Ten owoc może poprawić koncentrację, pamięć i refleks. Dopisz do listy zakupów
Zbliża ci się poważny sprawdzian, egzamin albo prezentacja w pracy, więc chcesz wypaść jak najlepiej? Oprócz dokładnego przygotowania, pomóc może w tym jeden, przepyszny produkt. Eksperci są zgodni co do jego dobroczynnych właściwości. O jakim owocu mowa?
Eksperci zalecają spożycie jednego produktu spożywczego jeśli przygotowujemy się do sytuacji, w której chcemy wypaść jak najlepiej. I choć większość osób od razu na myśl przychodzą banany, to jednak badania sugerują, że inny owoc może znacznie bardziej zwiększyć sprawność mózgu.
Ten owoc spodoba się wszystkim miłośnikom słodkości. Uważany za "superżywność" jest nie tylko przepyszny, ale również pełen właściwości zdrowotnych.
Borówki warto włączyć do diety. Badania mówią jasno
Chodzi mianowicie o skromną borówkę. Liczne badania wykazały, że garść tych owoców może nie tylko obniżyć ciśnienie krwi, ale również przyspieszyć czas reakcji oraz poprawić pamięć i funkcje poznawcze.
W badaniu, które pojawiło się w American Journal of Clinical Nutrition poproszono 61 zdrowych uczestników o wypicie napoju zawierającego 26 gram proszku z dzikiej borówki. Odpowiada to 126 gramom świeżych owoców. Grupa kontrolna w tym samym czasie otrzymywała placebo.
U osób pijących napój z borówkami w ciągu 12 tygodni udało się zaobserwować poprawę pamięci, zwiększoną dokładność i obniżenie ciśnienia krwi.
Borówki są dobre dla zdrowia. Wpływają nie tylko na pamięć
Eksperci chwalą właściwości zdrowotne borówek. Profesor Claire Williams z Wydziału Neurologii Uniwersytetu w Reading podkreśliła, że z badania jasno wynika, że spożywanie borówek jest niezwykle korzystne dla funkcji poznawczych.
Wyjaśniła również, że jest to zgodne z tym, co już wiemy o korzyściach zdrowotnych płynących ze spożywania produktów bogatych w antocyjany.
Nie jest to jednak jedyne badanie, w którym rolę główną odegrały borówki. Inne trwało sześć lat, a udział w nim wzięło 16 tysięcy uczestników. Wykazało ono, że borówki mogą opóźnić pogorszenie funkcji poznawczych nawet o dwa i pół roku.
Wszystko to te owoce zawdzięczają antocyjanom, czyli flawonoidom pochodzenia roślinnego. Odgrywają one kluczową rolę w poprawie przepływu krwi do ważnych obszarów ciała, takich jak serce i mózg.
Te związki wykazują silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, dzięki czemu zwalczają wiele chorób i poprawiają wrażliwość na insulinę. Warto więc włączyć te związki do diety (czy to w formie borówek, czy truskawek, malin, jabłek lub winogron), by obniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 i choroby serca.