To możesz znaleźć w chlebie z supermarketu. Bosacka: Nie dajcie się nabrać
Katarzyna Bosacka to dziennikarka, która interesuje się kwestią odżywiania. W mediach społecznościowych informuje o pułapkach konsumenckich i wskazuje, na co zwrócić uwagę. Tym razem pod lupę wzięła chleb. Kolejny raz okazuje się, że coś, co powinno obfitować w naturalne składniki wcale nie jest tak zdrowe jak byśmy zakładali.
Dziennikarka nie tylko analizuje skład żywności, ale także edukuje innych, w jaki sposób dany składnik może wpływać na zdrowie. Okazuje się, że nawet najbardziej podstawowy produkt nie jest wolny od niechcianych dodatków.
Kupujesz ten chleb? Ten skład może cię zaskoczyć
Swojski chleb kojarzy się z tradycyjnym wypiekiem, którego zapach rozprzestrzeniał się w całym domu. Niestety okazuje się, że obecnie aktualna jest wyłącznie nazwa. Katarzyna Bosacka wskazuje, że produkt o nazwie “swojski chleb” to tak naprawdę pieczywo, w którym znajdują się różne dodatki, które w domowym i naturalnym chlebie nie występują.
- Nie dajcie się nabrać na takie napisy na opakowaniach jak: „wiejski”, „swojski”, „babuni”, „jak u mamy” „tradycyjny”, „domowy” itp., bo to wcale nie oznacza, że produkt jest naturalny i nie zawiera zbędnych dodatków do żywności - informuje Bosacka.
Dziennikarka wskazuje, że czytając etykiety, można zauważyć, że w pieczywie znajdują się takie składniki jak:
- emulgator,
- cukier,
- stabilizator gumę guar E412,
- karboksymetylocelulozę E466,
- syrop glukozowy,
- środek do przetwarzania mąki.
Pod postem pojawiło się wiele komentarzy, z których wynika, że internauci często decydują się na samodzielne pieczenie chleba, w którym znajduje się wyłącznie mąka, zakwas, sól i woda.
Cukier to cichy zabójca? Czytaj skład produktów
Cukrzyca to choroba, która rozwija się po cichu i wielu chorych przez lata nie wie, że na nią cierpi. Ministerstwo Zdrowia prognozuje, że już w 2030 roku na cukrzycę typu 2 może zachorować nawet ponad 4 mln osób.
Dieta gra kluczową rolę w kontekście występowania cukrzycy typu 2, którą określa się także mianem choroby wtórnej. Zdiagnozowana cukrzyca wymaga leczenia u diabetologa, ale zanim dojdzie do tak poważnego stanu, odpowiednia forma żywienia może obniżyć poziom cukru we krwi i zapobiec poważnym konsekwencjom zdrowotnym.
W obecnych czasach cukier dodawany jest niemal do każdego produktu, jak widać, nie brakuje go również w chlebie. Syrop glukozowy to kolejny składnik, który nie wpływa pozytywnie na poziom glikemii. Spożywając każdego dnia wysokoprzetworzoną żywność, słodycze, a do tego wędliny, chleb czy inne dodatki z zawartością cukru zwiększamy ryzyko zachorowania cukrzycę typu 2, która przez długi czas rozwija się bez żadnych objawów, stąd zyskała określenie “cichego zabójcy”. Warto dokładnie analizować codzienną dietę i czytać etykiety sprzedawanych produktów, bez względu na to jak piękną nazwą zostały okraszone.