Dieta 1500 kcal. Ile się na niej chudnie? Na ile skuteczna jest dieta 1500 kcal?

2015-07-07 9:28

Dieta 1500 kcal dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Bez szkody dla organizmu schudną na niej mężczyźni, osoby bardzo otyłe lub wykonujące ciężką fizyczną pracę. Poza tym dietę 1500 kcal można stosować długo. Jakie wady i zalety ma dieta 1500 kcal?

Dieta 1500 kcal. Ile się na niej chudnie? Na ile skuteczna jest dieta 1500 kcal?
Autor: Photos.com Dieta 1500 kcal. Ile się na niej chudnie? Na ile skuteczna jest dieta 1500 kcal?

Spis treści

  1. Dieta 1500 kcal: produkty zakazane
  2. Dieta 1500 kcal: produkty dozwolone
  3. Dieta 1500 kcal: kryzys odchudzania
  4. Dieta 1500 kcal wymaga aktywności fizycznej
  5. Efekt jojo – jak go uniknąć

Dieta 1500 kcal nie jest sposobem na szybkie odchudzanie. To raczej długofalowy skuteczny plan żywieniowy, który pozwala zdrowo schudnąć i uniknąć efektu jo-jo. Stosując dietę 1500 kcal uzbrój się w cierpliwość, ponieważ zbędne kilogramy traci się powoli - od 1/2 do 2 kg tygodniowo. Dietę możesz stosować długo. Stosując się do zaleceń diety, dostarczasz organizmowi 77 g białka, 208 g węglowodanów, 42 g tłuszczu, ok. 25 g błonnika pokarmowego usprawniającego pracę jelit oraz porcje niezbędnych witamin i składników mineralnych.

Dieta 1500 kcal: produkty zakazane

  • ogranicz ilość cukru i soli
  • wyklucz tłuste mięsa (wieprzowina, baranina, kaczka), podroby i przetwory mięsne (pasztety, konserwy), tłuste wędliny, a także dania gotowe ze słoików, puszek lub torebek (jedna porcja zawiera nawet całodzienna dawkę sodu)
  • zapomnij o panierce i smażeniu.
Polecamy
jesz co lubisz odchudzanie

Autor: Time S.A

Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci z łatwością schudnąć, jeść zdrowo i smacznie, a przy tym uniknąć pułapek "cudownych" diet odchudzających. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się świetnie dobranym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!

Dieta 1500 kcal: produkty dozwolone

  • ryby,
  • dobrej jakości wołowina, cielęcina i drób
  • duszenie, gotowanie na parze, grillowanie i pieczenie w folii to właściwe sposoby przyrządzania potraw
  • ziemniaki warto co drugi dzień zastąpić grubymi kaszami (np. gryczaną) lub razowym makaronem
  • jasne pieczywo zamień na razowe, które jest źródłem nie tylko błonnika pokarmowego, ale także wielu witamin z grupy B
  • pełnotłuste produkty mleczne zastąp chudymi, ser żółty białym, a wszystkie owocowe jogurty, kefiry lub maślanki ich odpowiednikami bez dodatku owoców i cukru
  • zamiast tłuszczów zwierzęcych wybieraj roślinne. Pieczywo smaruj cienką warstwą miękkiej margaryny, a do surówek dodawaj olej rzepakowy lub oliwę
  • między posiłkami pamiętaj o popijaniu wody mineralnej (co najmniej 2 litry dziennie) lub herbaty zielonej, czerwonej, owocowej, ziołowej. Dozwolona jest też kawa, ale z mlekiem (najwyżej 2 proc. tłuszczu), a nie ze śmietanką.

Dieta 1500 kcal: kryzys odchudzania

Mimo rygorystycznego przestrzegania diety po kilku kilkunastu tygodniach (jest to sprawa indywidualna) dojdziesz do momentu, że waga zatrzyma się na pewnym poziomie i nie będzie chciała spadać. Dlaczego?

  • Po pierwsze, gdy tracisz masę ciała, zapotrzebowanie energetyczne twojego organizmu, niezbędne do utrzymania funkcji życiowych, obniża się, przez co spala on coraz mniej tkanki tłuszczowej.
  • Po drugie ciało, broniąc się przed utrata zapasów energii, spowalnia metabolizm i proces trawienia.

To bardzo trudny moment w odchudzaniu. Łatwo sięgnąć wtedy po czekoladę lub ulubione ciastko na pocieszenie, a następnie uciszając sumienie, ominąć wartościowy posiłek. W ten sposób łatwo wpaść w błędne koło. Dieta stałaby się wtedy mało odżywcza, pogorszyłby się stan skóry, włosów, paznokci, a także samopoczucie. Dlatego aby przełamać ten kryzys, musisz zwiększyć aktywność fizyczną.

Dieta 1500 kcal wymaga aktywności fizycznej

Staraj się jak najwięcej spacerować szybkim krokiem (świetny jest nordic walking). Rób wycieczki rowerowe i zapisz się na basen. Jeśli nie lubisz siłowni, wybierz się na kurs tańca. Solidny wysiłek spowoduje wydzielanie serotoniny hormonu szczęścia. Poza tym regularna aktywność fizyczna przyspieszy metabolizm i uruchomi rezerwy tkanki tłuszczowej.

Efekt jojo – jak go uniknąć

Udało ci się schudnąć? Brawo! Jednak to nie koniec drogi to szczupłej sylwetki. Tak samo wymagające jak dieta jest utrzymanie osiągniętej wagi. Jak nie dopuścić do efektu jojo. W jaki sposób odżywiać się po diecie? Posłuchajcie dietetyka i coacha zdrowia Elżbiety Lange.

Efekt jojo – jak go uniknąć