Ten owoc przynosi ulgę nie tylko w bólu zęba. Wystarczą dwa kęsy dziennie
Jedzenie owoców dostarcza organizmowi wiele korzyści, jednak często skupiamy się na roli witamin i zawartości błonnika. Tym razem przeanalizujemy wartości odżywcze fig, które jesienią pojawiają się na sklepowych półkach. Okazuje się, że naukowcy bardzo cenią tę roślinę ze względu na liczne właściwości natury prozdrowotnej.
Figi są bardzo charakterystyczne. Ich kształt przypomina malutką gruszkę o fioletowej barwie. Są jednak wyjątkowo delikatne i miękkie. Sporym zaskoczeniem dla osób, które sięgają po nie po raz pierwszy, jest wygląd wnętrza owocu. Zaznaczamy jednak, że jest pyszny i warto włączyć go do swojej diety, o czym świadczą badania naukowe.
Owoce figowca, dlaczego są cenne dla zdrowia?
Figi to egzotyczne owoce, a ich rodzimym miejscem występowania są między innymi takie państwa jak Algieria, Maroko, Tunezja, Cypr, czy Pakistan. Stąd w Polsce pojawiają się głównie jesienią, a sezon jest dosyć krótki. Mimo to warto spróbować fig, poznać ich nietypowy smak i docenić wartości odżywcze.
Naukowcy przeanalizowali skład owoców figowca oraz bioaktywność występujących w nim związków. Wyniki wykazały, że spożywanie fig dostarcza do organizm flawonoidy, dietetyczne polifenole, tokoferole i kwasy askorbinowe. Każdy z tych składników stanowi cenny przeciwutleniacz wykazujący wiele prozdrowotnych korzyści.
Obecny w owocach eter i etanol w porównaniu do indometacyny, czyli standardowego leku, wykazał bardzo silne działanie przeciwzapalne, dlatego zdaniem naukowców warto sięgać po figi między innymi podczas bólu zęba.
To jednak nie jedyna korzyść ze spożywania owoców figowca. W trakcie badań udało się ustalić, że ta roślina zapobiega chorobom wątroby i uszkodzeniu tego organu. Specjaliści zaznaczyli również, że figi zawierają dużo antyoksydantów. Warto jednak wybierać te bardziej dojrzałe, ponieważ to w nich jest najwięcej fitochemikaliów. Co więcej, nie należy wyrzucać skórki, bo to właśnie w niej skumulowane są przeciwutleniacze, które chronią przed rakiem.
Figi suszone czy świeże? Wybierz ulubioną wersję
Ze względu na fakt, iż świeże figi są dostępne dość krótko, warto sięgać po suszoną wersję owoców. Badacze z Turcji i Kanady przeanalizowali wartości prozdrowotne takiego rozwiązania. Okazuje się, że suszone owoce stanowią skoncentrowaną formę świeżych owoców, a sięganie po tego typu przekąski dostarcza wielu cennych właściwości.
Po pierwsze, wspomagają pracę jelit za sprawą dużej ilości błonnika. Dzięki temu przyspieszają metabolizm, a ich przeciwzapalne właściwości wspomagają leczenie różnych schorzeń układu pokarmowego. Ponadto błonnik zapobiega występowaniu zaparć i chroni nas między innymi przed nowotworem jelita grubego.
Figi mają także zdolność obniżania ciśnienia krwi za sprawą obecności potasu. To za sprawą tego pierwiastka poprawia się drożność naczyń krwionośnych, przez co ciśnienie zaczyna nieco spadać.
Suszone owoce figowca również mogą pomóc naszym zębom. To właśnie w tej przekąsce znajduje się duża ilość wapnia, dzięki czemu wzmacniamy kości i chronimy uzębienie.