Nie daj się MIAŻDŻYCY - stosuj DIETĘ o niskiej zawartości cholesterolu

2007-07-18 13:11

Miażdżyca zaczyna się niewinnie: coraz częściej mamy zadyszkę po wejściu na pierwsze piętro i nawet po krótkim spacerze bolą nas łydki. Skończyć się może zawałem serca, udarem mózgu, amputacją nogi. A możesz zapobiec rozwojowi miażdżycy, stosując dietę o niskiej zawartości cholesterolu.

Nie daj się MIAŻDŻYCY - stosuj DIETĘ o niskiej zawartości cholesterolu
Autor: thinkstockphotos.com Nie daj się MIAŻDŻYCY - stosuj DIETĘ o niskiej zawartości cholesterolu

Jeśli stężenie cholesterolu jest niewiele podwyższone, można spróbować obniżyć jego poziom, przechodząc na dietę niskotłuszczową, zwiększając ilość warzyw i owoców w menu, zrzucając nadwagę, systematycznie uprawiając sport, unikając stresów, wysokoprocentowych trunków i kofeiny oraz rezygnując z palenia papierosów.Warto spróbować, bo taka dieta skutecznie hamuje rozwój miażdżycy. Przekonują nas do tego naukowcy amerykańscy, którzy przeprowadzili ciekawy eksperyment. Blisko 400 ochotnikom zmierzyli najpierw bardzo dokładnie poziom cholesterolu LDL i HDL, a potem podzielili ich na cztery grupy. Pierwsza w ogóle nie zmieniła swojego dotychczasowego trybu życia. Druga zaczęła intensywnie uprawiać sport. Trzecia przeszła na dietę niskotłuszczową, a czwarta grupa zarówno uprawiała sport, jak i była na diecie niskotłuszczowej. Eksperyment trwał przez rok. Po tym czasie ponownie zmierzono ochotnikom cholesterol we krwi. Okazało się, że LDL obniżył się zdecydowanie tylko w czwartej grupie, która była aktywna i odżywiała się rozsądnie. Niskotłuszczowa dieta i ruch mogą obniżyć poziom cholesterolu tylko o 10 proc. Ale owo "tylko" to czasem szansa na życie. A więc do dzieła!

Ważne

» Arun Bordia, kardiolog z Indii, podzielił na dwie grupy 432 chorych, którzy mieli za sobą ataki serca. Jedna grupa przez trzy lata codziennie jadła 2-3 ząbki czosnku, druga nie jadała czosnku w ogóle. Już w drugim roku doświadczenia w grupie jedzących czosnek zgony z powodu zawałów serca zmalały o połowę, w trzecim roku - o 66 proc. Poziom cholesterolu we krwi obniżył się średnio o 10 proc. » Eric Rimm z Uniwersytetu w Harwardzie badał grupę mężczyzn, którzy przez 2 lata, codziennie wypijali 150-250 ml czerwonego, wytrawnego wina. Okazało się, że mieli o 32 proc. rzadziej chorobę wieńcową niż abstynenci. Wino podniosło u nich poziom dobrego cholesterolu, działało też przeciwzakrzepowo i okazało się skutecznym antyoksydantem.

Zmień dietę - zatrzymasz miażdżycę

Podwyższony poziom cholesterolu zwykle towarzyszy otyłości brzusznej. By się przekonać, czy mamy taki typ otyłości, wystarczy centymetrem zmierzyć obwód talii. Jeśli u kobiety jest większy niż 89 cm, a u mężczyzny 102 cm, to sygnał, że trzeba się odchudzić. Ale tak, by jednocześnie zbić poziom cholesterolu. Co i jak jadać?

  • Mleko i jego przetwory. Pij to o obniżonej do 2 proc. zawartości tłuszczu. Śmietanę zastąp jogurtem naturalnym, zaś masło miękką margaryną. Unikaj tłustych serów żółtych i topionych.
  • Mięso i wędliny. Wybieraj mięso chude, czyli z indyka, kurczaka, królika i cielęce. Unikaj mięsa gęsi, kaczki, wieprzowiny i podrobów. Z drobiu usuwaj skórkę. Mięso gotuj, duś bez obsmażania, piecz w folii, na ruszcie. Nie smaż (zwłaszcza w panierce, która jak gąbka pochłania tłuszcz). Z wędlin jadaj drobiowe, chudą szynkę i polędwicę. Zdecydowanie unikaj pasztetów, salcesonu, konserw mięsnych.
  • Ryby. Nie jedz zbyt często np. węgorza, śledzi, siei, sielawy, tuńczyka, natomiast jadaj co najmniej dwa razy w tygodniu np. filet z dorsza, lina, łososia morskiego, sandacza. Przyrządzaj ryby z rusztu lub gotowane. Świetnie smakują dania z ryb przyrządzone na parze.
  • Jaja. W całości zjadaj tylko raz w tygodniu. Jeśli lubisz, możesz jeść więcej samego białka, w którym nie ma cholesterolu.
  • Produkty zbożowe. Pieczywo białe zastąp ciemnym. Wybieraj kasze, płatki owsiane i ciemne makarony (np. gryczany).
  • Owoce i warzywa. Jedz ich jak najwięcej, nawet do 2 kg dziennie (włączając w to ziemniaki). Są bogate w witaminy i błonnik. Błonnik, zwłaszcza ten rozpuszczalny w wodzie, zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi.
  • Tłuszcze. Używaj olejów roślinnych najlepiej do potraw na surowo. Nie sięgaj po smalec, słoninę, twarde margaryny. Chleba najlepiej nie smaruj.
Zrób to koniecznie

Lekarze z Teksaskiego Instytutu Kardiologii opracowali listę zajęć ruchowych wskazanych dla osób, które dbają o swoje serce. Ułożyli je według wpływu, jaki wywierają na poziom LDL.

  • Spacer w tempie 4,5 km/godz.
  • Jazda na rowerze
  • Szybki taniec towarzyski
  • Gra w badmintona
  • Jazda na łyżwach
  • Tenis
  • Aerobik
  • Jazda na nartach
  • Pływanie
  • Bieganie w tempie 9,5 km/godz.