Zbijają ciśnienie, redukują stres i nie otumaniają. Zioła pomogą ci się uspokoić

2024-12-10 10:35

Zioła od wieków są cenione za swoje właściwości uspokajające i wyciszające. Choć melisa cieszy się największą popularnością, istnieje wiele roślinnych alternatyw, które mogą wspomóc redukcję stresu, złagodzić lęki, poprawić nastrój i ułatwić zasypianie. Poznaj naturalne metody dbania o spokój i zdrowie.

Zbijają ciśnienie, działają łagodząco na stres i nie otumaniają. Te zioła pomogą ci się uspokoić
Autor: Getty Images

Najlepsze zioła na nerwy

Dziurawiec

Dziurawiec jest popularną rośliną w Europie, wykazuje silne działanie uspokajające, antybakteryjne i przeciwzapalne. Substancje bioaktywne, takie jak hiperycyna, flawonoidy i olejki eteryczne, hamują wychwyt serotoniny, dopaminy i noradrenaliny, co sprzyja redukcji stresu i poprawie nastroju.

Prace opublikowane w Phytotherapy Research potwierdzają skuteczność dziurawca w leczeniu łagodnej depresji i stanów lękowych. Podkreślono jednak ryzyko wystąpienia interakcji z lekami, takimi jak hormonalne środki antykoncepcyjne i antydepresanty.

Kava-Kava (Kłącze pieprzu metystynowego)

Kava-kava (Piperis methystici rhizoma) pochodzi z tropikalnych obszarów Oceanii. Zawarte w niej kawalaktony, takie jak kawaina i dihydrokawaina, mają działanie uspokajające i łagodzące lęk bez powodowania uczucia senności czy otumanienia.

Badania opublikowane w Journal of Clinical Psychopharmacology wykazały, że kava-kava jest równie skuteczna jak syntetyczne leki przeciwlękowe, przy mniejszej liczbie działań niepożądanych.

Kłącze pieprzu może być stosowane jako napar lub suplement. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ długotrwałe zażywanie może prowadzić do skutków ubocznych, takich jak suchość skóry, bóle głowy czy problemy neurologiczne.

Kwiat lawendy lekarskiej

Lawenda zawiera linalol i octan linalilu, które działają relaksująco, zmniejszając poziom kortyzolu (hormonu stresu). Olejek lawendowy wspiera układ nerwowy, poprawia nastrój i jakość snu.

Według badań opublikowanych w International Journal of Psychiatry in Clinical Practice aromaterapia z użyciem tego kwiatu skutecznie zmniejsza lęk i poprawia jakość snu.

Lawenda może być stosowana również w postaci naparów lub jako dodatek do kąpieli. Jest szczególnie polecana osobom cierpiącym na przewlekły stres i trudności z zasypianiem.

O ziołach leczniczych

Kwiatostan lipy

Lipa wykazuje łagodne działanie uspokajające dzięki flawonoidom i olejkom eterycznym obecnym w składzie. Pomaga w redukcji stresu, napięcia mięśniowego oraz ułatwia zasypianie.

Prace zamieszczone w Herbal Medicine Journal podkreślają, że wspomaga również regulację pracy serca w sytuacjach stresowych, zmniejszając napięcie emocjonalne. Napary z lipy są łagodne i bezpieczne dla większości osób, regularne spożywanie wspomaga równowagę i relaks.

Ziele męczennicy cielistej

Męczennica zawiera flawonoidy, kumaryny i maltol, które wspierają relaksację i redukcję lęku. Pomaga w łagodzeniu napięcia nerwowego i poprawia jakość snu.

Badania opublikowane w European Neuropsychopharmacology dowodzą skuteczności ziela w leczeniu łagodnych zaburzeń lękowych, choć efekty pojawiają się wolniej niż przy stosowaniu leków syntetycznych. Męczennicę można stosować jako napar lub suplement, jest też składnikiem wielu preparatów ziołowych wspomagających spokojny sen.

Ziele serdecznika

Serdecznik działa uspokajająco i hipotensyjnie. Zawiera związki aktywne wspierające układ nerwowy i zmniejszające objawy stresu, takie jak podwyższone ciśnienie krwi. Wyniki badań opublikowane w Phytomedicine Research pokazują, że serdecznik skutecznie obniża ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem spowodowanym stresem. Jest stosowany w postaci naparów, kapsułek lub tabletek. W przypadku przyjmowania leków na serce zaleca się konsultację z lekarzem.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor: