WITARIANIZM to dieta surowa czyli raw food
Witarianizm, znany również jako dieta surowa czy też dieta raw food zyskuje wciąż na popularności. Na czym polega dieta surowa? Główna zasada diety raw food to jedzenie niemal wyłącznie surowych produktów. Sprawdź, jakie wady i zalety ma witarianizm.
Witarianizm to inaczej dieta surowa (dieta raw food), polegająca na spożywaniu wyłącznie lub też w większości pokarmów surowych.
Dieta surowa: produkty dozwolone
Warzywa i owoce nie mogą być wcześniej mrożone i powinny pochodzić ze sprawdzonych hodowli ekologicznych. Idea witarianizmu nie pozwala na obróbkę termiczną żywności, jednak dopuszczalne jest podgrzewanie potraw do temperatury 41°C. Zapomnijmy więc o gotowaniu, smażeniu i pieczeniu. Specjaliści i zwolennicy tej diety przekonują, iż zapewnia ona powrót do naturalności, uzyskanie wigoru i pełni zdrowia, a jednocześnie utratę zbędnych kilogramów. Co dokładnie jemy? Przede wszystkim surowe warzywa i owoce, a ponad to surowe ryby (np. sushi) oraz różnego rodzaju orzechy i nasiona, które są głównym źródłem tłuszczu w tej diecie.
Witarianizm – skąd się wzięła dieta surowa?
U Paula Nisona, byłego finansisty z Wall Street zdiagnozowano chorobę Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Po wielu latach leczenia, które nie przyniosły żadnego efektu, pacjent postanowił uleczyć się sam. Zaczął od zmiany nawyków żywieniowych - ze swojego codziennego menu wyrzucił produkty, które mu szkodziły i przerzucił się głównie na surowe warzywa i owoce. W ciągu roku – odzyskał zdrowie i stał się głównym propagatorem nowej diety.
Witarianizm czyli dieta surowa ma plusy i minusy
Surowa dieta jest lekka, oczyszczająca i łatwostrawna. Nie dostarcza wprawdzie naszemu organizmowi pełnowartościowego białka, witaminy B12 oraz żelaza, jednak pominięcie procesu podgrzewania ma swoje zalety - zmniejsza straty witaminy C oraz kwasu foliowego. Na plus witarianizmu przemawia fakt, iż nie znajdziemy tu produktów obfitujących w tłuszcze nasycone i tłuszcze typu trans. Zwiększone spożycie warzyw i owoców zaś, zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Badania pokazują, że dieta ta dostarcza więcej witamin antyoksydacyjnych, niż dieta bazująca na obróbce termicznej żywności - witarianie spożywają 305 proc. zapotrzebowania na witaminę C, 247 proc. zapotrzebowania na β-karoten, 313 proc. na witaminę E oraz 120 proc. na miedź. Należy jednak pamiętać, iż dieta bazująca na surowych produktach zawiera bardzo mało cynku (pokrywa 92 proc. zapotrzebowania) i selenu (tylko 49 procent).
Przeciwnicy witarianizmu podkreślają, że surowa dieta nie dostarcza organizmowi podstawowego składnika budulcowego czyli białka. Jego niedobór jest szkodliwy, szczególnie w młodym wieku. Może powodować zaburzenia wzrostu i rozwoju oraz prowadzić do obniżenia się odporności organizmu. Dlatego zanim zdecydujemy się na wprowadzenie nowej diety, warto skorzystać z porad sprawdzonego dietetyka.