typu 2 i raka jelita grubego.
Ekspert wyjaśnił, że czekoladę dobrej jakości, czyli taką zawierającą ponad 70 procent kakao, warto jeść. Nasiona kakaowca zawierają bowiem związki, które mogą zmniejszać stany zapalne i dbać o zdrowie jelit.
Chodzi mianowicie o polifonele, których zawartość zwiększa się tylko w procesie fermentacji.
Dobra na mózg i jelita. Eksperci podkreślają
Polifonele pomagają nie tylko regulować ciśnienie krwi, ale mają również związek z lepszym zdrowiem serca i układu krążenia. NHS informuje, że mogą one być pomoce w zwiększeniu przepływu krwi w mózgu, co jest kluczowe dla zmniejszenia ryzyka otępienia naczyniowego.
Czekolada wpływa również pozytywnie na zdrowie jelit, co potwierdziła Profesor Stachowska, naukowiec, popularyzator wiedzy z zakresu żywienia i mikrobioty i Kierownik Katedry Żywienia Człowieka.
Przytoczyła ona badania, które dowiodły, że czekolada korzystnie wpływa na stan mikrobioty jelitowej. W jelitach osób jedzących czekoladę odnotowano znaczny wzrost cennych gatunków bakterii.
Ekspertka stwierdziła nawet, że czekoladę można nazwać prebiotykiem. Zwiększa ona bowiem ilość "dobrych" mikroorganizmów w jelicie człowieka.
Czekolada zawiera również flawanole, które mogą korzystnie wpłynąć na zdrowie jelit. Profesor Spector pokusił się nawet o stwierdzenie, że "działają one jak paliwo rakietowe dla mikroorganizmów jelitowych, wspomagając wzrost i korzystne działanie bakterii jelitowych".