Cierpi na to pół miliona osób w Polsce. Te produkty tylko pogarszają ból

2024-01-22 10:16

W Polsce jest nawet pół miliona chorych z tym problemem. Nieświadomie mogą pogarszać swój stan, sięgając po nieodpowiednie produkty. Co należy wyeliminować z menu, zmagając się z podagrą? Na czym polega to schorzenie i czy można je skutecznie leczyć?

Pół miliona chorych w Polsce cierpi z bólu. Rezygnacja z tych produktów może pomóc
Autor: Getty Images

Czego nie jeść przy podagrze

Tę chorobę różnie się nazywa: artretyzm, podagra, dna moczanowa. Statystycznie dopada jedną lub dwie osoby na sto. Częściej chorują mężczyźni, starsi lub w średnim wieku. I cierpią, bo kryształki sodu skumulowane w okolicy stawów, oznaczają silny ból.

Objawy podagry można złagodzić, dobrze dobierając dietę, obok profesjonalnego leczenia. Oto lista produktów, z których trzeba zrezygnować, zmagając się z artretyzmem. 

Zaburzenia snu, problemy z pamięcią, silny ból. Tak może objawiać się jedna z najbardziej tajemniczych chorób

Dieta dla osób z dną moczanową

Dieta dla chorych na dnę moczanową wymaga rezygnacji z produktów o wysokiej zawartości puryn. Wspomniane puryny to aromatyczne związki organiczne, które przekształcają się w kwas moczowy.

Jego wysokie stężenie w organizmie powoduje nasilenie dolegliwości towarzyszących dnie moczanowej. Dlatego eliminacja takich produktów może korzystnie wpłynąć na komfort życia pacjenta. Z czego należy zrezygnować przy dnie moczanowej?

  • wątróbka - wysokie stężenie puryn może przełożyć się na bóle stawów
  • sardynki - mogą wpływać na zaostrzenie objawów
  • grzyby świeże i suszone - mogą sprzyjać zwiększeniu odkładania kwasu moczowego w organizmie
  • piwo i inne alkohole - prcentowe trunki powodują m.in. podnoszenie poziom kwasu moczowego, niekorzystny wpływ na metabolizm, zwiększenie dolegliwości bólowych
  • soki owocowe - wysoka zawartość fruktozy powoduje wzrost poziomu kwasu mlekowego w organizmie, co przekłada się na zahamowanie wydalania kwasu moczowego z organizmu

Artretyzm - leczenie i dieta

Zapalenie stawów, zwane dną moczanową i podagrą, zaczyna się zwykle u podstawy dużego palca. Opuchlizna i zaczerwienienie, widoczne są gołym okiem. Pacjentowi towarzyszy też silny ból. Stany zapalne mogą objąć też kolana, barki, kciuki, kręgosłup i inne miejsca.

Leczenie jest długie i nie zawsze łatwe. Sukces zależy od m.in. stopnia zaawansowania choroby, a także stylu życia pacjenta, w tym właściwej diety. Oprócz eliminacji produktów bogatych w puryny należy przyjmować - zgodnie z zaleceniem lekarza - farmaceutyki, takie jak leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, a także glikokortykosteroidy.