Biała dieta – co jeść po wybielaniu zębów?

2021-04-07 9:48

Biała dieta jest niezbędna do utrzymania pięknego uśmiechu po zabiegu wybielania zębów. Śnieżnobiałe zęby to efekt wybielania, który chcemy zachować jak najdłużej. Aby tak się stało, musimy przestrzegać kilku ważnych zasad. Co można jeść na białej diecie? Jakich produktów należy unikać?

Biała dieta – co jeść po wybielaniu zębów?
Autor: Getty Images

Biała dieta jest bardzo ważna, jeśli chcemy utrzymać efekty wybielania zębów na dłużej. Polega ona na spożywaniu produktów, które nie posiadają barwników, zarówno spożywczych, jak i tych naturalnych, które mogą wpływać na zabarwienie zębów. W celu podtrzymania efektu wybielania, szczególnie istotny jest sposób postępowania do dwóch tygodni po wykonaniu zabiegu. 

Spis treści

  1. Wybielanie zębów – na czym polega?
  2. Biała dieta – jak zachować efekt wybielania jak najdłużej?
  3. Biała dieta – lista zalecanych produktów
  4. Biała dieta – lista zakazanych produktów
  5. Biała dieta – przykładowy jadłospis

Wybielanie zębów – na czym polega?

Wybielanie zębów to zabieg, który wykonywany jest w gabinecie stomatologicznym lub samodzielnie (na własną rękę) w domu. Wszystko zależy od sposobu techniki i rodzaju preparatu, przy pomocy których zamierzamy uzyskać śnieżnobiały uśmiech. Do wybielania zębów stosuje się najczęściej nadtlenek karbamidu lub nadtlenek wodoru w różnych stężeniach.

W preparatach domowych zazwyczaj ma on mniejsze stężenie. Sam proces wybielania polega na przeniknięciu nadtlenku wodoru przez szkliwo do granicy szliwno-zębinowej i dotarciu do głębi zębiny.

W trakcie tego działania dochodzi do utlenienia nienasyconych wiązań barwnych substancji zwanych chromatoforami i zamianę ich na wiązania nasycone. To powoduje, że chromatofory stają się rozjaśnione lub zupełnie tracą barwę, a my zyskujemy ładny, biały odcień zębów.

Wybielanie zębów to proces chemiczny. Do jego przeprowadzenia nie będą się więc nadawać wybielające pasty do zębów oparte o mechanizm ścierania osadu przy pomocy zawartych w nich drobinek. Nie przydadzą się również specjalne szczoteczki do zębów, czy reklamowane gumy do żucia.

Aby doszło do zmiany barwy zęba, musi dojść do utlenienia barwników i uzyskania takich związków chemicznych, które będą całkowicie bezbarwne. A tego nie da się uzyskać wyżej wymienionymi metodami.

Biała dieta – jak zachować efekt wybielania jak najdłużej?

Aby mieć śnieżnobiały uśmiech, nie wystarczy kupić nakładkę wybielającą, czy skorzystać z profesjonalnego zabiegu u stomatologa. Za utrzymanie efektu białych zębów odpowiada również właściwy sposób postępowania tuż po zabiegu. Na przykład, w trakcie dwóch pierwszych godzin po wybielaniu zębów nie powinno się nic pić oprócz wody mineralnej, ani też nic jeść.

Pierwsza doba po zabiegu to także czas, w którym powinniśmy unikać spożywania lub picia produktów o zbyt wysokiej lub niskiej temperaturze, gdyż może to prowadzić do nadwrażliwości zębów.

By nie stracić efektu bieli musimy też przejść na specjalną, „białą dietę” i kontynuować ją przez 7-14 dni po wybielaniu.

Biała dieta – lista zalecanych produktów

Biała dieta to taka, w której wykluczone są produkty zawierające barwniki zarówno pochodzenia naturalnego, jak i przemysłowego, które mogą wpływać na zabarwienie zębów.

Podczas jej stosowania unika się więc np. czerwonych czy pomarańczowych owoców lub warzyw, jak również kefirów czy słodyczy zawierających barwniki (na etykietach znajdziesz je oznaczone literą E).

Jakie produkty można spożywać w trakcie trwania białej diety?

Są to przede wszystkim:

Oprócz tego można spożywać drób, czyli:

Z pieczywa nadaje się tylko jasne pszenne, a z dodatków do mięsa: ryż.

Warzywa dostępne na białej diecie to:

Na białej diecie można spożywać także jajka, tyle, że bez żółtka.

W menu można wkomponować jeszcze ryby oraz owoce morza, dzięki którym nie zabraknie nam źródła kwasów omega-3.

W chwili słabości można skusić się na banana, co pozwoli nam uzupełnić zapasy potasu.

Do picia zalecana jest tylko woda. Kawa i herbata mogłyby nam bowiem zabarwić szkliwo.

Biała dieta – lista zakazanych produktów

W białej diecie zakazane jest wszystko, co barwi. W ciągu 14 dni nie powinniśmy więc spożywać owoców jagodowych takich jak:

Wykluczone są też owocowe soki, czy to na bazie naturalnych owoców, czy też na bazie koncentratów z dodatkiem sztucznych barwników.

Na tej diecie nie spożyjemy też:

Musimy unikać barwiących przypraw typu:

W odstawkę powinny pójść również:

W trakcie białej diety nie sięgajmy po kupne słodycze, bo kryje się w nich masa barwników, a dań nie popijajmy kawą czy herbatą, bo na naszych zębach może powstać brzydki osad.

Biała dieta – przykładowy jadłospis

Choć biała dieta wydaje się pełna zakazów i wykluczonych produktów, to jednak da się na niej skomponować smaczne i pożywne dania.

Na śniadanie można zjeść kanapkę z tzaziki (twarożek plus ogórek), na obiad zrobić makaronową zapiekankę z kalafiorem, a na deser muffinki bananowe.

Na kolację można spożyć pieczonego pstrąga, z ziemniakami i mizerią, a przez cały dzień pić między posiłkami wodę mineralną, by zadbać o właściwy stopień nawodnienia organizmu.

Czytaj też: