Zbyt dużo kofeiny w ciągu dnia może skończyć się fatalnie. 9 skutków ubocznych
Choć kofeina w umiarkowanych dawkach jest bezpieczna, a nawet zdrowa to już zbyt duża ilość może poważnie zagrozić zdrowiu. Należy pamiętać, że tego rodzaju składnik jest także obecny w napojach energetycznych czy liściach herbaty. Dlatego poniżej zwracamy uwagę na 9 poważnych skutków ubocznych.
Do czego prowadzi nadmiar kofeiny? Nie tylko problemy z sercem
Food and Drug Administration wskazuje, że większość osób może spożywać dziennie ok. 400 mg kofeiny dziennie. Niemniej dla niektórych nawet taka dawka może być zbyt duża. Konsekwencje spożycia zbyt dużej ilości mogą być opłakane a dolegliwości dotkliwe.
Po pierwsze poczucie lęku. Napoje bogate w kofeinę blokują działanie adenozyny, czyli substancji chemicznej w mózgu, odpowiadającej za uczucie zmęczenia. Dodatkowo wyzwala uwalnianie adrenaliny. Natomiast kiedy dzienna dawka jest zbyt duża, może pojawić się niepokój i nerwowość.
Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders publikowany przez American Psychiatric Association wymienia zaburzenia lękowe są jednym z czterech zespołów powiązanych z kofeiną.
Natomiast kiedy ktoś spożyje 1000 mg kofeiny lub więcej to taka wartość uznawana jest za ekstremalnie wysoką, powodując drżenie i nerwowość. Drugim skutkiem ubocznym zbyt dużej dawki kofeiny jest bezsenność. Badania wykazały, że za duża ilość tego składnika w ciągu dnia może wydłużać czas potrzebny do zaśnięcia.
Czy nadmiar kofeiny szkodzi? Pozostałe 7 skutków ubocznych
Jednym z najbardziej powszechnym skutkiem ubocznym spożywania zbyt dużej ilości kofeiny są skoki ciśnienia krwi. Choć kofeina sama w sobie zdaje się nie zwiększać ryzyka występowania chorób układu sercowo-naczyniowego, to jednak wpływa na ciśnienie tętnicze, ponieważ działa pobudzająco na układ nerwowy.
Przypominamy, że nadciśnienie zwiększa ryzyko udaru mózgu i zawału serca. Stąd nawet jeśli nie chorujemy, nie powinniśmy spożywać zbyt dużej dawki kofeiny.
Czwartym skutkiem obocznym jest zmęczenie. Brzmi dość zaskakująco, bo przecież zadaniem kofeiny jest pobudzenie organizmu do działania, a nie wyciszanie. Natomiast kiedy pijemy jej za dużo, a później pozbywamy się z moczem, jej nagły spadek przynosi odwroty skutek.
Przykładem mogą być napoje energetyczne, które, choć początkowo zwiększały czujność nawet na kilka godzin, to osoby, które po nie sięgały, odczuwały większe zmęczenie kolejnego dnia. Pozostałe skutki uboczne nadmiernego picia kawy lub innych napojów zawierających kofeinę to:
- szybkie tętno,
- częste oddawanie moczu (ryzyko odwodnienia),
- problemy trawienne,
- rozpad mięśni,
- uzależnienie.