Dieta w ciąży: dania wigilijne dla przyszłej mamy

2021-12-08 14:43

Dieta w ciąży powinna być zrównoważona, urozmaicona i bogata w pełnowartościowe składniki potrzebne do budowy tkanki dziecka. Świąteczne menu jest bogate, chciałabyś spróbować wszystkich, ale też nie zaszkodzić sobie i dziecku. Jak znaleźć złoty środek? Jak przygotować dania wigilijne, gdy jesteś w ciąży?

Dieta w ciąży
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Dania wigilijne dla przyszłej mamy: jakie ryby dla kobiety w ciąży?
  2. Dania wigilijne dla przyszłej mamy: uszka, barszcz, pierogi i kapusta
  3. Wigilijne desery dla przyszłej mamy
  4. Dania wigilijne dla przyszłej mamy: co na świąteczny obiad?

W ciąży szczególnie musisz dbać o właściwy sposób odżywiania. Dlatego przygotowując jadłospis na święta warto dobierać potrawy w taki sposób, aby zachowując tradycyjny charakter świątecznych biesiad, nie obciążać żołądka i jeść produkty najbardziej wartościowe. To możliwe – wszystko jest kwestią sposobu przyrządzania i doboru składników.

Polacy o świętach w pandemii. Maseczki przy wigilijnym stole?

Dania wigilijne dla przyszłej mamy: jakie ryby dla kobiety w ciąży?

Podczas tradycyjnej wieczerzy obowiązkowo podaje się ryby. Żeby uniknąć zgagi, wzdęć i uczucia pełności, powinnaś przede wszystkim sięgać po ryby pieczone, gotowane, ryby w galarecie lub faszerowane. Są one lekkostrawne i nie zawierają dodatkowych ilości tłuszczu – jak jest w przypadku ryb smażonych.

Ryby gotowane nie każdemu smakują, dlatego warto gotować je w wywarach, np. warzywnym czy mlecznym, co znacznie poprawi ich smak. Koneserzy szczególnie cenią ryby gotowane na parze, podane z różnego rodzaju sosami, np. sosem zielonym lub holenderskim.

Najbardziej polecane są ryby morskie, bowiem zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, odgrywające ogromną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka. Dziś wiadomo już, że ich odpowiednia ilość ma wpływ nie tylko na odporność dziecka, ale również na rozwój jego mózgu i poziom inteligencji. Dlatego karpia lepiej tylko spróbuj, aby tradycji stało się zadość, za to zjedz przyrządzony na parze czy w galarecie większy kawałek ryby morskiej (łosoś, dorsz, makrela, halibut).

W czasie ciąży lepiej zrezygnować z popularnych śledzi solonych podanych w oleju lub marynacie. Są to ryby surowe, a więc istnieje ryzyko że zawierają groźne dla kobiet w ciąży bakterie.

Dania wigilijne dla przyszłej mamy: uszka, barszcz, pierogi i kapusta

Jedną z najpopularniejszych potraw wigilijnych jest barszcz czerwony z uszkami. Przygotowany tylko na bazie wywaru warzywnego barszcz jest lekkostrawny i będzie dla ciebie lepszy niż zupa grzybowa.

Uszka lub pierogi, stanowiące dodatek do barszczu, są zazwyczaj nadziewane kapustą lub grzybami, albo połączeniem tych dwóch składników. Są to dania postne bez tłuszczu, mogą jednak powodować kłopoty żołądkowe.

W tym przypadku lepiej po prostu zachować umiar. Warto także dodać do farszu odrobinę ziół, np. kminku, co ułatwi trawienie i zapobiegnie wzdęciom.

Wigilijne desery dla przyszłej mamy

Wigilijny deser to w wielu domach kutia. Przyrządzona z ziaren pszenicy, orzechów, migdałów i rodzynek, zawiera wiele cennych dla ciebie i dziecka składników odżywczych, warto jej więc spróbować, byle z umiarem, gdyż jest to danie bardzo kaloryczne.

Potraw nie popijaj obficie, bo powoduje to rozcieńczanie soków trawiennych. Doskonały do picia jest kompot z suszonych owoców, gdyż poprawia pracę przewodu pokarmowego.

Problem

Ratunku, przejadłam się!

Przesadziłaś ze świątecznymi smakołykami? Dokuczają ci wzdęcia, zgaga, niestrawność? Niezawodne w takim przypadku są herbatki z rumianku, mięty i kopru włoskiego. Pij je dość ciepłe, ale nie gorące, po kilka łyków, za to często. Skuteczna jest również ciepła woda z dodatkiem kropli miętowych. Na zgagę pomoże zaś napar z imbiru i sól Vichy. nie zaszkodzisz sobie ani dziecku.

Dania wigilijne dla przyszłej mamy: co na świąteczny obiad?

Głównym daniem tradycyjnego świątecznego obiadu jest najczęściej pieczeń – wieprzowa lub z drobiu (kaczki, gęsi, indyka). Pamiętając, że w okresie ciąży zwiększa się w dużym stopniu zapotrzebowanie na składniki odżywcze, podczas gdy na energię tylko w niewielkim, warto wybrać pieczyste mniej kaloryczne, mniej tłuste, za to lekkostrawne. 

Przykładowo: 100 g surowego mięsa z indyka dostarcza 129 kcal, podczas gdy taka sama porcja gęsi – aż 339 kcal! Dużo tłuszczu zawiera również kaczka. Indyk dostarcza też mniej kalorii niż schab wieprzowy (174 kcal w 100 g) czy szynka wieprzowa (261 kcal). Jest to więc idealne mięso na uroczysty obiad. 

Indyk upieczony w całości, często z nadzieniem (np. z suszonych moreli, jabłek lub warzyw) będzie ozdobą stołu. Lepiej jednak upiec go w rękawie foliowym, a nie tradycyjnie, podlewając tłuszczem.

Tak upieczony będzie nie tylko bardziej wartościowy, ale też soczysty, lekkostrawny i kruchy. Na zakończenie obiadu warto przygotować lekki deser, np. sałatkę ze świeżych owoców, owoce pieczone, galaretki z owocami polane jogurtem z bakaliami. Są one smaczne, zdrowe i zdecydowanie bardziej odpowiednie dla przyszłej mamy niż torty czy ciasta z kremem. Staraj się unikać czekolady, gdyż może powodować zgagę.

Czytaj też: