Prosta droga do zawału serca i raka. Polacy jedzą na potęgę, a w Europie go zakazują
W Polsce codziennie zajadamy się produktami, które zawierają jeden niebezpieczny dla zdrowia składnik. Został on już zakazany m.in. w Danii. Ten produkt nie tylko zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca, ale również wiąże się z ryzykiem rozwoju raka. Niestety, wciąż gości w naszej diecie.
W Danii, gdzie zdrowie publiczne jest priorytetem, tłuszcze trans zostały zakazane z uwagi na ich potencjalne negatywne skutki dla zdrowia. W Polsce natomiast, pomimo zagrożeń, nadal spożywane są codziennie. Ten składnik żywnościowy jest niebezpieczny, prowadzi do poważnych problemów, takich jak zawał serca i rak.
Rak, nowotwór, zawał? Spójrz na to, co jesz
Organizacja Światowej Zdrowia (WHO) ostrzega, że spożywanie produktów zawierających tłuszcze trans może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, szczególnie dla układu sercowo-naczyniowego. W Danii, gdzie dba się o zdrowie publiczne, tłuszcze trans zostały całkowicie zakazane, co jest dowodem na ich szkodliwość. Tymczasem w Polsce wciąż spożywa się te substancje na co dzień. Należy zdawać sobie sprawę z ryzyka związanego z tym składnikiem i unikać go w diecie.
Tłuszcze trans są obecne w wielu popularnych produktach spożywczych, które są powszechnie dostępne i spożywane codziennie. Należą do nich m.in. parówki, wyroby garmażeryjne, serki topione i mrożonki.
Rak jelita grubego to tylko jedno z zagrożeń
Spożywanie tłuszczów trans ma negatywny wpływ na zdrowie. Przyczynia się do podwyższenia poziomu trójglicerydów i złego cholesterolu LDL we krwi, jednocześnie obniżając poziom dobrego cholesterolu HDL. Takie zaburzenia lipidowe są głównym czynnikiem ryzyka rozwoju miażdżycy, nadciśnienia, zawału serca i udaru mózgu.
Ponadto nadmierne spożywanie tłuszczów trans może prowadzić do zwiększenia ryzyka cukrzycy typu 2, nadwagi, otyłości, raka jelita grubego, choroby Alzheimera oraz problemów z płodnością.
Najgorszy tłuszcz, unikaj go jak ognia
Badania przeprowadzone w Danii potwierdziły, że zakaz tłuszczów trans przyniósł korzyści zdrowotne. W ciągu 16 lat od wprowadzenia zakazu ponad 1200 pacjentów z chorobami serca uniknęło przedwczesnej śmierci. Wyniki te sugerują, że wprowadzenie podobnych ograniczeń w innych krajach mogłoby znacząco zmniejszyć liczbę zgonów związanych z chorobami układu sercowo-naczyniowego.
Wnioskiem jest, że tłuszcze trans są szkodliwe dla zdrowia i ich spożywanie powinno być ograniczone lub wyeliminowane. Zdrowe odżywianie oparte na naturalnych i nieprzetworzonych produktach jest kluczowe dla utrzymania dobrego stanu zdrowia i zmniejszenia ryzyka poważnych chorób.
Rak jelita grubego - objawy
Raka jelita grubego przez wiele lat może rozwijać się bezobjawowo. Pierwsze symptomy pojawiają się dopiero, gdy dochodzi do nacieku guza na sąsiednie struktury, wzrostu guza w obrębie światła jelita oraz gdy pojawiają się przerzuty. Pierwszymi objawami, które zdradzają, że w organizmie może rozwijać się nowotwór, są:
- krwawienie z przewodu pokarmowego (szczególnie krew w stolcu)
- ból brzucha
- zmiana rytmu wypróżnień z naprzemiennymi biegunkami i zaparciami
- poczucie niepełnego wypróżnienia
- tzw. „stolce ołówkowate”
- niezamierzony spadek masy ciała.
Jeśli odczuwasz tego typu dolegliwości, koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem. Ten zdecyduje o dalszym postępowaniu.