Zredukuje stany zapalne i odtłuści wątrobę. Dietę z dodatkiem tego pierwiastka doceni cały organizm
Wątroba jest jednym z narządów, który cierpi najbardziej przez złe dla zdrowia nawyki. Mało ruchu, wysokotłuszczowa dieta, nadużywanie alkoholu to jej najwięksi wrogowie. Teraz polscy naukowcy wykazali, że istnieje sposób, by poprawić funkcjonowanie wątroby. Wystarczą zmiany w diecie i suplementacja jednego z ważnych pierwiastków.
Jest największym gruczołem i jednym z najistotniejszych organów ludzkiego organizmu. Wątroba to wyjątkowy narząd, bez którego człowiek nie jest w stanie żyć, dlatego jej zdrowie powinien mieć na uwadze każdy człowiek. Nowe badania polskich specjalistów wykazały, że nawet dla stłuszczonej wątroby jest nadzieja.
Chrom przeciwdziała cukrzycy i wspomaga wątrobę
Zespół ekspertów z Zakładu Biologicznych Funkcji Żywności IRZiBŻ PAN w Olsztynie, pod kierownictwem prof. Jerzego Juśkiewicza, od wielu lat bada aktywność biologiczną nanocząsteczek, które poprzez jedzenie dostają się do przewodu pokarmowego. W nowym badaniu - wraz z naukowcami z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie - postanowili wziąć na tapet chrom.
Chrom to jeden z podstawowych mikroelementów związanych z metabolizmem makroskładników u ludzi oraz zwierząt. Ze względu na swoje właściwości jest czynnikiem wspomagającym m.in. terapię przeciwcukrzycową. Wchodzi także w skład wielu suplementów odchudzających.
- To znana zależność, jednak nadal istnieją spory wśród naukowców co do skuteczności terapii tylko przy pomocy takiej suplementacji. W niektórych opracowaniach naukowych wskazano bowiem, że należy ostrożnie podchodzić do chromu jako suplementu przeciwdziałającego otyłości, gdyż w niektórych eksperymentach odnotowano pogorszenie funkcjonowania niektórych organów wewnętrznych – wyjaśnił prof. Jerzy Juśkiewicz.
Jak zaznaczają eksperci, obecnie najpopularniejszą formą tego pierwiastka jest organiczny pikolinian chromu (Cr-Pic), charakteryzujący się względnie niską biodostępnością, dlatego specjaliści poszukują innych jego form, które organizm mógłby lepiej wykorzystywać.
- Z tych powodów naukowcy zainteresowali się kompleksami chromu z aminokwasami oraz nieorganiczną formą chromu w postaci nanocząstek; możliwość ich zastosowania u ludzi wymaga jeszcze jednak wnikliwych badań, które póki co prowadzone są na modelach zwierzęcych – zaznaczył profesor.
Najlepszy sposób na poprawę zdrowia, w szczególności wątroby
W swoich analizach naukowcy chcieli sprawdzić, czy negatywne skutki wynikające z ze spożywania wysokotłuszczowej diety, da się łagodzić przy pomocy zmian w diecie oraz suplementacji różnych form chromu. Rezultaty badań zespół specjalistów opublikował w czasopiśmie "International Journal of Molecular Sciences".
Na skutki złych nawyków żywieniowych niezwykle narażona jest wątroba. - Badania jasno wykazały, że wątroba szczurów żywionych przez dłuższy czas dietą wysokotłuszczową jest po prostu niezdrowa – otłuszczona, "zestresowana" przez wolne rodniki i w permanentnym stanie zapalenia – dodał badacz.
Zespół ekspertów dowiódł, że rezygnacja z tłustej diety i zastąpienie jej lekkostrawnym jadłospisem, z dużą zawartością błonnika pokarmowego to najlepsze, co można zrobić w trosce o poprawę pracy tego niezwykle ważnego narządu. - Dodatek chromu wspomógł terapię polegającą na zmianie diety na "zdrowszą", a same nanocząstki chromu były bardziej "pomocne" niż chrom w postaci pikolinianu – tłumaczy specjalista.
Profesor podkreślił, że każdy, kto odżywa się niezdrowo, odczuje negatywne skutki swoich wyborów m.in. poprzez problemy z prawidłowym funkcjonowaniem wątroby. Kolejnym krokiem, jaki chcieliby wykonać naukowcy, są dalsze analizy pod kątem wykorzystania nanocząsteczek chromu w innych organach oraz ocenie bezpieczeństwa ich spożycia przez ludzi.
- Najlepszym sposobem na poprawę swojego zdrowia jest zmiana diety na niskotłuszczową. W połączeniu z nowymi nawykami żywieniowymi, terapię warto uzupełnić suplementacją chromem, który m.in. wspomaga redukcję otłuszczenia i stanu zapalnego wątroby - podkreślił prof. Jerzy Juśkiewicz.