Oszczędzasz i wykorzystujesz ponownie? Naukowcy wykazali, że to szkodzi na mózg
Lubimy smażone potrawy, oj lubimy. Chrupiąca panierka, zapach mięska, frytek, czy innych dań przyrządzanych w domu, czy restauracji kusi nieustannie. O ile wybierasz je od czasu do czasu, to jeszcze nic strasznego. Niemniej polska kuchnia obfituje w danie tłuste i ciężkostrawne. Częstotliwość wpływa także na pewne nawyki. O co chodzi?
Smażenie prosta rzecz, jednak czasem zdarza się wlać za dużo oleju na patelnię, przez co ostatecznie po przyrządzeniu jedzenia decydujesz się, by wykorzystać go ponownie. A to spory błąd, o czym mówią naukowcy.
Oszczędzanie czy zdrowie? Wybór należy do ciebie
Smażenie na głębokim tłuszczu to bardzo niezdrowa praktyka, zwłaszcza jeśli wrzucamy coś do oleju, a ten wbrew pozorom nie jest jeszcze nagrzany. Wówczas dana potrawa “wypija” tłuszcz stając się ciężkostrawna i zwyczajnie niezdrowa. Jednak najgorszą praktyką jest wykorzystywanie tego samego tłuszczu po raz drugi.
Taka praktyka stosowana jest w różnego typu lokalach serwujących żywność typu fast food. Niemniej zdarza się, że sami czasem odlewamy olej na następny raz, wychodząc z założenia, że skoro nie jest przepalony, to może się jeszcze przydać. Nic bardziej mylnego.
Okazuje się, że poza tym, iż smażenie na głębokim tłuszczu przyczynia się do występowania cukrzycy czy chorób nowotworowych, najnowsze badania naukowe wskazują, że ponowne użycie tego samego tłuszczu ma swoje konsekwencje. Wyniki obserwacji wykazały, że tego typu praktyka może prowadzić do wyższego poziomu neurodegeneracji u szczurów i ich potomstwa.
- Smażenie na głębokim tłuszczu w wysokich temperaturach zostało powiązane z kilkoma zaburzeniami metabolicznymi- wyjaśnił autor badania Kathiresan Shanmugam.
Naukowiec zaznaczył jednak, że potrzebne są kolejne badania, by ocenić długoterminowy wpływ spożywania posiłków przygotowywanych w takiej formie, aby dokładnie ocenić wpływ na zdrowie człowieka.
Ogrzewany olej szkodzi na mózg. Nowe badania naukowe
Ustalenia dotyczące szkodliwości smażenia w głębokim tłuszczu, który został użyty po raz kolejny, są pokłosiem wspomnianych już badań, które naukowcy przeprowadzili na szczurach. Otóż gryzonie podzielono na dwie grupy i przez 30 dni podawano im określony rodzaj pożywienia. Jedną karmiono w klasyczny sposób, a drugiej podawano jedzenie wzbogacone odgrzewanym olejem.
Po upływie tego czasu autorzy badań zauważyli, że druga grupa szczurów ma podwyższony poziom enzymów wątrobowych, co świadczy o wysokim stanie zapalnym rozwijającym się w organizmie. Kolejnym zaskakującym odkryciem był fakt, że u tych samych gryzoni stwierdzono wyższy poziom stresu oksydacyjnego właśnie w wątrobie
- W rezultacie metabolizm lipidów w wątrobie został znacząco zmieniony, a transport ważnego dla mózgu kwasu tłuszczowego omega-3 DHA został zmniejszony. To z kolei spowodowało neurodegenerację, którą zaobserwowano w histologii mózgu szczurów spożywających podgrzany olej, a także ich potomstwa - wyjaśnił Shanmugam.
Naukowcy podkreślają, że tego rodzaju ustalenia obrazują jak istotne jest połączenie na linii wątroba - jelita - mózg. A co ważne, zakłócenia właśnie na tym poziomie mogą prowadzić do występowania uszkodzeń o podłożu neurologicznym. Odnotowano także degenerację komórek glejowych wspierających neurony.
Warto nadmienić, że dieta zawierająca odgrzewany olej przyczyniła się również do podniesienia poziomu cholesterolu oraz wskazywała na wyższy poziom markerów stanu zapalnego (białko C-reaktywne o wysokiej czułości (hs-CRP), które wiąże się z zawałem serca i udarami.