DIETA w uchyłkowatości jelita grubego

2013-08-09 13:47

Dieta wystarczy w leczeniu uchyłkowatości jelita grubego? Zazwyczaj tak, bo zabieg konieczny jest tylko w niektórych przypadkach. Lekarze zalecają odpowiednią dietę i leczenie farmakologiczne. W potrawach powinno być więcej błonnika i produktów ułatwiających przeczyszczanie. Zobacz, jak komponować dietę przy uchyłkowatości jelita grubego.

DIETA w uchyłkowatości jelita grubego
Autor: thinkstockphotos.com

Zmień dietę przy uchyłkowatości jelita grubego

Jeśli uchyłki nie dają objawów, terapia nie jest potrzebna. Wystarczy wprowadzenie do jadłospisu produktów bogatych w błonnik. Przy niepowikłanej uchyłkowatości jelita grubego stosuje się leczenie dietetyczno-farmakologiczne. Polega ono na modyfikacji diety, zażywaniu preparatów z błonnikiem i łagodnych środków o działaniu przeczyszczającym w celu uregulowania wypróżnień i ułatwienia opróżniania uchyłków z resztek pokarmowych.

W przypadku zapalenia uchyłków, w zależności od jego przebiegu, ogólnego stanu zdrowia i wieku chorego, stosuje się leczenie ambulatoryjne lub szpitalne. Polega ono na podawaniu antybiotyków działających wyłącznie na jelita i ścisłej diecie (tylko płyny) lub diecie zerowej (płyny i leki dostarczane są dożylnie).

To ci się przyda

Jak powinna wyglądać dieta w uchyłkowatości jelita grubego?

Uchyłki, które się utworzyły, już nie znikną. Możesz jednak zapobiec powstaniu nowych. Pij dużo płynów i jedz więcej błonnika, który przyśpiesza pasaż jelitowy i zwiększa objętość mas kałowych. Co zrobić, aby w diecie była odpowiednia jego ilość (30 g dziennie)?

● Wprowadź do jadłospisu grube kasze (gryczana, pęczak), płatki owsiane, ciemne pieczywo, razowe makarony.

● Jedz częściej rośliny strączkowe (fasola, groch, bób). Jeśli jednak cierpisz na uchyłkowatość jelita grubego, raczej ich unikaj, ponieważ są ciężkostrawne i wzdymające. Zwiększ natomiast spożycie warzyw bogatych w błonnik, takich jak buraki, marchew, ziemniaki, pomidory, kapusta kwaszona, sałaty.

● Nie żałuj sobie owoców, szczególnie śliwek, moreli (także suszonych), ale unikaj porzeczek, malin (ze względu na drobne pestki, które mogą podrażniać uchyłki).

● Gdy masz skłonności do zaparć, zjadaj 3 razy dziennie po łyżce otrębów z jogurtem naturalnym lub kefirem i pamiętaj o prawidłowej ilości płynów – co najmniej 1,5 litra na dobę.

Polecamy
jesz co lubisz kulinaria

Autor: Time S.A

Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci jeść zdrowo i smacznie, nawet gdy lekarz zalecił Ci dietę leczniczą. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online od Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się profesjonalnie skomponowanym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!

Zapalenie uchyłków - kiedy konieczny jest zabieg?

Gdy stany zapalne nawracają, terapię rozszerza się o środki rozluźniające stolce, rozkurczowe oraz leki stosowane w nieswoistych zapaleniach jelit. Czasami jednak konieczne jest leczenie zabiegowe – polega ono na resekcji fragmentu jelita grubego, w którym najwięcej jest uchyłków.

Zabieg przeprowadza się zarówno metodą klasyczną (otwarcie jamy brzusznej), jak i laparoskopowa.

Badania wykrywające uchyłki w jelicie

Zdarza się, że zostają zauważone przez doświadczonego ultrasonografistę w trakcie USG jamy brzusznej lub podczas badania tomografem komputerowym. Ale postawienie diagnozy umożliwia dopiero badanie radiologiczne (wlew doodbytniczy) lub kolonoskopia. To drugie badanie, wykonywane w ramach profilaktyki raka jelita grubego u osób po 50. roku życia, jest dobrą okazją do sprawdzenia, czy nie mamy uchyłków.

miesięcznik "Zdrowie"