Sake to japoński alkohol ryżowy. Jak pić sake?

2019-04-10 11:25

Sake to tradycyjny japoński napój alkoholowy produkowany ze sfermentowanego ryżu. Sake znane jest jako nihonshu, co dosłownie oznacza japoński trunek. W Japonii sake jest uznawane za tradycyjny napój i podaje się je podczas uroczystych ceremonii i świąt państwowych w małym, porcelanowym kubku, tzw. sakazuki. Sprawdź, jaki wpływ na zdrowie ma sake i jak pić sake.

Sake to japoński alkohol ryżowy. Jak pić sake?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Sake - rodzaje
  2. Sake - jak pić sake?
  3. Sake - jak się robi sake?
  4. Sake - kalorie, wartości odżywcze
  5. Sake - wpływ na zdrowie

Sake to japoński napój alkoholowy produkowany ze sfermentowanego ryżu. Sake jest trunkiem wytwarzanym bez procesu destylacji, zawierającym od 13% do 17% alkoholu (ale są też marki produkujące sake mające od 30% do nawet 60% alkoholu).

Pochodzenie sake nie jest jasne. Jednak uznaje się, że początki tego trunku sięgają czasów, kiedy w Japonii powszechna stała się uprawa ryżu. Najstarsze pisemne wzmianki o sake pojawiają się w III wieku, kiedy to spożywało się je podczas uroczystości pogrzebowych.

Od XII do XV wieku sake zaczęto produkować w świątyniach buddyjskich i świątyniach Shinto. Wtedy zaczęto stosować fermentację oraz powstały kadzie do wyrobu sake, co doprowadziło do rozpoczęcia produkcji tego napoju na dużą skalę przez osoby niezwiązane ze świątyniami.

W kolejnych wiekach receptura i techniki produkcji były udoskonalane. W drugiej połowie XIX wieku w Japonii powstała rekordowa liczba wytwórni sake, ze względu na małą ilość wymogów, jakie trzeba było spełnić, by je otworzyć. Jednak w kolejnym okresie ich ilość drastycznie spadła, kiedy wzrosły podatki. Na rynku udało się pozostać tylko najbogatszym właścicielom.

Obecnie w Japonii jest około 2 tysiące browarów sake, jednak trunek zyskuje popularność za granicą. Browary są otwierane w Ameryce, Chinach i Australii.

Sake - rodzaje

Wyróżnia się sake bez dodatku alkoholu oraz z jego dodatkiem:

  • sanzō-shu- sake charakteryzująca się dużym dodatkiem alkoholu, trunek niższej jakości
  • futsū-shu- zaliczana do sake stołowych, wytwarzana z dużą ilością alkoholu, niekiedy zawierają też cukry i kwasy organiczne
  • tokutei-meishō-shu- sake najwyższej jakości

Sake charakteryzuje się bezbarwną lub lekko słomkową barwą, czasami zdarzają się sake o barwie bursztynowej i o zawiesistej konsystencji. Wśród sake bezbarwnych wyróżnia się trunki wytrawne i słodkie.

Czy alkohol jest przyczyną raka?

Klasyfikacja sake najwyższej jakości:

  • Junmai Daiginjo-shu - do jego produkcji używa się bardzo mocno polerowanego ryżu (50%), charakteryzuje się lekkim, złożonym smakiem. Sake z dodatkiem alkoholu określa się mianem Daiginjo-shu.
  • Junmai Ginjo-shu - przygotowywany pracochłonnymi metodami z użyciem ryżu o stopniu polerowania 60%, fermentowany w niskich temperaturach. Ma lekki, owocowy smak. Do tego rodzaju sake niektórzy dodają alkohol - wówczas powstaje, tzw. Ginjo-shu.
  • Junmai-shu- wyprodukowany z ryżu o stopniu polerowania, co najmniej 70%, ma wyrazisty, pełny smak. Może być wytwarzana z dodatkiem alkoholu: Honjozo-sh.

Istnieje też podział sake, którego kryterium jest pasteryzacja: jej stopień lub brak. Wyróżnia się:

  • hon-nama sake - niepasteryzowana,
  • nama-chozō-shu - poddana pasteryzacji raz, bezpośrednio przed butelkowaniem, charakteryzuje się orzeźwiającym smakiem,
  • nama-zume-shu - poddana pasteryzacji tylko raz, ale w odróżnieniu od nama-chozō-shu, pasteryzuje się je po wyciśnięciu.

Sake - jak pić sake?

Sake podaje się w różnych temperaturach (5-55 st. C). Można je pić na zimno i na gorąco, a temperatura jest uzależniona od rekomendacji producenta.

Dojrzałe sake najlepiej smakuje na gorąco (42-45 st. C). Sake o delikatnym smaku podaje się podgrzane do 35-40 st. C, zaś sake owocowe i niepasteryzowane spożywa się na zimno lub z dodatkiem lodu.

Sake pije się jako samodzielny trunek, ale może być też dodatkiem do koktajli alkoholowych i bezalkoholowych, np. Wasabi Mary, Classic Sake-tini.

Sake można podawać także z posiłkami. Sake pasuje nie tylko do dań kuchni azjatyckiej, ale też do czerwonego mięsa, pikantnych i aromatycznych potraw. Ponadto sake o delikatnym, owocowym smaku dobrze komponuje się rybami i daniami wegetariańskimi, a sake słodkie pasuje do owoców morza.

Sake w restauracjach podawane jest w specjalnych butelkach, tzw. tokkuri, a następnie jest nalewane klientom do czarki, tzw. choko, Gui-nomi (większe od choko) lub sakazuki (wykorzystywane podczas uroczystości).

Podczas picia sake obowiązują ścisłe zasady, które szczególnie są respektowane podczas uroczystości. Zasady te dotyczą sposobu nalewania, trzymania naczyń oraz podziękowań.

Sake - jak się robi sake?

Źródło: youtube.com/Science Channel

Warto wiedzieć

Sake - kalorie, wartości odżywcze

w 100 g:

Wartość kaloryczna - 134 kcalBiałko - 0,5 gWęglowodany - 5 g

Minerały:

Fosfor - 6 mgPotas - 25 mg Sód 2 - mgWapń - 5 mgŻelazo - 0,1 mgCynk - 0,02 mgMiedź - 0,009 mgSelen - 1,4 µg

Wartość odżywcza USDA

Wirtualny alkomat - skorzystaj z kalkulatora promili

Krok 1 z 3, podaj swoje informacje

18-99 lat
cm
kg

Sake - wpływ na zdrowie

Sake spożywane w umiarkowanych ilościach do posiłku może mieć korzystny wpływ na zdrowie:

  • zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów
  • dzięki obecności w sake aminokwasów: waliny, leucyny i izoleucyny zapobiega wystąpieniu osteoporozy
  • zapobiega chorobom układu krążenia
  • obniża poziom cholesterolu
  • obniża ciśnienie krwi
  • może zapobiec chorobie Alzheimera
  • wpływa korzystnie na skórę przez właściwości nawilżające (glicerol, gliceryna), hamuje wystąpienie plam starczych
  • ma mało kalorii
  • może łagodzić reakcje alergiczne

CZYTAJ TEŻ:

Czy zdrowo się odżywiasz?

Pytanie 1 z 9
Ile jesz posiłków dziennie?
Zdjęcie
O autorze
Marzena Masna, dietetyk SOS Dieta, catering dietetyczny, Warszawa
Absolwentka dietetyki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w poradniach dietetycznych, Zespole Żłobków m. st. Warszawy oraz warszawskich szpitalach dla dorosłych i dzieci. Stale pogłębia swoją wiedzę, uczestnicząc w konferencjach dotyczących prawidłowego odżywiania oraz dietoprofilaktyki i dietoterapii chorób. Obecnie dietetyk w SOS Dieta, cateringu dietetycznym, gdzie zajmuje się doradztwem żywieniowym dla klientów, tworzeniem receptur, przygotowywaniem menu oraz nadzorem nad jakością posiłków.