Sprzyja odchudzaniu, wzmacnia układ krążenia i... działa jak afrodyzjak. Nietypowe warzywo ma niezwykłe zalety

2024-06-12 13:07

Na obniżenie poziomu cholesterolu. Na obniżenie poziomu cukru we krwi. Na wsparcie wątroby. To tylko początek listy zalet tego warzywa. Nie bez powodu sądzi się, że to jedno z najzdrowszych warzyw świata. Co jeszcze możemy zyskać, dodając karczochy do menu?

Sprzyja odchudzaniu, wzmacnia układ krążenia i... działa jak afrodyzjak. Nietypowe warzywo ma niezwykłe zalety
Autor: GettyImages Sprzyja odchudzaniu, wzmacnia układ krążenia i... działa jak afrodyzjak. Nietypowe warzywo ma niezwykłe zalety

Nietypowe warzywo, które działa jak afrodyzjak

Karczoch, choć powszechnie nazywany jest warzywem, to w rzeczywistości roślina z rodziny astrowatych z basenu Morza Śródziemnego. W tym rejonie już od wieków ceniono karczochy z racji ich prozdrowotnych zalet.

Współcześnie karczochy również cieszą się powodzeniem w kuchni południowoeuropejskiej. Co ciekawe, bywają tam postrzegane jako... afrodyzjak.

Świętokrzyskie. Targi Sadownictwa i Warzywnictwa 2024 w Targach Kielce

Karczochy sprzyjają odchudzaniu i są pełne witamin

Karczochy zawierają sporą porcję błonnika, co wyjaśnia, dlaczego są tak cenione na diecie redukcyjnej. Poza tym są bogate w kwas foliowy, witaminy z grupy B i błonnik.

W karczochu znajduje się także witamina C, witamina A i kilka cennych minerałów, jak fosfor, magnez, miedź, żelazo i potas. Te warzywa to również dobre źródło roślinnego białka.

Karczoch to przyjaciel twojego serca 

Jak lekarze i dietetycy oceniają karczochy? Na podstawie znanych badań, wiadomo, że mogą one wpływać regulująco na poziom cholesterolu we krwi.

Karczochy zawierają też substancje o działaniu antyoksydacyjnym, co sprawia, że mogą korzystnie działać na serce i układ krążenia. Ekstrakt z karczocha sprzyja efektywnemu przetwarzaniu cholesterolu przez organizm. Ponadto przeciwutleniacze mogą zmniejszać ryzyko rozwoju niektórych nowotworów.

Karczochy zaleca się w diecie osób z nadciśnieniem, bo zawarte w nich enzymy korzystnie działają na naczynia krwionośne. Ten efekt to także zasługa potasu oraz magnezu, które to pierwiastki są istotne w pracy serca.

Karczochy - zbawienne dla wątroby, obniżają poziom cukru we krwi

Karczochy mogą działać korzystnie na wątrobę, wspierając jej regenerację, zmniejszając stany zapalne i działając pomocniczo przy farmakoterapii. Karczoch jest też bogaty w garbniki i flawonoidy. Kolejne atuty to niska kaloryczność i niski indeks glikemiczny.

Z kolei inulina, która znajduje się w karczochach, korzystnie wpływa na poziom cukru we krwi. Inulina to rodzaj błonnika o właściwościach prebiotycznych.

Korzystnie działa na pracę układu pokarmowego, niweluje biegunki, bóle brzucha, bolesne skurcze i zaparcia. Karczochy mogą również łagodzić objawy zespołu jelita drażliwego.

Jak jeść karczochy? 

Karczochy można jeść w różnej postaci: gotowane w wodzie lub na parze, grillowane, jako dodatek do sosów, mięs, serów, sałatek. To również pyszny składnik pożywnej zupy. Karczoch może być nawet wykorzystywany w postaci... soku.

Niezależnie od formy podania, karczochy to doskonałe wsparcie dla osób, które chciałyby zredukować masę ciała albo zniwelować skutki zbyt tłustej diety.

Karczochy - przeciwwskazania 

Karczochy mogą uczulać niektóre osoby. Nie zaleca się ich także pacjentom z problemami z drogami żółciowymi albo kamieniami żółciowymi.

Jako substancja obniżająca ciśnienie, karczoch nie jest zalecany pacjentom ze zbyt niskim ciśnieniem tętniczym.

Ponadto należy mieć na uwadze, że karczoch może wchodzić w interakcje z lekami stosowanymi w schorzeniach wątroby czy innych dolegliwościach układu pokarmowego, w tym jelit.