Surowe albo prażone. Jedz je codziennie, a pęcherz i prostata ci podziękują
Pestki dyni to smaczny dodatek do wielu potraw. Mogą również stanowić zdrową przekąskę. Warto postawić na nie, zamiast podjadania czipsów czy innych niekoniecznie zdrowych produktów. Dlaczego warto sięgać po pestki dyni? Lista korzyści, jakie z nich płyną, może cię zaskoczyć.
Na co są dobre pestki z dyni?
Surowe albo prażone. Solo albo jako dodatek do dań. Pestki dyni otwierają przed nami wiele kulinarnych możliwości. Można je samodzielnie wyprażyć w piekarniku, można też kupić „gotowce”. Jedno jest pewne: pestki dyni to świetne źródło minerałów i szeregu innych cennych dla organizmu składników. Jakie są właściwości pestek dyni?
Czy pestki dyni są zdrowe?
Przeciwutleniacze w perstkach dyni
Pestki dyni zawierają bardzo dużo przeciwutleniaczy. Co ciekawe, ich ilość zwiększa proces prażenia. A o tym, że przeciwutleniacze to sposób na spowolnienie procesu starzenia, wiadomo nie od dzisiaj.
Zauważono też, że dzięki prażeniu pestki dyni stają się jeszcze łatwiej strawne. Zawarty w nich błonnik sprzyja usprawnieniu procesów trawienia. Co istotne, więcej błonnika jest w pestkach z łupiną (ale nie wszystkie pestki tak można zjeść).
Minerały w pestkach dyni
Pestki dyni zawierają też magnez, który doskonale wpływa na układ nerwowy i zdrowe mięśnie. Ponadto zawarte w nich żelazo to przepis na poprawę pracy układu krwionośnego i odpornościowego. Kolejny minerał, który znajdziemy w pestkach dyni to selen, jak również cynk i potas.
Pestki to również źródło białek, czyli aminokwasów. Jeden z nich, tryptofan, sprzyja dobremu zasypianiu. Jedząc regularnie pestki, możesz zyskać zdrowy sen bez pobudek, a w efekcie lepsze samopoczucie na co dzień. Pestki dyni stanowią też źródło beta karotenu.
W badaniach stwierdzono, że pestki mogą wpływać na zmniejszenie ryzyka niektórych nowotworów, jak rak płuc, rak prostaty, rak jelit, rak żołądka czy rak piersi. To zasługa lignanów obecnych w pestkach dyni. Te polifenole również pełnią funkcje antyoksydacyjne.
Pestki dyni na pęcherz i prostatę
Olej obecny w pestkach dyni sprzyja regulowaniu pracy pęcherza moczowego. Pomaga pacjentom, których pęcherz jest nadreaktywny. Badania w tym zakresie trwają, ale dotychczasowe ustalenia są bardzo obiecujące. Podobnie korzystny wpływ odnotowano, jeśli chodzi o prostatę. Regularne spożywanie pestek z dyni może zmniejszać ryzyko jej łagodnego przerostu.