Ponoć odchudza, ożywia i leczy. Japońska dieta wodna nie jest dla wszystkich

2024-03-28 14:57

Japońska dieta wodna robi się modna, ale dla osób niezagłębionych w temat, hasło „dieta wodna” może brzmieć niepokojąco. Uspokajamy: japońska dieta wodna nie polega na piciu wyłącznie wody. Wyjaśniamy, na czym polega dieta wodna, czy jest skuteczna i czy prawdą jest, że może leczyć niektóre choroby.

Ponoć odchudza, ożywia i leczy. Japońska dieta wodna nie jest dla wszystkich
Autor: GettyImages Ponoć odchudza, ożywia i leczy. Japońska dieta wodna nie jest dla wszystkich

Japońska dieta wodna - odchudza, leczy cukrzycę i raka? 

Japońska dieta wodna, zdaniem zwolenników, to przepis na obniżenie ciśnienia krwi, leczenie cukrzycy typu 2, a nawet niektórych nowotworów. Zdaniem sceptyków, to potencjalnie sposób na schudnięcie, ale też pewne ryzyko dla zdrowia. Na czym polega japońska dieta wodna i czy jest bezpieczna?

W formie 24: Dieta na dobry humor

Na czym polega japońska dieta wodna

Japońska dieta wodna zawiera zalecania, aby pić wodę, w temperaturze pokojowej lub wyższej, kilka razy w ciągu dnia. Ciepła woda, wypijana o poranku na pusty żołądek, ma wspierać trawienie i pobudzać układ pokarmowy do działania.

Zdaniem osób, które popierają japońską dietę wodną, bardzo istotna jest właśnie temperatura wody. Zimna woda ma jakoby szkodzić i spowalniać trawienie, a nawet utwardzać tłuszcze w układzie pokarmowym, w opozycji do wody ciepłej.

Jakie są zalecenia japońskiej diety wodnej? Zgodnie z jej przepisami, ciepłą wodę należy pić w następujący sposób:

  • 2-3 szklanki wody na czczo, po przebudzeniu
  • 45 minut przerwy między piciem wody na czczo a śniadaniem
  • 15 minut na jedzenie posiłków
  • 2 godziny przerwy po posiłku, zanim sięgnie się po kolejne jedzenie lub picie

Czy japońska dieta wodna ma właściwości lecznicze? 

Są osoby, które w japońskiej diecie wodnej upatrują remedium na wiele schorzeń. W zależności od dolegliwości zalecana jest inna długość diety. Jeśli celem diety wodnej ma być uporanie się z zaparciami, wystarczy 10 dni.

Jeśli jednak pacjent zmaga się z wysokim ciśnieniem krwi, musi minąć 30 dni, zanim ciśnienie się obniży. Rzekomo również 30 dni pozwoli na... uporanie się z cukrzycą typu 2. Zaś 180 dni na diecie wodnej to jakoby sposób na uniknięcie, a nawet wyleczenie nowotworów. Czy japońska dieta wodna naprawdę działa?

Lekarze i naukowcy są zgodni: picie wody w większych ilościach może stanowić remedium na zaparcia, może też sprzyjać obniżeniu ciśnienia krwi. Jednak nie ma absolutnie żadnych dowodów, że japońska dieta wodna ma wpływ na przebieg cukrzycy albo leczenie nowotworów.

Japońska dieta wodna - zalety i korzyści dla zdrowia 

Picie większych ilości wody może być jednak zdrowsze, niż się wydaje, gdyż sprzyja zmniejszeniu masy ciała, a to z kolei może redukować ryzyko chorób, które mogą towarzyszyć nadwadze.

Ponadto na co dzień wiele osób zapomina o właściwym nawodnieniu organizmu. Natomiast kilka szklanek wody dziennie to doskonały sposób, aby orzeźwić ciało i ożywić umysł.

Odpowiednia ilość wody zmniejsza ryzyko bólu głowy, kamieni nerkowych, dolegliwości trawiennych. Wypełniając żołądek, woda zmniejsza łaknienie, co może przełożyć się na redukcję masy ciała, przez m.in. unikanie podjadania.

Zasady diety wodnej, czyli 2 godziny przerwy między przyjmowaniem kolejnych posiłków lub napoi, a także jedzenie przez 15 minut, zamiast długiego ucztowania, również mogą sprzyjać zmniejszeniu masy ciała i nabraniu lepszych nawyków żywieniowych.

Japońska dieta wodna - wady i niebezpieczeństwa 

Warto pamiętać, że nadmiar wody może prowadzić do przewodnienia lub zatrucia wodnego. To stan będący skutkiem wypicia nadmiaru wody w relatywnie krótkim czasie. Efektem może być hiponatremia, czyli zbyt niski poziom soli, rozcieńczonej nadmiernie wodą.

Ryzyko jest szczególnie wysokie u osób z chorymi nerkami, ale również u sportowców trenujących sporty wytrzymałościowe. Dlatego sugeruje się, że litr na godzinę to maksymalna dawka wody, z jaką organizm może sobie poradzić.

To, co może być zaletą japońskiej diety wodnej, czyli 15-minutowe posiłki, to może być też jej wada. 15-minutowe okienka żywieniowe mogą powodować, że niektóre osoby będą jeść zbyt szybko i zbyt dużo, aby zapełnić żołądek. To może sprzyjać niestrawności czy zwiększeniu masy ciała.

Należy pamiętać, że dla zdrowia jelit lepiej dostarczać im odpowiednią ilości bakterii probiotycznych, zamiast nadmiaru wody. Wbrew tezom japońskiej diety wodnej różnice między zaletami wody ciepłej a rzekomymi wadami wody zimnej, wcale nie są tak znaczące.

Wiadomo natomiast, że nieprawdziwe jest twierdzenie, jakoby zimna woda powodowała krzepnięcie tłuszczów w układzie pokarmowym, a ten argument jest wysuwany przez wielu zwolenników japońskiej diety wodnej.

Jeśli mimo wszystko chcesz spróbować japońskiej diety wodnej, możesz to zrobić, ale warto poprzedzić praktykowanie diety wodnej konsultacją z lekarzem.